Jednym ze sprzętów, który przydaje się zarówno w domowym warsztacie, na budowie, jak i w rozbudowanym zakładzie przemysłowym jest nitownica. Do czego służy? Jakie są jej rodzaje? I kiedy jest najbardziej potrzebna? Odpowiadamy na te pytania.
Jak wybrać nitownicę? Rodzaje nitownic
Nitowanie jest to rodzaj nierozłącznego, pośredniego połączenia mechanicznego. Najczęściej w ten sposób łączy się ze sobą metalowe elementy konstrukcyjne, co zapewnia ich wysoką trwałość i wytrzymałość. Nitowanie odbywa się przy pomocy nitów i specjalistycznego urządzenia – nitownic.
Przy czym można wyróżnić ich trzy rodzaje: manualne, elektryczne (w tym akumulatorowe) oraz pneumatyczne. Choć dziś zajmujemy się przede wszystkim nitownicą pneumatyczną, warto wiedzieć, jakie są różnice między tymi narzędziami, aby potem w odpowiedni sposób dobrać ich rodzaj do zapotrzebowania.
Nitownice ręczne nie wymagają dodatkowego zasilania, połączenie jest wykonywane przy użyciu własnej siły. Ponadto z tego względu można używać ich w każdych warunkach, nawet na wysokościach. Mają jednak najczęściej zastosowanie wyłącznie podczas drobnych prac. Nitownice elektryczne są zasilane prądem. Najczęściej spotyka się ich akumulatorową wersję, która jest wygodniejsza w użyciu. To, czym przede wszystkim się odróżniają, to większa siła zacisku, przyśpieszają też pracę.
O ile z nitownicy ręcznej najczęściej korzystają majsterkowicze, a z elektrycznej robotnicy budowlani, o tyle nitownice pneumatyczne mają bardziej charakter przemysłowy. Dodatkowo wymagają użycia dodatkowego osprzętu (należy zapewnić stały dopływ sprężonego powietrza), co czasem może powodować pewne ograniczenia. A na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?
Parametry nitownic pneumatycznych
Bardzo ważne jest, aby dobrać narzędzie idealne do swoich potrzeb – na szczęście nitownice pneumatyczne o różnych parametrach przejrzysz na www.incop.pl, dzięki czemu w prosty sposób możesz je ze sobą porównać. A na co zwracać uwagę?
Przede wszystkim sprawdź, do jakiego rodzaju nitów to urządzenie jest przeznaczone, jak duży jest zestaw końcówek. Nitownice powinny również posiadać pojemnik z olejem hydraulicznym, a także strzykawkę do jego uzupełniania. Aby mogły być w pełni funkcjonalne, ważne jest, aby były wyposażone w pojemniki na zerwane gwoździe nitów oraz szybkozłączkę.
Co ciekawe, bardziej profesjonalny sprzęt, ale co za tym idzie – też droższy, nie musi być regularnie uzupełniany olejem. Wykonuje się to po dopiero po kilku latach lub po zerwaniu określonej przez producenta liczby nitów (np. 300 000).
Co jeszcze brać pod uwagę? Czy nitownica posiada obrotowy dopływ powietrza (dzięki temu może być używana zarówno przez osoby prawo-, jak i leworęczne) oraz dwufunkcyjny spust.
Zastosowanie nitownic
Jak już wspominaliśmy, nitownice pneumatyczne mają zwykle zastosowanie przemysłowe. Dlaczego? Przede wszystkim w znaczący sposób przyśpieszają pracę, co jest niezwykle istotne, gdy liczbę zamocowanych nitów określa się w tysiącach. Pracowanie w ten sposób nitownicą manualną czy nawet elektryczną byłoby w dłuższej perspektywie nieopłacalne.
Jednak to, co jest niezmiernie ważne, to siła zacisku, która w przypadku nitownic pneumatycznych jest największa. Tym samym trwałość mocowania jest też o wiele wyższa. W ten sposób łączy się ze sobą potężne konstrukcje stalowe, takie jak chociażby te stosowane w przypadku mostów.