wizyta w salonie fryzjerskim

Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy?

Fryzura to jeden z najważniejszych elementów naszego wyglądu. Odpowiednio dobrana dodaje uroku i sprawia, że wszelkie mankamenty urody zostają zakamuflowane, a zalety pięknie wyeksponowane. Jednak wybór właściwej fryzury to sztuka, która udaje się nielicznym. Masz problemy z wyborem uczesania? Nie wiesz co do Ciebie pasuje? Przeczytaj nasz artykuł!

Jak określić kształt twarzy?

Zacznijmy od rzeczy najważniejszej, czyli określenia jaki typ twarzy posiadasz. Wyróżniamy ich 5: owalny, trójkątny, kwadratowy, prostokątny i okrągły. Aby sprawdzić do której grupy się zaliczasz zmierz szerokość twarzy. W tym celu przyłóż linijkę do kości policzkowych. Następnym pomiarem jakiego musisz dokonać jest określenie szerokości czoła, które zmierzysz przykładając miarkę w najszerszym punkcie czoła, między krawędzią włosów, a linią brwi.

Teraz przyszła kolej na sprawdzenie szerokości szczęki. Dowiesz się tego przykładając linijkę między dwoma jej najszerszymi punktami. Ostatnią cechą jaką musisz sprawdzić jest wysokość twojej twarzy. W tym celu musisz przyłożyć miarkę wzdłuż, zaczynając od linii włosów, na linii podbródka kończąc. Na podstawie wyników pomiarów możesz określić kształt swojej twarzy.

Jaka fryzura będzie odpowiednia dla osób o owalnej twarzy?

Owalna twarz charakteryzuje się tym, że jej długość jest około 1,5 raza większa niż szerokość. Często osoby o owalnej twarzy mogą pochwalić się również wysokim czołem i lekko wydłużonym podbródkiem. To typ najbardziej uniwersalny, któremu pasują prawie wszystkie fryzury, zarówno te z krótkich, jak i długich włosów. Osoby o owalnej twarzy powinny wystrzegać się jedynie uczesania z przedziałkiem pośrodku głowy. Będą w nim wyglądały niekorzystnie.

kobieta o owalnej twarzy

Co pasuje osobom o okrągłej twarzy?

Twarz okrągła ma niemal taką samą długość i szerokość. Dlatego fryzura powinna optycznie ją wyszczuplić. Najlepszy efekt uzyskasz decydując się na popularne pazurki wokół twarzy. Idealne tu również będą delikatne fale, podwinięte końcówki i fryzury dodające włosom lekkości i objętości. Panie o okrągłej twarzy bez obaw mogą nosić również wysokie upięcia. Koki i końskie ogony to ich sprzymierzeńcy. Powinny za to unikać prostej grzywki, która dodatkowo poszerza twarz.

Jak powinny się czesać osoby o twarzy prostokątnej?

Twarz prostokątna jest wyraźnie dłuższa niż szersza. Osoby o prostokątnej twarzy mają
z reguły wysokie czoło i wydłużoną brodę. Idealna fryzura dla nich powinna optycznie skrócić twarz. W tym celu najlepiej wybrać półdługie fryzury z grzywką. Doskonale sprawdzą się tu również wszelkie loki, fale oraz warstwowe cięcia dodające objętości po bokach twarzy
i nadające miękkości ostrym rysom. Nie dla nich za to długie, proste włosy oraz fryzury z odsłoniętym czołem i wysokie upięcia.

kobieta o kwadratowej twarzy

Jaka fryzura dla typu kwadratowego?

Twarz kwadratowa wyróżnia się szeroką żuchwą i wydatnymi kośćmi policzkowymi. Fryzura idealna dla tego typu twarzy powinna zamaskować zbyt widoczne kości policzkowe
i zniwelować dysproporcje między czołem, a żuchwą. To zadanie najlepiej spełnią fryzury długie lub półdługie z przedziałkiem na boku oraz modne cięcia warstwowe. Przy tego typu twarzy niekorzystnie będą wyglądać proste grzywki, gładkie upięcia i bujne loki. Uwydatnią one wszelkie jej mankamenty, więc lepiej z nich zrezygnować.

Jak powinny się czesać osoby o twarzy trójkątnej?

Typ trójkątny charakteryzuje się wyraźną dysproporcją między górną, szeroką częścią twarzy,
a znacznie węższą dolną. Twarz trójkątna jest wydłużona, dlatego fryzura powinna ją optycznie skrócić. W tym celu najlepiej zdecydować się na krótką grzywkę, można również wybrać wariant dłuższy, ale wtedy grzywka koniecznie musi być zaczesana na bok. Osoby o twarzy trójkątnej powinny unikać całkowicie odkrytego czoła, wysokich upięć i bardzo krótkich fryzur. Eksponują one brodę, przez co dysproporcja między górną, a dolną częścią twarzy jest jeszcze bardziej widoczna.

zostaw komentarz