Na smak kawy wpływa kilka czynników, m.in. jej gatunek, sposób wypalania, rodzaj (przeznaczenie), a także metoda zaparzania. Dzisiaj omówimy każdy z tych aspektów, abyś mógł świadomie wybierać kawę, która może najbardziej ci zasmakować.
Jakie są gatunki kawy?
Wiesz, że w sklepach znajdziesz tak naprawdę dwa gatunki kawy? To znana wszystkim arabika oraz robusta – kawa, o której może mniej osób słyszało, ale w praktyce często ją piją. Powszechnie uznaje się, że arabika posiada lepsze walory smakowe, jest delikatna, lecz jednocześnie oferuje szeroki wachlarz różnych kompozycji. Jednocześnie, jest trudniejsza w uprawie, a co za tym idzie, droższa.
Tańszą alternatywę stanowi robusta. Nie dość, że nie wymaga tak specyficznych warunków, to dodatkowo jest odporna na różne choroby. A jak to jest z jej smakiem? Jest on gorzki, bardziej ziemisty, mniej wysublimowany. Co ciekawe, ma za to wyższą zawartość kofeiny, co sprawia, że często wykorzystywana jest przez producentów w mieszankach ziaren.
Oprócz tego mówi się też o kawie specialty. Co to jest? To kawa o najwyższej jakości, nie tylko pod względem smakowym, ale też w takich aspektach, jak łańcuch dostaw, wypalanie. O tym, czy dane ziarna mogą uzyskać określenie specialty, decyduje Specialty Coffee Association, zrzeszające najlepszych specjalistów, Q-graderów, którzy oceniają je w 100-punktowej skali. Specialty coffee musi uzyskać co najmniej 80 pkt.
Kawa specialty najlepiej jeśli pochodzi ze sprawdzonych palarni (np. Java Coffee), które zadbają o właściwy sposób jej wypalenia oraz zmielenia. Tutaj jeszcze tylko wspomnimy, że palenie jasne daje większą kwaskowość, ale lżejszy smak, średnie stanowi dobrą równowagę pomiędzy tymi walorami smakowymi, natomiast palenie ciemne wydobywa gorycz kawy.
Rodzaje kawy
Już wiesz, jakie są gatunki kawy, teraz poznaj jej najpopularniejsze typy, rodzaje. Podstawę stanowi tutaj espresso, czyli „mała czarna”, bardzo intensywna i mocna kawa, przygotowana z niewielkiej ilości wody. Espresso doppio to inaczej podwójne espresso, z podwójną ilością wody. Mało kto wie natomiast, że jest jeszcze ristretto, czyli espresso przygotowane z o połowy mniejszej ilości wody, będące więc znacznie mocniejsze.
Jesteś z tych osób, które mocny smak kawy muszą złagodzić mlekiem? Podstawową propozycją dla ciebie będzie cappuccino, czyli espresso ze spienionym mlekiem o kremowej, delikatnej konsystencji. Klasyczne proporcje to 25 ml kawy i 125 ml mleka.
A teraz czytaj uważnie, bo napiszemy o trzech typach kawy: macchiato, latte i latte macchiato, które często są mylone. Macchiato to kawa z niewielką ilością mleka. Latte to tak naprawdę flat white, czyli kawa ze spienionym mlekiem, którą często podaje się w filiżance do cappucino. Natomiast jeśli chcesz uzyskać efekt trzywarstwowej kawy, musisz zamówić latte macchiato.
W Polsce popularną odmianą jest americano, czyli czarna kawa przygotowana z większej ilości wody, do 170 ml. Jest słabsza niż espresso, a także mniej intensywna w smaku.
Natomiast latem każdemu kawoholikowi życie nie raz ratuje cafe frappe, czyli zimna kawa z mlekiem i kostkami lodu.
Sposoby parzenia kawy
Na smak kawy wpływać będzie też sposób parzenia. I, tutaj, co ciekawe, poziom zmielenia ziaren powinien być podyktowany metodą parzenia (np. do przelewu stosuje się ziarna średnio zmielone).
W Polsce popularnością cieszy się kawa z ekspresu kolbowego lub ciśnieniowego, a także drip (wiele osób nawet nie wie, że go używa, lecz ma to konsekwencję w tym, że źle podchodzi do parzenia), kawiarka oraz French press. Wśród miłośników alternatywnych metod króluje Chemex, AeroPress, Syfon, a także cold brew, czyli kawa parzona na zimno.
Ja nigdy nie zwracała uwagi na rodzaje kaw i piłam co było. może właśnie dlatego nigdy mi nie smakowała… muszę poszukać, mam nadzieję, że znajdę taką, która będzie nie tylko mnie pobudzać, ale i będzie smaczna 🙂