Wycinanie w takich materiałach jak guma czy silikon nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Wymagana jest precyzja oraz szybkość wykonywania prac. Dlatego przedstawiamy, co warto wiedzieć na temat frezowania gumy.
Na czym polega frezowanie?
Na początku wyjaśnimy, na czym polega frezowanie. Jest to rodzaj obróbki skrawaniem różnych materiałów, w którym ruch obrotowy wykonuje narzędzie, a ruch posuwowy – narzędzie lub przedmiot obrabiany.
Natomiast frezerka to narzędzie wykorzystywane w tych właśnie pracach. Przy czym w zależności od tego, jaki materiał ma obrabiać, wyróżnia się frezerki do drewna, metalu czy gumy.
Wycinanie w gumie
Jak już wspominaliśmy na samym początku, wycinanie w takich materiałach wcale nie jest proste. Dlaczego? Ponieważ ich giętkość, łatwość wyginania się sprawia, że trudno jest zachować odpowiedni kształt oraz precyzję. Zwykle zleca się to specjalistycznym firmom. Frezowanie gumy oferuje frezujemy.com, firma ta wykorzystuje do tego maszyny CNC. Zaraz wyjaśnimy, dlaczego jest to istotna informacja.
Na czym polega wycinanie w gumie? Najpierw należy wyciąć odpowiednią ilość materiału, po czym nadaje się jej kształt. Przy czym trzeba wziąć pod uwagę, że guma jest elastyczna, w zależności od temperatury, może ulegać sprężaniu oraz rozprężaniu. Trzeba zawsze zapytać wykonawcę, jaki będzie jej zakres tolerancji.
W ten sposób pracować można m.in. w gumie trudnopalnej, odpornej na warunki atmosferycznej, gumie dopuszczonej do kontaktu z żywnością czy gumie silikonowej.
A czym jest wspomniana wcześniej technologia CNC? To komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Odpowiednio zaprogramowany sprzęt zapewnia bardzo precyzyjną oraz jednocześnie szybką obróbkę. Co istotne, pozwala również na wykonanie skomplikowanych kształtów, rowków, kanalików. Dodatkowo CNC skraca czas obsługi maszyn, dzięki czemu czas realizacji zlecenia jest krótszy.
Frezowanie gumy – zastosowanie
Wykorzystanie maszyn CNC pozwala na wycinanie z gumy czy silikonu dowolnych kształtów. Ale kiedy w praktyce ma to zastosowanie? Przede wszystkim w produkcji różnego typu uszczelek, podkładek absorbujących drgania czy innych gumowych części urządzeń. Możliwe jest także wycinanie dowolnych elementów z silikonu technicznego czy z filcu.
W ten sposób możliwe jest wycinanie zarówno pojedynczych, jak i seryjnych elementów, które potrzebne są w przemyśle motoryzacyjnym, maszynowym czy chemicznym.
I co ciekawe, frezowanie gumy w domowych warunkach jest też możliwe, chociaż z drugiej strony zwykle jest nieopłacalne. Dlaczego? Ponieważ wymaga to zastosowania kosztownych narzędzi, trzeba stworzyć odpowiednie warunki pracy, umożliwiające zachowanie podstawowych standardów. Ponadto szybkość prac jest znacznie niższa, niż w zakładach wykorzystujących frezarki CNC. Z tych samych względów nawet duże zakłady produkcyjne nierzadko decydują się na zlecenie wykonania elementów z gumy zewnętrznym firmom.