Odmiany łuszczycy

Odmiany łuszczycy u dorosłych i dzieci

Jeszcze kilka lata temu uważano, że ta choroba skóry dotyka tylko osoby dorosłe. Taka opinia była jednak wynikiem braku odpowiedniej diagnostyki. Wielu rodziców też nie szukało przyczyn dziwnych zmian skórnych u swoich dzieci, uznając je za zwykłe wysypki. Obecnie wiemy już, że prawie 1/3 zachorowań na łuszczycę ma miejsce właśnie u osób młodych. W ich przypadku często zmiany skórne mają bardziej intensywny charakter niż w przypadku dorosłych i często występują również na twarzy.

1. Co trzeba wiedzieć o łuszczycy

Łuszczyca to choroba, która nie jest jeszcze do końca zbadana. Wiemy natomiast, że ma ona podłoże genetyczne. W rodzinach, w których jedno lub oboje rodziców cierpią na tę chorobę skóry, ryzyko zachorowania dziecka wzrasta nawet do 70 %. Sposoby walki z łuszczycą są różnorodne. Możemy mówić o leczeniu wewnętrznym i zewnętrznym. To pierwsze, to oczywiście środki farmakologiczne, których nie zaleca się stosować w przypadku małych dzieci, ponieważ mogą zahamować ich rozwój. Preparaty stosowane zewnętrznie (te popularne można przejrzeć na www.drmichaels.com.pl/centrum-leczenia-luszczycy-azs-i-egzemy) służą odpowiedniemu nawilżeniu i natłuszczeniu skóry, by mogła ona się łatwiej regenerować.

2. Łuszczyca zwyczajna

To odmiana, która występuje u około 95 % wszystkich chorych. Zmiany, które występują na skórze, przypominają owale i są wyraźnie oddzielone od zdrowych fragmentów skóry. Zwykle występują one na owłosionych fragmentach ciała, a także na kolanach i łokciach. Placki mogą mieć różny kolor i grubość. W większości przypadku towarzyszy im swędzenie.

3. Łuszczyca kropelkowata

w  tym wypadku mamy to czynienie z wieloma małymi grudkami,które znajdują się niemal na całym ciele. Swoim kształtem przypominają krople – stąd nazwa odmiany. Charakterystyczne jest również to, że zmiany pojawiają się w miejscach, w których doszło do urazu. Ten rodzaj łuszczycy występuje zwykle o dzieci i może być zintensyfikowany poprzez wystąpienie infekcji.

4. Łuszczyca odwrócona

Odmiana występuje zwykle u osób starszych lub otyłych. Skóra w tym wypadku jest bardzo wrażliwa i narażona na podrażnienia, stąd często występujące stany zapalne. Zmiany skórne umiejscowione są zwykle na owłosionych częściach ciała, a także w zgięciach kończyn.

5. Łuszczyca krostkowa

Ta odmiana zdecydowanie odróżnia się od pozostałych, ponieważ występują w tym przypadku grudki, które wypełnione są ropą. Mogą one zlewać się ze sobą, tworząc duży stan zapalny. Zwykle chorobie towarzyszy wysoka temperatura i złe samopoczucie. Ogniska choroby zlokalizowane są najczęściej na dłoniach, stopach i zgięciach kończyn. Na łuszczycę krostkową najczęściej chorują kobiety po pięćdziesiątce.

6. Łuszczyca owłosionej skóry głowy

To zmiany, które pojawiają się zwykle wzdłuż linii włosów, a także na szyi i za uszami. Mogą to być pojedyncze plamki lub całe skupiska zmian skórnych.

7. Łuszczyca paznokci

Występuje ona samodzielnie lub w wraz z innymi odmianami łuszczycy. Objawia się łamliwością paznokcia i odchodzeniem jego płytki od podłoża. Często widoczne są również wgłębiania i rysy, a sam paznokieć może przybierać żółty kolor.

zostaw komentarz