Typy łuszczycy - jak je rozpoznać?

Jakie są odmiany, typy łuszczycy?

Jak powszechnie wiadomo łuszczyca to choroba kojarzona głównie ze skórnymi wykwitami. Jednakże mało kto z nas wie, jak one dokładnie wyglądają, a także w jakich miejscach na ciele występują. Łuszczyca jako choroba zapalna może bowiem przyjąć wiele postaci, wszystkie zaś z nich wskazują na toczący się w ciele stan zapalny. Nie jest to choroba zaraźliwa, ale także ? nie do całkowitego wyleczenia. Warto więc sprawdzić, czym się charakteryzuje i jak rozpoznać to schorzenie.

Jak wygląda łuszczyca?

Łuszczyca może mieć różne postacie kliniczne o różnym umiejscowieniu. Najbardziej charakterystycznym wykwitem są różnej wielkości czerwone płasko-wyniosłe grudki, pokryte warstwą srebrzystej łuski. Gdyby ją zdrapać ukazałaby się błyszcząca powierzchnia, a pod nią punkcikowate krwawienie. Zmiany skórne mają wielkość od kilku milimetrów do kilkudziesięciu centymetrów, mają także tendencję do zlewania się. Ze względu na wiek osób, które zapadają na tę chorobę, wyróżnia się dwa jej typy, zaś biorąc pod uwagę obraz kliniczny i nasilenie procesu chorobowego, wyróżnia się kilka jej postaci. Aby móc w pełni ją rozpoznać, to warto poznać jej charakterystykę. W prosty i przejrzysty sposób serwis drMichaels.com.pl opisuje postacie łuszczycy. Poniżej także skrótowo zostanie to omówione.

Jakie są typy łuszczycy?

Wyróżnia się dwa typy łuszczycy. Typ I to tzw. typ młodzieńczy, w którym pierwsze objawy choroby ujawniają się przed końcem 30. roku życia, szczególnie zaś między 16. a 22. rokiem życia. Przebieg choroby jest cięższy, częściej też występuje rodzinnie. Drugi typ łuszczycy to tzw. typ dorosłych, gdyż ujawnia się zwykle po 40. roku życia, zaś szczyt zachorowania przypada na ok. 60. rok życia, ale charakteryzuje się łagodniejszym przebiegiem. Rzadko stwierdza się występowanie rodzinne.


Typy łuszczycy - jak je rozpoznać?

Jakie są postacie łuszczycy?

Zasadniczo wyróżnia się 4 podstawowe postacie łuszczycy:


1. Łuszczyca zwykła ? charakteryzuje ją występowaniem na skórze różowych lub brunatnych płaskich grudek, które pokryte są srebrnym, łuszczącym się naskórkiem. Zmiany te mają wyraźnie zarysowane brzegi i mogą zlewać się w większe płaty. Ze względu na obszar zmieniony chorobowo, możemy wskazać:

  • łuszczycę zwykłą ograniczoną – stacjonarne zmiany o typowym umiejscowieniu;
  • łuszczycę zwykłą uogólnioną – zmiany w obrębie całego ciała, często wysiewne, pojawiające się po infekcjach bakteryjnych, wirusowych, stresach.

W przypadku łuszczycy zwykłej wykwity najczęściej pojawiają się na łokciach, kolanach, dłoniach i stopach, a także w okolicy kości krzyżowej i pośladków. Postać ta może objawiać się także jako:

  • łuszczyca paznokci ? atakowanych jest kilka lub wszystkie płytki paznokciowe;
  • łuszczyca odwrócona ? taka, w której zmiany skórne pojawiają się od wewnętrznej strony łokci i kolan, w pachach, pachwinach, okolicach genitaliów, pomiędzy fałdami skórnymi, a u kobiet także w fałdach pod piersiami;
  • łuszczyca łojotokowa – zmiany skórne występują w miejscach o nasilonym łojotoku, szczególnie na twarzy;
  • łuszczyca drobnogrudkowa ? rozwija się pod wpływem zakażenia paciorkowcem, której objawem są małe, owalne punkciki, wyglądem przypominające kropelki.

2. Łuszczyca krostkowa ? objawia się niewielkimi krostami wypełnionymi surowiczym, jałowym płynem. Towarzyszy im stan zapalny, a okolica wykwitów jest zaczerwieniona i bolesna:

  • łuszczyca krostkowa dłoni i stóp;
  • łuszczyca krostkowa uogólniona von Zumbusha ? występuje wtedy, gdy dojdzie do rozsiania się zmian na całej powierzchni ciała. Jest to ciężka choroba, która charakteryzuje się nagłym początkiem i bardzo wysoką gorączką.

3. Łuszczyca arytrodermiczna ? to jedna z cięższych postaci łuszczycy, charakteryzuje ją rozległe zapalenie skóry. Jest wynikiem uogólnienia się różnych postaci łuszczycy. Skóra prawie na całej powierzchni ciała chorego zaczyna się złuszczać, a zmianom towarzyszą świąd, obrzęk oraz ból. Chory ma gorączkę, dreszcze i powiększone węzły chłonne.


4. Łuszczyca stawowa ? to wieloczynnikowe zapalenie, które atakuje stawy włącznie z tkankami okołostawowymi. Chorobie towarzyszą ból, sztywność kończyn i trudności z poruszaniem się. Zdarza się, że dochodzi do deformacji stawów, zwłaszcza palców dłoni. Leczenie tej postaci łuszczycy jest trudne, a rokowanie uzależnione jest od ogólnego stanu chorego.

zostaw komentarz