Jeszcze kilka lata temu uważano, że ta choroba skóry dotyka tylko osoby dorosłe. Taka opinia była jednak wynikiem braku odpowiedniej diagnostyki. Wielu rodziców też nie szukało przyczyn dziwnych zmian skórnych u swoich dzieci, uznając je za zwykłe wysypki. Obecnie wiemy już, że prawie 1/3 zachorowań na łuszczycę ma miejsce właśnie u osób młodych. W ich przypadku często zmiany skórne mają bardziej intensywny charakter niż w przypadku dorosłych i często występują również na twarzy.
1. Co trzeba wiedzieć o łuszczycy?
2. Łuszczyca zwyczajna
3. Łuszczyca kropelkowata
4. Łuszczyca odwrócona
5. Łuszczyca krostkowa
6. Łuszczyca owłosionej skóry głowy
7. Łuszczyca paznokci
1. Co trzeba wiedzieć o łuszczycy
Łuszczyca to choroba, która nie jest jeszcze do końca zbadana. Wiemy natomiast, że ma ona podłoże genetyczne. W rodzinach, w których jedno lub oboje rodziców cierpią na tę chorobę skóry, ryzyko zachorowania dziecka wzrasta nawet do 70 %. Sposoby walki z łuszczycą są różnorodne. Możemy mówić o leczeniu wewnętrznym i zewnętrznym. To pierwsze, to oczywiście środki farmakologiczne, których nie zaleca się stosować w przypadku małych dzieci, ponieważ mogą zahamować ich rozwój. Preparaty stosowane zewnętrznie (te popularne można przejrzeć na www.drmichaels.com.pl/centrum-leczenia-luszczycy-azs-i-egzemy) służą odpowiedniemu nawilżeniu i natłuszczeniu skóry, by mogła ona się łatwiej regenerować.
2. Łuszczyca zwyczajna
To odmiana, która występuje u około 95 % wszystkich chorych. Zmiany, które występują na skórze, przypominają owale i są wyraźnie oddzielone od zdrowych fragmentów skóry. Zwykle występują one na owłosionych fragmentach ciała, a także na kolanach i łokciach. Placki mogą mieć różny kolor i grubość. W większości przypadku towarzyszy im swędzenie.
3. Łuszczyca kropelkowata
w tym wypadku mamy to czynienie z wieloma małymi grudkami,które znajdują się niemal na całym ciele. Swoim kształtem przypominają krople – stąd nazwa odmiany. Charakterystyczne jest również to, że zmiany pojawiają się w miejscach, w których doszło do urazu. Ten rodzaj łuszczycy występuje zwykle o dzieci i może być zintensyfikowany poprzez wystąpienie infekcji.
4. Łuszczyca odwrócona
Odmiana występuje zwykle u osób starszych lub otyłych. Skóra w tym wypadku jest bardzo wrażliwa i narażona na podrażnienia, stąd często występujące stany zapalne. Zmiany skórne umiejscowione są zwykle na owłosionych częściach ciała, a także w zgięciach kończyn.
5. Łuszczyca krostkowa
Ta odmiana zdecydowanie odróżnia się od pozostałych, ponieważ występują w tym przypadku grudki, które wypełnione są ropą. Mogą one zlewać się ze sobą, tworząc duży stan zapalny. Zwykle chorobie towarzyszy wysoka temperatura i złe samopoczucie. Ogniska choroby zlokalizowane są najczęściej na dłoniach, stopach i zgięciach kończyn. Na łuszczycę krostkową najczęściej chorują kobiety po pięćdziesiątce.
6. Łuszczyca owłosionej skóry głowy
To zmiany, które pojawiają się zwykle wzdłuż linii włosów, a także na szyi i za uszami. Mogą to być pojedyncze plamki lub całe skupiska zmian skórnych.
7. Łuszczyca paznokci
Występuje ona samodzielnie lub w wraz z innymi odmianami łuszczycy. Objawia się łamliwością paznokcia i odchodzeniem jego płytki od podłoża. Często widoczne są również wgłębiania i rysy, a sam paznokieć może przybierać żółty kolor.