Prawo

Popularne problemy prawne z którymi warto zgłosić się do prawnika

Skorzystanie z usług prawników może przyśpieszyć bieg spraw sądowych lub pomóc uniknąć różnych problemów prawnych. Dlatego warto wiedzieć, w jakich sytuacjach klienci najczęściej zgłaszają się do doświadczonych kancelarii.

  1. Zastępstwo procesowe
  2. Prawo dla obcokrajowców
  3. Problemy prawne w pracy
  4. Rozpoczęcie działalności gospodarczej
  5. Dziedziczenie

1. Zastępstwo procesowe

Z prawnikami współpracę najczęściej podejmują przedsiębiorcy. Zgłaszają się do kancelarii o sporządzanie lub opiniowanie umów, negocjowanie warunków kontraktów lub z prośbą o przygotowanie procedur wewnętrznych lub zewnętrznych w firmie. Jednak jedną z najpopularniejszych usług jest zastępstwo procesowe. Na czym polega?

Prawnik może w imieniu swojego klienta (w tym wypadku właściciela firmy) prowadzić spory sądowe, zarówno w przypadku, gdy to przedsiębiorca kieruje sprawę do sądu, jak i gdy przeciwko niemu toczy się proces. Dzięki temu możliwe jest wypracowanie ugody na korzystnych warunkach lub całkowite wygranie sprawy przez klienta.

Prawo

2. Prawo dla obcokrajowców

Z pomocy prawników często korzystają też obcokrajowcy, którzy nie wiedzą, jak załatwiać sprawy urzędowe w Polsce. O tym, jak duże jest zapotrzebowanie na takie usługi najlepiej świadczy fakt, że powstają kancelarie jak lexadvena.com/uslugi/wszelkie-problemy-prawne, które wyspecjalizowały się w rozwiązywaniu problemów prawnych cudzoziemcom.

W czym pomoże prawnik? M.in. na legalizacji pobytu w Polsce, uzyskaniu karty stałego pobytu lub polskiego obywatelstwa, a także w zdobyciu pozwolenia na pracę w naszym kraju. Co istotne, konsultacje przeprowadzane są w języku ojczystym obcokrajowców lub w języku angielskim – nie jest wymagana znajomość języka obcego, co dla cudzoziemców przybywających do Polski jest często największą przeszkodą.

3. Problemy prawne w pracy

Gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia na czas lub w sposób rażący lekceważy prawa pracownika, można wystąpić z nim na drogę sądową. Niestety, takie przypadki nie należą do rzadkości i trzeba się na nich dobrze przygotować, będąc pewnym jednocześnie, że oskarżany pracodawca na pewno skorzysta z pomocy prawnej.

Dlatego i pracownik powinien odpowiednio wcześnie doradzić się specjalisty – najlepiej jeszcze przed wzniesieniem oskarżeń, by móc dowiedzieć się, jakie szanse na wygraną posiada. Można też skorzystać z porady prawnej przed podpisaniem umowy o pracę, by upewnić się, że żaden zapis nie godzi w jego interesy.

4. Rozpoczęcie działalności gospodarczej

Do kancelarii zgłaszają się również początkujący przedsiębiorcy, także cudzoziemcy, którzy planują rozpoczęcie działalności gospodarczej i nie wiedzą, jaką formę prowadzenia firmy wybrać.

W tym wypadku pomoc prawnika jest nieodzowna, pozwala uniknąć wielu problemów w przyszłości. Szczególnie, że jedną z najważniejszych rzeczy jest odpowiednie wypełnienie skomplikowanych dokumentów, w przypadku których pomyłka może nieść daleko idące konsekwencje w przyszłości.

5. Dziedziczenie

Ostatnim problemem, z jakim najczęściej borykają się klienci kancelarii prawnych, są kwestie związane z dziedziczeniem. Mowa m.in. o sytuacjach, w których przejęcia spadku wcale nie musi być korzystne i w związku z tym należy wypełnić procedury związane z jego odrzuceniem. Czasami niełatwo jest również ustalić, kto powinien dziedziczyć majątek lub konieczne jest podważenie testamentu. W takich sprawach zwykle pomagają pracownicy mający doświadczenie w zakresie prawa związanego z dziedziczeniem.

zostaw komentarz