Żylaki na udzie

Jakie są przyczyny powstawania żylaków kończyn dolnych?

O żylakach kończyn dolnych coraz częściej mówi się jako o chorobie cywilizacyjnej, gdyż w dużej mierze do ich powstawania przyczynia się tryb naszego życia. Jednak to nie jedyny powód ich powstawania. Co dokładnie wpływa na powstawanie żylaków. Czy można je leczyć i kiedy najlepiej rozpocząć ich leczenie?

Co najczęściej powoduje żylaki?

Wpływ na powstawanie żylaków ma wiele czynników. Jako główny podaje się uwarunkowania genetyczne. Jeżeli ktoś w rodzinie cierpiał na żylaki kończyn dolnych, zwiększa się znacznie ryzyko tego, że odziedziczy się tę przypadłość. Kolejnymi czynnikami wpływającymi na rozwój choroby są:

  • wiek;
  • płeć;
  • nieodpowiedni tryb życia;
  • przyjmowanie niektórych leków;
  • inne choroby.

Na żylaki cierpią znacznie częściej kobiety niż mężczyźni. O wiele więcej jest też osób starszych, u których występują żylaki. Szacuje się, że większość chorych ma powyżej 60 roku życia, jednak żylaki można zaobserwować również wśród osób, które mają 20-30 lat. Duży wpływ na powstawanie żylaków ma także nieodpowiedni tryb życia ? długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, brak ruchu, praca siedząca lub stojąca. Tej chorobie może sprzyjać także nieodpowiednia dieta czy przyjmowanie niektórych leków.

Żylaki na udzie

Kto wykonuje zabieg?

Flebektomia tradycyjna jest operacją, którą wykonuje chirurg naczyniowy (angiochirurg), posiadający doświadczenie w leczeniu żylaków kończyn dolnych, któremu w niektórych przypadkach asystuje drugi chirurg. Znieczulenie oraz monitorowanie podstawowych parametrów życiowych pacjenta jest prowadzone przez anestezjologa. Operacja wymaga również asysty zespołu pielęgniarskiego.

Masz objawy żylaków kończyn dolnych – nie zwlekaj z leczeniem

Żylaki należy leczyć już od momentu pojawienia się pierwszych objawów. Najczęściej nie są one jednak kojarzone z żylakami, gdyż może to być mrowienie, puchnięcie kostek czy swędzenie skóry. Na tym etapie najlepiej sprawdzają się maści i preparaty doustne zawierające składniki wzmacniające żyły. Kiedy żylaki stają się już widoczne same preparaty mogą okazać się niewystarczające. Wówczas należy skorzystać z metod leczenia, jakie oferuje medycyna estetyczna. Jednym z najskuteczniejszych zabiegów jest laserowe zamykanie naczynek. Zabiegi tego typu oferowane są w renomowanych klinikach, których specjalizacją jest leczenie żylaków. Ceny zabiegów i ich zakres można porównać na specjalnych stronach internetowych działających jak wyszukiwarki zabiegów medycznych np. www.tourmedica.pl.

1 komentarz

  1. kania Odpowiedz

    Au, nieciekawie to wygląda, ale no cóż, trzeba sobie z tym jakoś radzić, medycyna już potrafi z tym walczyć.

zostaw komentarz