umowa kredytu

Kredyt hipoteczny – jakie trzeba spełnić wymagania

Posiadanie własnego mieszkania to niewątpliwie marzenie wielu ludzi. Jeszcze za czasów naszych rodziców, aby móc dostać klucze do własnych czterech kątów, trzeba było czekać całymi latami na przydział do danego lokalu. Dziś wszystko się w tym zakresie zmieniło. Teoretycznie każdy może kupić sobie mieszkanie lub dom, jeśli dysponuję odpowiednią sumą pieniędzy, jednak jeśli ich nie ma, a chce spełnić swoje marzenie o salonie z kominkiem czy dużym ogrodzie, musi się zwrócić o pomoc do banku. I jest to ten moment kiedy okazuje się czy dom z ogródkiem albo mieszkanie z tarasem jest Nam pisane, czy też nie. O tym jakie wymagania trzeba spełnić, aby uzyskać potrzebny kredyt, opisujemy w poniższym artykule.


1. Zdolność kredytowa

Pierwszą sprawą jest przekonanie banku, że jesteś w stanie spłacać kredyt według ustalonego harmonogramu. To nic innego jak wykazanie zdolności kredytowej. Nie jest łatwo ją wykazać ponieważ każdy bank ma inne wymagania i zazwyczaj nie jest łatwo im sprostać. Na wykazanie pozytywnej zdolności kredytowej mają wpływ przede wszystkim dochody oraz wszystkie zobowiązania jakie musisz spłacać.


zdolność kredytowa


Oczywiście, zdolność kredytowa nie oznacza od razu, że dany kredyt się otrzyma. To jest jedynie mały krok do przodu. Wzrasta jedynie prawdopodobieństwo otrzymania pozytywnej decyzji z banku. Na Twojej drodze pojawi się jeszcze kilka schodów w postacie ogromnej ilości formalności, które musisz dostarczyć do banku.

2. Skomplikowane procedury

Jeśli mamy już pozytywną decyzję banku wówczas możemy szukać swojego upragnionego gniazdka. Może być to rynek wtórny lub pierwotny. Cały proces zakupu nieruchomości trwa dosyć długo bo nawet do kilkunastu miesięcy.


uruchomienie kredytu


Wiąże się to właśnie ze znalezieniem nieruchomości, złożeniem wniosku kredytowego wpłaceniem wymaganego wkładu własnego, podpisaniem aktu notarialnego ze sprzedającym (osoba fizyczna lub deweloper) i wdrożeniem procedur związanych z uruchomieniem kredytu. Cały proces przedstawiliśmy w ogromnym skrócie ponieważ jest on wieloetapowy i bardzo skomplikowany, a jego przebieg zależy od rodzaju zaciąganego kredytu i procedur określonego banku.
Każdy kupujący musi najpierw zastanowić się na jakim rynku chce dokonać transakcji. Kupując nowo wybudowane mieszkanie czy dom, trzeba pamiętać o dodatkowych kosztach wykończenia, natomiast wiele nieruchomości pochodzących z rynku wtórnego wymaga odświeżenia lub remontu.


Zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże się z ogromną ilością formalności i warunkami jakie trzeba spełnić. Wielu kredytobiorców często ?odpada? na jednym z etapów i rezygnuje ze swoich marzeń o własnym domku z ogródkiem czy kilkupoziomowego mieszkania. Faktem jest, że procedury bankowe są długotrwałe, bardzo męczące i decydują się na nie tylko odważni i wytrwali. Jednak bez względu na skalę trudności, każdy kto rozważa opcję zaciągnięcia kredytu hipotecznego, powinien spróbować szczęścia żeby potem nie musieć mieć do siebie pretensji, że nie próbował.

zostaw komentarz