dziewczynka wrzuca monetę do skarbonki

Jakie konto bankowe dla dziecka, a jakie dla nastolatka?

Chcesz założyć konto bankowe dziecku? Zastanawiasz się, jakie wybrać? Jaki rachunek bankowy będzie lepszy dla malucha, a jaki dla nastolatka? Podpowiadamy!

Czy można założyć konto bankowe dla dziecka?

Wiele osób zastanawia się, czy można założyć konto bankowe dla dziecka. Okazuje się, że jest to możliwe. Najlepsze konta bankowe, również dla dziecka, podaje bankier.pl w swoim zestawieniu propozycji rachunków osobistych. Są to zarówno konta dedykowane najmłodszym, jak i te dla dorosłych, które można otworzyć z myślą o pociechach. Widać więc, że założenie konta dla dziecka nie musi opierać się tylko i wyłącznie na kilku specjalnych ofertach, ale i objąć większość oferowanych przez banki rachunków. Trzeba jednak dobrze przeczytać zasady. Założenie takiego konta bankowego jest sposobem na to, by mieć gdzie gromadzić środki na start pociechy w dorosłość. Może też służyć do gromadzenia „nadwyżek” gotówki, np. z komunii. Konto dla najmłodszych może być również narzędziem do nauki zarządzania pierwszymi finansami.

Gdzie założyć konto dla dziecka?

Wybór banku może wydawać się trudny (bywa on problematyczny, gdy szuka się rachunku dla osoby dorosłej, a co dopiero, gdy trzeba dopasować go do dziecka). Zwłaszcza że często trzeba przejrzeć kilkanaście ofert, sprawdzić korzyści, a przede wszystkim… opłaty. Na szczęście rankingi kont osobistych, w tym tych dedykowanych maluchom są bardzo pomocne. Na pytanie: „gdzie otworzyć rachunek dla dziecka?” jest jedna odpowiedź: tam, gdzie jest to najbardziej opłacalne.

Zdecydowanie lepiej odrzucić konta, za które trzeba płacić co miesiąc. A co z płatnością za kartę? Jeśli ma to być typowo konto oszczędnościowe wówczas jeśli się da – warto z niej zrezygnować. Najlepiej, jednak gdy karta jest bezpłatna lub warunki braku opłat są łatwe do spełnienia.

Czasami konto dla dziecka założyć trzeba w tym samym banku, z którego samemu się korzysta. Takie postępowanie oznacza też na pewno znacznie mniej formalności, ale i łatwiej jest w kwestiach takich jak np. przelewy. A jak w ogóle założyć takie konto w banku?

Jak założyć konto bankowe dla swojej pociechy?

Konto dla małoletnich można założyć tak samo, jak robi się to w przypadku osób pełnoletnich – online lub odwiedzając osobiście jeden z oddziałów. Pierwsza z opcji jest zdecydowanie najszybsza. Zwłaszcza gdy my (rodzice) mamy już własny rachunek w wybranym banku. Składając wniosek online, trzeba przygotować skan dokumentów. Umowę, która będzie do podpisania, dostarcza kurier, ale można też zdecydować się na wizytę w banku, by złożyć wymagane podpisy.

W przypadku osób zakładających konto w oddziałach potrzebne będą tylko dokumenty i wszystkie formalności uda się załatwić w jeden dzień.

Warto jednak wiedzieć, że często promocje na konta bankowe z atrakcyjnymi warunkami, dostępne są wyłącznie online. Dobrze jest z nich korzystać i zyskać najwięcej jak się da.

Co jest potrzebne do założenia konta bankowego dla malucha?

Aby otworzyć dziecku rachunek w banku, należy posiadać jego i własne dokumenty. Różnie do tego podchodzi się w różnych bankach. Co przygotować? Na pewno dokument potwierdzający tożsamość malucha: dowód osobisty, legitymacja szkolna lub akt urodzenia i PESEL, dokument tożsamości rodzica. Często konieczne jest posiadanie konta w tym samym banku, w którym planujemy otworzyć rachunek swojej pociechy.

Jakie konto bankowe wybrać?

A jakie konto bankowe dla dziecka wybrać? Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na to, by konto było bezpłatne. To absolutna podstawa. Należy więc wziąć pod uwagę tylko te oferty, które to gwarantują. Dobrze, by takie konto bankowe nie miało opłat za podstawowe czynności związane z korzystaniem z rachunku, a więc posiadanie karty, wpłaty i wypłaty gotówkowe w placówce, przelewy – w tym te w oddziale, autoryzacja operacji SMS-em, zlecenia stałe.

Dobrze, gdy do rachunku dla malucha da się dodatkowo utworzyć rachunek oszczędnościowy z oprocentowaniem. Wszak jednym z podstawowych powodów zakładania konta pociesze, jest chęć nauczenia ją oszczędzania. Zanim więc podpisze się wniosek o rachunek, warto sprawdzić, czy da się do niego otworzyć konto oszczędnościowe i na jakich warunkach to ma miejsce.

Gdy chce się otworzyć konto osobiste dla dziecka, dobrze jest wiedzieć, że wyróżnia się dwa produkty – konto bankowe do 13. roku życia i powyżej, aż do osiągnięcia przez nie pełnoletniości. Poniżej omówimy propozycje banków dla maluszków i nastolatków.

Konto dla dziecka poniżej 13. roku życia

Konta dla dzieci poniżej 13. roku życia oferuje mało banków. Co więcej, oferta nie jest zbyt zróżnicowana. Co mamy do wyboru? Na czas pisania artykułu godne oferty przygotował mBank, Bank Millennium i PKO BP.

