tabletki antykoncepcyjne leżą na kalendarzu

Jak działa antykoncepcja hormonalna? Poradnik dla kobiet

Antykoncepcja hormonalna jest aktualnie jednym z najpopularniejszych i najwygodniejszych sposobów zapobiegania ciąży. Należą do niej przede wszystkim tabletki antykoncepcyjne, wkładki, implanty, plastry czy zastrzyki. Warto jednak wiedzieć, jak one działają, bowiem wprowadzane sztucznie hormony, nie pozostają obojętne dla organizmu kobiety. Co zatem powinnyśmy wiedzieć o antykoncepcji hormonalnej?

Ogólne działanie antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna to metoda zapobiegania ciąży, która polega na wprowadzeniu do organizmu sztucznych hormonów, które hamują wydzielanie gonadotropin, odpowiedzialnych m.in. za owulację. Sztuczne hormony ?oszukują? więc organizm, w szczególności jajniki, które pozostają w stanie uśpienia i nie produkują komórek jajowych. Jednak to nie jedyne działanie antykoncepcji. Na skuteczne zapobieganie ciąży składają się również inne elementy.

Jednym z nich jest zagęszczenie śluzu w drogach rodnych. Taki śluz uniemożliwia plemnikom przeniknięcie do ewentualnej komórki jajowej, ponieważ nie mogą się one swobodnie poruszać. Ponadto niemożliwa staje się także implantacja, czyli zagnieżdżenie się zarodka, w przypadku, gdyby jednak doszło do jego powstania.

W zależności od rodzaju środka antykoncepcji hormonalnej, są one wprowadzane do organizmu w różny sposób. Na przykład pigułki uwalniają swoje hormony w układzie pokarmowym, plastry przenikają przez skórę, implanty i zastrzyki dostają się do organizmu za pomocą małych kanalików podskórnych, a spirale i krążki dopochwowe działają bezpośrednio w macicy i w szyjce macicy.

tabletki antykoncepcyjne leżą na kalendarzu

Pigułki jedno i dwuskładnikowe

Tabletki antykoncepcyjne różnią się od siebie składem i działaniem. Jednoskładnikowe pigułki składają się z tylko jednego hormonu ? progestagenu, który znacząco zagęszcza śluz szyjkowy. Uniemożliwia to plemnikom przedostanie się do komórki jajowej, a co za tym idzie ? utrudnia zapłodnienie. Skuteczność tej tabletki jest znacznie niższa niż w przypadku pigułki dwuskładnikowej.

Ponadto należy stosować ją dokładnie co 24 godziny. Każde godzina opóźnienia powoduje wzrost ryzyka zajścia w ciążę, a zażywanie tego typu tabletek powoduje również wiele działań niepożądanych: plamienia międzymiesiączkowe, zaburzenia cyklu miesiączkowego, depresję, trądzik czy obniżone libido.

Dwuskładnikowe pigułki natomiast składają się zarówno z progestagenu, jak i estrogenu. Te w swoim obrębie również różnią się działaniem. Rozróżniamy pigułki jednofazowe, w których kolejność przyjmowania nie ma znaczenia oraz dwu, trzy i wielofazowe, których kolejność przyjmowania ma bardzo duże znaczenie. Tabletki dwuskładnikowe należy przyjmować od pierwszego dnia miesiączki przez dokładnie 21 dni, a następnie zrobić 7 dni przerwy (której to nie stosuje się podczas stosowania tabletek jednoskładnikowych).

Pominięcie jednej tabletki zwiększa ryzyko zajścia w ciążę. Dobrze jest, gdy przyjmuje się specyfik codziennie dokładnie o tej samej porze, jednak kilkugodzinne opóźnienia nie są aż tak niebezpieczne, jak w przypadku pigułek jednoskładnikowych.

Plastry antykoncepcyjne, spirale i krążki dopochwowe

Działanie plastrów antykoncepcyjnych opiera się na ciągłym uwalnianiu hormonów i dostarczanie ich do organizmu bezpośrednio przez skórę, na którą są one naklejone. Są o tyle bezpieczniejsze od tabletek, że nie obciążają wątroby, a dawka podawanych hormonów jest zdecydowanie niższa. W opakowaniu znajdują się 3 plastry, które należy wymieniać co tydzień. Po 21 dniach następuje siedmiodniowa przerwa ? dokładnie tak, jak w przypadku pigułek dwuskładnikowych.

Podobne działanie mają dopochwowe krążki, które umieszcza się bezpośrednio w macicy. Są one niewyczuwalne zarówno dla kobiety, jak i dla jej partnera. Krążek taki należy ?nosić? przez dokładnie 21 dni, a następnie usunąć. Po trwającym siedem dni okresie miesiączki, należy umieścić nowy krążek. Ważne jest, aby za każdym razem był to ten sam dzień tygodnia, gdyż nawet jednodniowe opóźnienie powoduje znaczny wzrost ryzyka zajścia w ciążę. Więcej na temat antykoncepcji hormonalnej przeczytacie na www.harmonella.info.

zostaw komentarz