praca przy biurku

Podnóżek biurowy – jaki wybrać, kiedy wiele godzin pracujemy przy biurku?

Praca biurowa tylko pozornie wydaje się być lekka i bezpieczna. W rzeczywistości jednak pracownicy biurowi są narażeni na szereg różnego rodzaju schorzeń, które wynikają w dużej mierze z braku aktywności i siedzącego trybu życia. Czy można w jakiś sposób zniwelować skutki spędzania długich godzin przed monitorem komputera?

Podnóżek biurowy – dlaczego warto z niego korzystać?

Według badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców, będąc przez całe życie pracownikiem biurowym, spędzimy około 80 tys. godzin w pracy, przeważnie w pozycji siedzącej. Może to prowadzić do wielu schorzeń takich jak bóle kręgosłupa, wady postawy, otyłość oraz żylaki. Nie na wszystkie problemy można zaradzić wybierając odpowiednie wyposażenie biura, w tym fotel ergonomiczny, czy podnóżek, jednak zmniejszenie wystąpienia ryzyka przynajmniej części z nich będzie już sporym osiągnięciem. Często nie przywiązujemy wagi do tego, w jaki sposób ułożone są nasze nogi, a jest to wbrew pozorom bardzo ważne. Zakładanie nogi na nogę, opieranie ich o nogę fotela, utrzymywanie złego kąta między nachyleniem kręgosłupa i kolan – to wszystko jest niezgodne z przepisami BHP oraz może prowadzić do problemów z niewłaściwym krążeniem.

Aby uniknąć problemów opisanych powyżej, powinniśmy zakupić odpowiedni podnóżek. Tego typu akcesoria powinny spełniać wymogi prawne związane z przepisami kodeksu pracy, dlatego podnóżek biurowy wybierz ergonomiczny, który znajdziesz m.in. na Mildis.pl. Osoby używające tego typu sprzętu zauważają, że ich nogi po pracy są mniej zmęczone. Nie wszyscy zdają siebie sprawę z tego, że pozycja siedząca jest bardzo obciążająca dla naszego ciała, dlatego powinniśmy robić wszystko, aby wspomagać swoje ciało, zarówno w czasie pracy, jak i w czasie wolnym.

 

Kupno podnóżka biurowego – na co zwracać uwagę?

Bardzo często zakupem podnóżków do biura zajmuje się pracodawca, ale jak wiadomo, coraz więcej osób pracuje zdalnie i szuka akcesoriów do biura we własnym zakresie. Bardzo ważne jest, aby podnóżek biurowy miał odpowiedni kąt regulacji (od 0 do 15 stopni), a jego wysokość była dostosowana do naszego wzrostu i do miejsca pracy. Ponadto dobry podnóżek powinien mieć antypoślizgową podstawę. Inne cechy, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu podnóżka to jakość wykonania, gwarancja producenta, odpowiednie wymiary podstawy pod stopy oraz dodatkowe funkcje (podnóżek może mieć gumowe nóżki i regulację wysokości).

Jak dbać o zdrowie wykonując pracę biurową?

Oprócz korzystania z podnóżka biurowego i fotela ergonomicznego, powinniśmy korzystać także z innych sposobów dbania o swoje zdrowie. Bardzo ważne jest, aby wypijać przynajmniej 1,5 litra wody dziennie. Ogromne znaczenie ma też zbilansowana dieta. Osoby prowadzące siedzący tryb życia, powinny szczególną uwagę przykładać do tego, co jedzą, unikając przy tym niezdrowych i słodkich przekąsek. Pracując na co dzień przy biurku, warto poświęcić przynajmniej godzinę swojego wolnego czasu po lub przed pracą na uprawianie sportu. Jest to nie tylko sposób na zadbanie o swoją wagę, ale również sprawdzona metoda redukcji stresu.

komentarze 2

  1. Tomasz Odpowiedz

    podnóżek jest chyba mniej ważniejszy niż zagłówek, polecam w peirwszej kolejności pomyśleć o zagłówku wpierw

  2. MegaWonsz Odpowiedz

    Mnie te podnóżki nie pomagają absolutnie… nie dość, że się ślizgają po gładkiej powierzchni, to jeszcze regulacja nie działa jak powinna. Najlepiej robić sobie 5-minutowe przerwy co godzinę…

zostaw komentarz