Księgowość w firmie

Ile kosztuje prowadzenie księgowości w biurze rachunkowym?

Księgowość, to istotna część działalności każdej firmy, wymagana niezależnie od jej wielkości czy funkcji. Coraz częściej przedsiębiorstwa wynajmują do tego celu profesjonalne biura rachunkowe, które zajmują się wszystkimi kwestiami prawnymi i rozliczeniowymi. Ile jednak kosztuje taka usługa? Od czego to zależy?

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Podstawowym zadaniem biura rachunkowego, jest księgowanie dokumentów i przepływu środków finansowych w firmie. Zazwyczaj zalicza się do tego wsparcie księgowo-podatkowe, kadrowo-płacowe czy finansowo-doradcze, jednak zakres usług oferowanych przez biura rachunkowe może być różny. Od tego, a także od kilku innych czynników będzie zależała także koszty jakie poniesie się za takie profesjonalne wsparcie. Warto jednak pamiętać, że biuro rachunkowe dopasuje cenę i zakres usług księgowych do potrzeb klienta (dobry-ksiegowy-krakow.pl). Co za tym idzie, kilka firm korzystających z usług tego samego biura może zapłacić inną cenę. Dlaczego?

Od czego zależą koszty prowadzenia księgowości?

Czynników odpowiadających za cenę prowadzenia księgowości jest wiele. Jednym z nich z pewnością będzie wielkość firmy, zakres oraz formę prowadzonej księgowości. Wpływ na koszty może mieć również ilość dokumentów napływających do biura rachunkowego w danym miesiącu, forma rozliczeń oraz wszystkie procedury związane z wypełnianiem dokumentów do różnych instytucji. Sama wielkość biura rachunkowego, miasto czy dokładna jego lokalizacja także będą miały wpływ na ostateczne koszty jakie poniesie firma w ramach prowadzenia księgowości. Wiele może też zależeć od indywidualnie podpisanej umowy, która zazwyczaj ma charakter rozliczania ryczałtowego.

Dokumenty w pracy

Ile kosztuje usługa biura rachunkowego?

Wszystkie koszty związane z usługą księgową będą zależały od konkretnego cennika wystawionego przez dane biuro rachunkowe. Oferty mogą się między sobą różnić, także w zakresie poszczególnych form usługi. Inną kwotę zapłaci się za samo prowadzenie ksiąg rachunkowych, inną za obsługę kadr i płac, a jeszcze inną za doradztwo biznesowe i wszystkie elementy związane z prowadzeniem firmy, uwzględniające pełną księgowość. Dodatkowo, zakres dostępnej oferty poszczególnych biur może być całkiem odmienny. Dlatego też, chcąc wiedzieć, ile będzie kosztowała nas usługa księgowa w biurze rachunkowym, najlepszym rozwiązaniem byłoby zapoznać się z poszczególnymi ofertami indywidualnie, przez sprawdzenie cennika dostępnego w biurze lub na stronie internetowej.

Biuro rachunkowe czy własna księgowa?

Wiele firm decyduje się na wsparcie ze strony biura rachunkowego, pozostaje jednak pytanie, czy nie lepiej byłoby postawić na własną księgową. Każda firma z pewnością sama musi podjąć decyzję jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla jej działania. Własna księgowa to duża wygoda, trzeba się też jednak liczyć z większymi kosztami, potrzebą zatrudnienia kolejnego pracownika oraz przygotowaniem miejsca pracy i zakupu potrzebnych programów. Usługi biur księgowych zazwyczaj wychodzą taniej, co jest szczególnie korzystne w przypadku małych i średnich firm. Dodatkowo ma się kontakt z doświadczonymi specjalistami z zakresu księgowości i nie trzeba się martwić i kwestie prawne i podatkowe. Wybór będzie więc po stronie przedsiębiorcy i tego, co uzna za korzystniejsze dla siebie i swojej firmy.

zostaw komentarz