Rysunek dolar i człowiek

Co to są inwestycje alternatywne?

Na dzisiejszym rynku inwestycji ważne jest nie tylko to, aby przynosiły nam one zyski, ale głównie gwarancja, że nie przyniosą nam również strat. Wolimy oszczędzać poprzez bezpieczne produkty finansowe, na których niestety nie da się zarobić zbyt wiele. Część inwestorów upatruje swojej szansy na efektywne zarabianie także w inwestycjach alternatywnych. Co kryje się jednak pod tym terminem i jakie mamy w tym względzie możliwości? O tym poniżej.

Alkohol

Inwestycje w alkohole nie obejmują bynajmniej pozyskiwania nowych butelek wódki czy piwa, skupiają się bowiem wokół trunków wyższej rangi, które oprócz niezaprzeczalnych walorów smakowych, stanowić mogą także ciekawą lokatę kapitału.

Rysunek dolar i człowiek

  • Wino

Wino to jedna z bardziej popularnych inwestycji alternatywnych w Polsce. Ogromną zaletą takiej lokaty jest między innymi ograniczona podaż, związana jest z faktem, że winnice na całym świecie produkują limitowaną ilość konkretnych trunków z danego rocznika. Pamiętać należy jednak, że jest to inwestycja długoterminowa. Im starsze jest wino, tym większe przynieść może nam korzyści. W międzyczasie nie powinniśmy także zapominać o tym, aby odpowiednio je przechowywać, by stawało się coraz lepsze i bardziej atrakcyjne dla potencjalnego kupca.

  • Whisky

Mniej powszechną, choć śmiało wchodzącą na rynek opcją inwestycji pieniędzy w alkohol jest także whisky. Tak jak w przypadku wina, sporą zaletą nabywania tych trunków jest ich ograniczona podaż. Kolekcjonerskie butelki z całą pewnością zyskają na wartości przez lata, stanowią zatem bezpieczną formę inwestycji. Pod uwagę wziąć należy również fakt, że zyski zdobywane poprzez sprzedaż przedmiotów kolekcjonerskich nie są objęte podatkiem.

Sztuka

Ciekawą formą alternatywnych inwestycji jest również lokowanie swego kapitału w sztuce. Jakie zatem wynikać mogą z tego korzyści?

  • jest to niewątpliwie bezpieczny sposób inwestowania środków, który po latach przyniesie nam pewne korzyści
  • świetna opcja dla pasjonatów sztuki, aby połączyć przyjemne z pożytecznym
  • poszerzanie horyzontów i zmiana jakości życia
  • dzieła sztuki kupić możemy właściwie w każdym przedziale cenowym, nie jest to zatem inwestycja przeznaczona jedynie dla najbogatszych

Jak każda forma inwestycji również ta, skupiająca się na lokowaniu kapitału w sztuce składa się także na możliwość niepowodzenia. Nie każdy z nas wie, w jakie dzieła warto zainwestować. Nie jesteśmy również w stanie oszacować, kiedy czerpać będziemy z tego jakiekolwiek zyski, dlatego też warto poradzić się w tym względzie fachowców lub wzbogacić swą wiedzę na tyle, abyśmy byli w stanie sami dokonywać trafnych wyborów.

Przedmioty kolekcjonerskie

Interesującą formą inwestycji jest również nabywanie przedmiotów kolekcjonerskich. Wybór mamy w tym względzie ogromny. Mogą to być:

  • autografy gwiazd
  • zdjęcia słynnych osób
  • przedmioty należące do słynnych osób
  • książki a nawet komiksy

Jest to dość bezpieczna forma inwestycji, jeżeli tylko odpowiednio zadbamy o tak cenny przedmiot, zyskujący na wartości z biegiem czasu.

Rynek inwestycji alternatywnych jest bardzo szeroki, a przedstawione powyżej sposoby lokowania swych środków pieniężnych to jedynie jego część. Warto zastanowić się zatem, jaka opcja będzie dla nas właściwa i rozpocząć swą przygodę z tak ciekawą formą oszczędzania już dziś.

zostaw komentarz