Pielęgnacja-noworodka

Niezbędne kosmetyki potrzebne dla noworodka nie tylko na lato

Kiedy już wiemy, że spodziewamy się dziecka, nasze życie zaczyna toczyć się wokół jednego zagadnienia. Przygotowań. Mogłoby się wydawać, że to sprawa bardzo prosta, ale tak niestety nie jest. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o nasze pierwsze dziecko. O ile kwestia ubranek nie jest czymś trudnym, sklepy oferują rozmiary ?new born? i całe zestawy ciuszków dla noworodków, o tyle z wyborem kosmetyków jest trochę trudniej. Jaka jest obowiązkowa lista dla młodej mamy?

1. Po pierwsze: oliwka

Skóra noworodka jest bardzo delikatna i zawiera jeszcze mało gruczołów łojowych, dlatego trzeba ją samemu natłuszczać. Na rynku istnieje wiele sprawdzonych preparatów do wyboru. To, na który się zdecydujemy, zależy on nas, najlepiej jednak postawić na klasykę, czyli produkt, którego pewnie używały nasze mamy. Warto zauważyć, że z natłuszczaniem skóry też nie można przesadzać, żeby nie doprowadzić do łojotoku, ale to dotyczy już starszych dzieci.

2. Po drugie: chusteczki pielęgnacyjne

Coś, czego nasze mamy nam teraz zazdroszczą. Chusteczki pielęgnacyjne to cudowny wynalazek ludzkości dla każdej mamy. Oczywiście nie mogą one zastąpić normalnej kąpieli, ale potrafią w znacznym stopniu ułatwić życie. Kiedy można je stosować? Chusteczki są wręcz nieocenioną pomocą podczas przewijania niemowlaka. Kiedy nie mamy możliwości, żeby dziecko umyć, możemy przetrzeć pupę właśnie tymi chusteczkami. Poza tym, przydadzą się, kiedy wyjdziemy gdzieś i nie będziemy miały możliwości przemycia dziecka, gdy się zabrudzi itp. To znaczne ułatwienie.

niemowlę w zawiniątku

3. Po trzecie: kosmetyki do kąpieli

Tutaj najważniejszy jest wybór odpowiedniego dla skóry dziecka mydełka. Wszystkie dostępne na rynku są przeznaczone dla skóry delikatnej, warto jednak zwrócić uwagę na to, żeby zawierały glicerynę, oliwę z oliwek, olejek migdałowy, lanolinę. Te składniki zapewnią odpowiednie nawilżenie skóry. Do mycia główki lepiej wybrać kremowy żel, żeby nie wysuszyć skóry. Niektórzy wolą dodać do wody kilka kropli oliwki, co też jest dobrym rozwiązaniem. Byle nie przesadzić z ilością.

4. Po czwarte: pielęgnacja pępka

To najważniejsza czynność po urodzeniu dziecka. O pępek trzeba zadbać szczególnie. To, jak będziemy go pielęgnować, zaważy o jego wyglądzie do końca życia. Co do sposobów pielęgnacji, to są dwie szkoły. Którą z nich wybierzemy? To zależy od nas samych lub porad innych doświadczonych już mam. Niektórzy twierdzą, że nic nie goi pępka tak dobrze jak spirytus, inni specjaliści uważają, że pępek zawsze musi być suchy i utrzymany w stanie idealnej czystości, do tego trzeba go przemywać płynem Octenisept.

5. Po piąte: pielęgnacja pupy

Tutaj najważniejsze jest odpowiednie wietrzenie skóry, ponieważ ciągle jest w pampersie, a to sprzyja odparzeniom. Warto zaopatrzyć się w specjalne kremy, które chronią delikatną skórę noworodka przed niekorzystnym działaniem wilgoci i łagodzą podrażnienia. Takie kosmetyki powinny zawierać przede wszystkim tlenek cynku i d-panthenol. Który krem wybrać najlepiej? W tym nieocenione będą porady doświadczonych mam, a na to każda początkująca w tej roli kobieta może liczyć.

zostaw komentarz