Pieniądze i długopisy, obliczenia

Na co warto zwrócić uwagę biorąc kredyt gotówkowy?

Potrzebujesz nagle większej sumy pieniędzy w gotówce i zastanawiasz się nad kredytem gotówkowym? Na pewno jest to rozwiązanie godne przemyślenia, ale czy wiesz na co zwracać uwagę przy braniu kredytu gotówkowego w banku? Jeśli nie jesteś pewny, to zapraszamy do lektury artykułu.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego

Przede wszystkim należy zorientować się jakie są możliwości oprocentowania kredytu, który chcemy wziąć. Reklamy kredytów gotówkowych zazwyczaj kłamią i nie pokazują rzeczywistej wysokości oprocentowania np. ucinając kilka cyfr znajdujących się po przecinku. Być może nie jest to jakaś kolosalna różnica, ale im kredyt większy, tym te cyfry mają również większe znaczenie. Ponadto oprocentowanie można negocjować, dlatego też warto sprawdzić kilka ofert, zanim zdecydujemy się na konkretny bank. Kredyt gotówkowy można porównać w różnych bankach przez takie serwisy jak 17bankow.com, jest to bardzo praktyczne narzędzie, dzięki któremu możemy zorientować się, w którym banku mamy szansę na najkorzystniejszą ofertę.

warto zerknąć:  Kiedy stawiamy przecinki, czyli jak okiełznać interpunkcję?

metalowy kuferek z pieniędzmi

Jaki rodzaj oprocentowania wybrać – stałe czy zmienne?

Przy oprocentowaniu zmiennym możemy się spodziewać, że rata naszego kredytu będzie się zmieniać i to nawet w sytuacji, gdy wybieramy równą ratę kredytu na cały okres jego spłacania. Oczywiście osoby, które bardzo dobrze znają się na ekonomii są poniekąd w stanie przewidzieć co będzie się działo ze stopami procentowymi przez pewien okres, jednak większość kredytobiorców nie posiada takiej wiedzy. Bezpieczniejsze zatem jest oprocentowanie stałe.

Stała czy malejąca rata kredytu?

Wiele osób decyduje się na stałą ratę kredytu przez cały okres jego spłacania, to daje im poczucie większej kontroli nad finansami i stabilizacji. To rozwiązanie jest jednak najkorzystniejsze nie dla klientów banku, a dla samego banku. Malejąca rata kredytu pozwala na obniżenie kosztu kredytu, gdyż ?nadpłaca? się przez bardzo krótki czas w stosunku do całego okresu spłacania kredytu.

warto zerknąć:  Jak napisać mail do wykładowcy

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego

Teoretycznie wykupienie ubezpieczenia nie jest obowiązkowe, jednak wiele banków tego wymaga. W przypadku, gdy nie ma takiego obowiązku i decydujemy się na kredyt bez ubezpieczenia, to automatycznie wzrasta wysokość prowizji lub oprocentowania, a bywa i tak, że oba te elementy kredytu są mocno podwyższane. Niestety ubezpieczenie kredytu bardzo podnosi jego koszt, jednak próżno szukać tej informacji w ulotkach informacyjnych. Wszelkie reklamy przedstawiają koszt kredytu bez dodatkowych opłat, których jednak nie sposób uniknąć.

Płatność kartą kredytową

Jakie kruczki stosują banki przy udzielaniu kredytów?

Niektóre banki oferują kredyty gotówkowe chwaląc się, ze nie pobierają przy tym prowizji. Jeśli decydujesz się na skorzystanie z takiej oferty, to wiedz, że bank ten stosuje w zamian inne opłaty, takie jak np. opłata za rozpatrzenie wniosku. Są banki, które do kredytów dołączają karty kredytowe, które jak łatwo się domyślić nie są darmowe i trzeba za nie płacić. Aby mieć pełną świadomość ile będzie kosztował nas dany kredyt należy zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie, ale przede wszystkim na RRSO, czyli roczną stopę oprocentowania kredytu. Niektórym może się wydawać, że to to samo, tymczasem różnica pomiędzy jedną a druga wartością wynosi nawet kilkanaście procent.

warto zerknąć:  Jak napisać mail do wykładowcy

zostaw komentarz