W mBanku mamy do dyspozycji eKonto Junior. Skierowane jest właśnie do najmłodszych. mbank oferuje darmowe konto, kartę, wypłaty ze wszystkich bankomatów i przelewy. Do rachunku jest wydawana karta debetowa (i to ważna informacja, bo to unikat na rynku). Inne banki oferują karty przedpłacone, na które rodzic przelewa środki na podobnej zasadzie, jak w przypadku telefonów na kartę. Grafika na kartę Visa dla dziecka może zostać wybrana spośród kilkudziesięciu wzorów i to całkowicie za darmo. Jeśli to za mało, wówczas można postawić jeszcze na opaskę zbliżeniową Mastercard. Ta opcja kosztuje jednak 25 zł (jednorazowo). Plusem konta dla maluchów od mBanku jest to, że do niego jest bankowość elektroniczna, w którą wgląd ma rodzic. Ustawiony domyślnie limit wypłat wynosi 50 zł dziennie, a rodzic może go zmienić w bankowości internetowej lub mobilnej. Dodatkowo można też otrzymywać powiadomienia push o każdej transakcji kartą lub opaską. Dzieci mogą pobrać aplikację mobilną zaprojektowaną specjalnie dla nich i skorzystać z gry-samouczka wprowadzającej w świat bankowości. Aby móc otworzyć dziecku rachunek, trzeba posiadać konto w mBanku. Co ciekawe, mBank co pewien czas przygotowuje promocje i konkursy związane z takim rachunkiem.

Drugą propozycję konta bankowego do 13. roku życia przygotował Bank Millennium. Konto 360° Junior jest bezpłatne, a do rachunku wydawana jest karta płatnicza dla osób, które skończyły 7 lat, a korzystanie z karty jest bezwarunkowo darmowe dla osób w wieku 7-13 lat. Choć konto można założyć już niemowlakowi, to dopiero dla dzieci w wieku 7-13 lat dedykowana jest specjalna aplikacja. Do 6 roku życia jest do dyspozycji Konto Oszczędnościowe Profit z atrakcyjnym oprocentowaniem.

Trzecim bankiem, który ma ofertę konta do 13. roku życia jest PKO BP. PKO Konto Dziecka jest bezpłatne, jednak za wydanie karty pre-paid należy zapłacić 15 zł. Dzieci mają do dyspozycji dostęp do usługi bankowości elektronicznej – serwisu internetowego PKO Junior i aplikacji mobilnej PKO Junior. Na uwagę zasługuje oprocentowanie konta oszczędnościowego – 0,01% w skali roku (oprocentowanie zmienne) i bonus 0,5% za regularne oszczędzanie. Dodatkowe oprocentowanie jest za systematyczne wpływy i brak wypłat w ciągu ostatnich 3 miesięcy – to motywacja do oszczędzania.

Konto bankowe dla nastolatka

Dla nastolatków banki przygotowały nieco inne propozycje. Konta młodzieżowe to rachunki dla młodych osób w wieku od 13 do 18 lat. Nastolatkowie mają do dyspozycji więcej możliwości. Na uwagę zasługuje oferta mBanku, Credit Agricole, ING.

Mbank oferuje darmowe prowadzenie konta, bezpłatne przelewy, bezpłatne korzystanie z karty i wypłaty za 0 zł ze wszystkich bankomatów w kraju. Karta może wyglądać tak, jak chce nastolatek – może wybierać spośród wielu wzorów. Co więcej, nauka oszczędzania może odbywać się dzięki wirtualnej skarbonce, czyli Moim celom – kiedy płaci się kartą, robi się przelewy, wypłaca się pieniądze z bankomatu to małe kwoty (zaokrąglane końcówki do pełnych 10 zł, stała lub dowolna kwota/procent od transakcji) odkładają się na koncie. Dużym atutem eKonta jest wielofunkcyjna aplikacja mobilna.

Konto dla Ciebie GO! to propozycja banku Credit Agricole. Prowadzenie rachunku jest zupełnie bezpłatne, tak jak i wydanie oraz korzystanie z karty debetowej. Ponadto, Konto dla Ciebie GO! można powiązać z innymi propozycjami banku, takimi jak rachunek walutowy z kartą wielowalutową oraz konta oszczędnościowe i lokaty, czyli to, co dostępne bywa wyłącznie w ofertach dla osób dorosłych.

Konto z Lwem Mobi dla nastolatka to oferta konta młodzieżowego od Banku Śląskiego ING. Dla nastolatka można otworzyć darmowy rachunek. Karta debetowa również jest bezpłatna. Co więcej, bank gwarantuje dostęp do nowoczesnej aplikacji, płatności mobilnych.

Widać wyraźnie, że oferty są podobne, choć zdarzają się i perełki. Warto dobrze przyjrzeć się wymogom i korzyściom zestawionym w rankingach i postawić na konto dla dziecka, które będzie w pełni odpowiadało jego potrzebom, ale i możliwościom.

komentarze 2

  1. Cyprian Odpowiedz

    Szukam właśnie konta dla mojego syna i naprawdę nie ma w czym wybierać, a żadna oferta nie jest jakaś porywająca. Szkoda, że dzieci są trochę wykluczone z rynku finansowego, skoro tyle się trąbi teraz o edukacji ekonomicznej.

  2. Amadeusz Odpowiedz

    Dzieciom powinno się zakładać konta oszczędnościowe, ponieważ jest to pewna forma nauki przy oszczędzaniu pieniędzy.

zostaw komentarz