Biuro rachunkowe ? co oferuje przedsiębiorcy?

Prowadzenie własnego biznesu to coś więcej niż tylko zdobywanie kontrahentów i podpisywanie nowych umów. Na przedsiębiorcy spoczywa również obowiązek dokonywania bieżących rozliczeń z urzędami, czy z ZUS-em. Formalną stroną prowadzenia firmy można zająć się osobiście lub skorzystać z pomocy biura rachunkowego. Nie wiesz na które rozwiązanie się zdecydować? Przeczytaj nasz artykuł!

Na co zwrócić uwagę wybierając biuro rachunkowe?

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze biura rachunkowego popytaj znajomych, którzy z usług takiej firmy korzystają. Opinie innych klientów są bardzo istotnym czynnikiem, który pomoże Ci wybrać najlepszą opcję. Kolejną ważną rzeczą jaką musisz się zająć, przed wyborem biura jest uświadomienie sobie czego tak właściwie oczekujesz od firmy. Określenie rodzaju zadań jakie powierzysz biuru rachunkowemu bardzo przydaje się w dokonaniu wyboru. Zwróć uwagę również na posiadane przez firmę certyfikaty i licencję pracowników.

Dobrze by było, abyś dowiedział się także, czy biuro oferuje dodatkowe usługi związane z działalnością gospodarczą, np. czy pomoc przy uzyskiwaniu dotacji lub rejestracji firmy. Kiedy już zaspokoisz swoją ciekawość w tych kwestiach, powinieneś skupić się na jeszcze jednym ważnym aspekcie. O czym mówimy? Oczywiście o cenie proponowanych usług
i ewentualnych promocjach!
Finanse są równie ważne, jeśli nie najważniejsze. A przecież nie lubisz przepłacać, prawda?

warto zerknąć:  Jak zorganizować transport z Chin?

segregator z dokumentami

Biuro rachunkowe, czy samodzielne rozliczanie? Co wybrać?

Przed tym dylematem staje każdy kto prowadzi własne przedsiębiorstwo. Która opcja będzie lepsza? Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz. Jeśli chcesz skorzystać
z profesjonalnej księgowości, bez konieczności szperania po forach internetowych w poszukiwaniu odpowiedzi na trapiące cię pytania, wybierz biuro rachunkowe.

Skorzystaj z tej opcji również wtedy, gdy jesteś na bakier z punktualnością, a terminy poszczególnych płatności szybko uciekają ci z głowy. Biuro rachunkowe będzie czuwało nad opłaceniem wszystkiego w odpowiednim czasie, a ty nie będziesz się musiał martwić, że o czymś zapomnisz.

Jednak jeśli jesteś osobą punktualną i uważasz, że znasz się na rozliczeniach, możesz spróbować prowadzić swoją księgowość na własną rękę. Jest to rozwiązanie dość ryzykowne
i wiąże się z dopełnieniem pewnych formalności, m.in.: złożeniem odpowiednich dokumentów, ale na pewno jest to dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Ale jak już wspomnieliśmy wcześniej, to opcja tylko dla tych, którzy znają się na księgowości.

Jeśli zdecydowałeś się na to rozwiązanie tylko po to, aby zaoszczędzić, a rachunki dla Ciebie czarna magia, koniecznie poszukaj pomocy! Nie mając o finansach zielonego pojęcia, sam nie dasz rady nad nimi zapanować i możesz sprowadzić na siebie duże kłopoty. A tych warto chyba unikać, prawda?

warto zerknąć:  Jak szukać agencji, która zaprojektuje nam logo, logotyp firmy?

Jakie usługi dla przedsiębiorców oferuje biuro rachunkowe?

Zastanawiasz się nad tym co może zaproponować ci biuro rachunkowe? Już spieszymy
z wyjaśnieniem. Oferty jakie prezentują poszczególne biura rachunkowe są z reguły bardzo do siebie podobne. Wynika to z wymogów określonych normami prawnymi. Ogólnie można stwierdzić, że biuro rachunkowe oferuje szereg usług wspierających firmę (przykład www.jasta.pl). Co należy do nich zaliczyć?

Przede wszystkim rachunkowość podatkową oraz obsługę kadrowo-płacową. Dzięki pomocy biura rachunkowego bez problemu rozliczysz PIT, czy szybko uporasz się z wypłatami dla swoich pracowników. Niektóre biura w trosce o jakość usług i dbanie o interesy klientów rozszerzają działalność o rachunkowość finansową-doradczą, czyli pełną obsługę finansów firmy oraz tzw. usługi dodatkowe. Zaliczymy do nich m.in.: przypomnienia
o płatności podatków, raporty menedżerskie oraz przygotowanie przelewów bankowych.

pracownik biura rachunkowego

O co powinien zapytać w biurze rachunkowym przedsiębiorca?

Na pewno o posiadaną licencję. Od pewnego czasu nie trzeba jej mieć, aby móc prowadzić biuro rachunkowe, ale warto sprawdzić, czy właściciel biura może się nią pochwalić. Licencja świadczy o doświadczeniu księgowego. Osoba jej nieposiadająca na pewno ma duże mniejsze doświadczenie. A ten fakt nie przemawia na jej korzyść.

warto zerknąć:  Koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Warto również dowiedzieć się jakiego typu klientów biuro obsługuje. Większość z nich skupia się bowiem na pomocy osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Niewiele biur oferuje swoje usługi również spółkom osobowym i kapitałowym. Dlatego jeśli szukasz usług właśnie dla tego rodzaju firmy koniecznie dowiedz się, czy firma, którą się interesujesz ma w tym zakresie doświadczenie.

Zanim podpiszesz umowę z biurem rachunkowym koniecznie zwróć uwagę na jego pracowników. A konkretnie na ich liczbę i czy wśród zatrudnionych w nim osób znajduje się choć jedna osoba, która specjalizuje się w kadrach i płacach. Większość biur poprawnie naliczy listę płac, czy wystawi rachunek za usługę. Z tym stwierdzeniem możemy się zgodzić. Jednak tylko nieliczne z nich poradzą sobie z prowadzeniem prawidłowo dokumentacji związanej z umowami. A ten aspekt jest przecież bardzo ważny.

Dlatego przed podpisaniem umowy sprawdź dokładnie kompleksowość usług wybranego przez Ciebie biura rachunkowego. Unikniesz dzięki temu wielu kłopotów. Pamiętaj, że jeśli chodzi
o finanse to nie warto ryzykować.
Postawienie na dobrze sprawdzoną opcje zapewni ci spokój i sprawi, że nie będziesz musiał martwić się o swoje pieniądze. A to jest w życiu najważniejsze, prawda?