Profesjonalny manicure

Najważniejsze zasady pielęgnacji paznokci

Pielęgnacja naszych paznokci jest bardzo ważnym elementem dbania o nasz wygląd. Nasze dłonie stale są widoczne, przez co wiele osób ocenia nas przez pryzmat ich wyglądu. Trzeba o nie zadbać w momencie, kiedy pracujemy wśród ludzi, by również nasze dłonie pokazywały, że jesteśmy ludźmi starannymi i zadbanymi. Oto niektóre zasady pielęgnacji naszych paznokci, dzięki którym będą one zawsze zadbane.

Pamiętaj o odżywieniu skórek

W manicure często skupiamy się na wyglądzie naszej płytki paznokciowej, zapominając o skórkach. A przecież to one stanowią o wyglądzie naszych paznokci. Podczas manicure’u pamiętajmy o ich odpowiednim traktowaniu. Skórki zawsze odsuwajmy patyczkiem, nigdy nie wycinajmy ich nożyczkami. Jeśli skórki się zadzierają możemy je delikatnie wyciąć, jednak ich zbyt głębokie wycięcie spowoduje, że będą one rosły w złym kierunku, co może doprowadzić do wrastania się paznokci. Zbyt mocno wycięte skórki to także ryzyko przeniesienia się bakterii pod nasze paznokcie i ryzyko powstania grzybicy. Skórki mają chronić nasze paznokcie, dlatego nie powinny być zbyt mocno wycinane. Należy także regularnie natłuszczać skórki kremem, bądź olejkami. Dzięki temu nie będą one wysuszone i będą elastyczne i miękkie.

Profesjonalny manicure

Nie używaj zbyt często ciemnych lakierów do paznokci

Ciemne lakiery do paznokci są ostatnio bardzo modne, zwłaszcza jesienią, jednak mogą one powodować żółknięcie i przyciemnienie naturalnej płytki paznokcia. Wybierajmy kolory stonowane, łatwe do zmycia zwykłym zmywaczem do paznokci. Jeśli chcemy koniecznie mieć ciemny kolor na paznokciach, to nałóżmy pod lakier odżywkę, która ochroni nasze paznokcie przed ściemnieniem radzi podolog Sobolewska z Foot-Med w Krakowie. Unikajmy także bardzo tanich lakierów do paznokci, których składu nie jesteśmy pewni.

Piłuj paznokcie jednym ruchem

Często nieświadomie źle piłujemy paznokcie. Najlepiej paznokcie opiłowywać jednym ruchem, ponieważ dzięki temu nie uszkadzamy brzegu paznokcia. Opiłowywanie paznokci w obie strony sprawia, że paznokcie szybciej się rozdwajają i częściej pojawiają się na nich zadziorki. Do opiłowywania paznokci używajmy pilnika o średniej grubości.

Nie używaj pilników metalowych

Nawet prawidłowe opiłowywanie paznokci może sprawić, że nasza płytka będzie zniszczona, a paznokcie będą się rozdwajały. Dzieje się tak, kiedy używamy do opiłowywania metalowego pilnika. Te niegdyś modne pilniczki sprawiają, że płytka paznokcia rwie się, przez co paznokieć staje się bardzo podatny na uszkodzenia. Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w pilnik szklany bądź papierowy oba te pilniki są często wykorzystywane przez kosmetyczki i są o wiele bardzie bezpieczne dla naszych paznokci.

Unikaj tanich zmywaczy do paznokci

Tanie zmywacze do paznokci zawierają w sobie aceton, który bardzo wysusza płytkę paznokcia. Jeśli mamy np. paznokcie hybrydowe, czy żelowe, najlepiej spiłować delikatnie lakier, nie naruszając płytki paznokcia. Jeśli nosimy zwykła lakier wybierajmy te zmywacze, które w swoim składzie nie mają acetonu.

Smarując dłonie kremem smaruj także paznokcie

Aby nasze paznokcie były zawsze mocne, pamiętajmy o ich prawidłowym natłuszczeniu. Podczas kremowania rąk pamiętajmy również o paznokciach. Wsmarowujmy w nie krem, nie zapominając o skórkach. Składniki odżywcze z kremu wnikną także w nasze paznokcie, przez co będą mocniejsze i zdrowsze.

Czyszcząc dom detergentami pamiętaj o założeniu rękawiczek ochronnych

Podczas porządków, pamiętajmy o zakładaniu rękawiczek ochronnych, które zapobiegną uszkodzeniu naszej skóry i paznokci. Detergenty mają działanie żrące i źle wpływają na nasze dłonie i paznokcie. Szczególnie trzeba uważać na silnie wybielające składniki niektórych środków czystości.

Unikaj nikotyny

Co prawda nikotyna wpływa negatywnie na cały nasz organizm, jednak efekty palenia papierosów widać najszybciej na paznokciach. Paznokcie żółkną przez styczność z nikotyną. Rozwiązaniem może być wybielanie ich w soku z cytryny, który zniweluje też nieprzyjemny zapach lub palenie papierosów z użyciem cygaretki, jednak najlepszym rozwiązaniem dla naszego zdrowia będzie całkowite rzucenie palenia.

1 komentarz

  1. Kasia Odpowiedz

    No to trochę mi brakuje….
    nie słyszłam o tym aby unikac ciemnych lakierów do paznokci, a tak je lubie 🙁
    szkoda.

zostaw komentarz