Kobieta w bawełnianej bieliźnie

Cykl miesiączkowy czyli skąd się biorą zmiany nastroju u kobiet

Kobieta zmienną jest ? za tę starą jak świat prawdę odpowiedzialne są ni mniej, ni więcej, tylko hormony. To za ich sprawą kondycja psychofizyczna kobiety, jej nastroje, humory, zdolność koncentracji zmieniają się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Na szczęście znając mechanizmy rządzące organizmem kobiety, można próbować przewidzieć jej zachowanie.

Cykl miesiączkowy kobiety trwa średnio 28 dni. Są jednak kobiety, których cykle są zdecydowanie dłuższe i trwają 30 dni i dłużej, są też takie, u których miesięczne zmiany hormonalne trwają jedynie 26 dni.

Fazy cyklu

Pierwszą fazę cyklu miesiączkowego rozpoczyna właśnie miesiączka ? stąd też nazwa. W tym okresie kobieta nie czuje się dobrze, może odczuwać bóle podbrzusza, zmęczenie, senność, rozdrażnienie. Odpowiedzialny za ten stan rzeczy jest obniżony poziom hormonów. Faza menstruacji trwa około czterech dni.

Zaraz po niej następuje faza folikularna, która trwa średnio około dziewięciu dni. W tym czasie znacząco wzrasta poziom estrogenów. Pod ich wpływem rozwija się pęcherzyk Graffa, w którym dojrzewa komórka jajowa. W tej fazie cyklu kobieta wygląda kwitnąco, jest pełna energii. Wysoki poziom estrogenów gwarantuje dobry nastrój, wysoki poziom koncentracji i zdolność do przyjęcia na siebie większej liczby obowiązków. W tym okresie znacząco wzrasta libido. A wszystko to po to, by w magicznym dniu jajeczkowania kobieta mogła zajść w ciążę.

Jajeczkowanie

Jajeczkowanie, czyli faza owulacji, przypada średnio na czternasty dzień cyklu. Komórka jajowa żyje około 48 godzin, niezapłodniona obumiera i zostaje wydalona w trakcie najbliższej miesiączki. Niektóre kobiety w trakcie owulacji odczuwają ból w podbrzuszu, inne mają mdłości, zwiększony apetyt, jeszcze inne odczuwają zwiększoną pobudliwość, bądź konieczność częstego oddawania moczu. Są też kobiety, które w żaden sposób nie odczuwają owulacji.

Kobieta w bawełnianej bieliźnie

PMS

Ostatnie siedem dni cyklu to faza lutealna. Bardzo często pojawia się PMS, czyli Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego. Kobieta odczuwa obrzęk dłoni i stóp, piersi są nabrzmiałe i bolesne, włosy i skóra przestają lśnić, na twarzy pojawiają się wypryski. Charakterystyczna dla tego okresu jest też huśtawka nastrojów, a wszystko to za sprawą obniżającego się poziomu progesteronu. W tym okresie kobiety mogą odczuwać zwiększone zapotrzebowanie na sen.

Cykl miesiączkowy kobiety, chociaż wydaje się przejrzysty, w praktyce potrafi zaskoczyć nawet samą zainteresowaną. Kilkudniowe odstępstwa od schematu nie powinny niepokoić, są spowodowane różnicami w poziomie hormonów. Jednak to właśnie dzięki tym niespodziankom kobiety potrafią zajść w nieplanowaną ciążę lub nie zajść w planowaną. Aby dobrze poznać cykl miesiączkowy proponuje się paniom codzienne mierzenie temperatury w pochwie lub obserwację śluzu, który także zmienia się wraz z poziomem hormonów płciowych.

Więcej o cyklu miesiączkowym na lactovaginal.pl.

zostaw komentarz