altanka drewniana

Drewniana czy murowana altanka?

Posiadając przed domem własny ogród, chcemy zazwyczaj, aby prezentował się on pięknie i był wizytówką całej posesji. Dbamy o rośliny, które się w nim znajdują, przykładamy dużą wagę do tego, jak prezentuje się ścieżka czy dojazd do garażu. Jednym słowem ? chcemy, żeby wszystko to, co otacza nasz dom było idealne. Nie inaczej ma się kwestia mebli ogrodowych i miejsca, w którym wspólnie z rodziną czy przyjaciółmi będziemy wypoczywać. Wiele osób decyduje się w tej kwestii na altanę. Na jaką jednak postawić? Do wyboru mamy zarówno tę drewnianą jak i murowaną, a decyzja zależy głównie od naszego gustu, upodobań i potrzeb. Postaramy się w każdym razie podpowiedzieć, jakie są wady oraz zalety każdej z tych dwóch opcji.

Po co nam w ogóle altana

Patrząc na którąś piękną drewnianą altankę z Drewnolandii (drewnolandia.pl/realizacje), możemy dojść do wniosku, że tego typu konstrukcja istnieje tylko po to, aby upiększyć nasz ogród. Nic bardziej mylnego. Jest to również miejsce, w którym wspaniale spędzimy czas, pijąc popołudniową kawę, spotykając się z przyjaciółmi czy też wypoczywając przy dobrej książce. Jako, że altana posiada zadaszenie, można skryć się w niej przed promieniami słonecznymi latem oraz przed deszczem wiosną czy wczesną jesienią. Ta dobrze wybrana jest oczywiście ozdobą naszego ogrodu, ale jest też bardzo funkcjonalną jego częścią, więc warto wybierać ją z głową, biorąc pod uwagę wszelkie za i przeciw.

Altana drewniana

Altana z drewna

Wytrzymałość altany

Stawiając na idealną altankę do naszego ogrodu, weźmy przede wszystkim pod uwagę to, aby była wytrzymała i nie poddała się złym warunkom atmosferycznym, o które nie trudno przecież w naszym klimacie. Na pierwszy rzut oka wyda nam się zapewne, że bardziej wytrzymałym materiałem budowlanym będzie w takim wypadku cegła. Jest to rzeczywiście prawda, choć w dzisiejszych czasach i altanki drewniane wykonywane są w taki sposób, posiadając odpowiednią konstrukcję i strukturę budowy, że różnica między wytrzymałością altanki drewnianej a tej murowanej jest naprawdę niewielka.

Wygląd altany ogrodowej

Wygląd oczywiście nie zawsze jest najważniejszy, ale warto wziąć pod uwagę to, jak prezentowałaby się dana altanka przed naszym domem zanim się na nią zdecydujemy. Zastanówmy się, czy będzie pasowała do ogrodu i czy nie będzie przypadkiem stanowiła punktu, który oszpeci teren przed naszą posesją. W tym wypadku bezspornie wygrywają konstrukcje drewniane, szczególnie jeżeli drewniany jest i dom. Nie zapominajmy także o doborze odpowiedniego koloru drewna czy cegieł tak, aby i on współgrał z całością.

Altana z drewna

Biała altana ogrodowa

Cena altany

Jeżeli nie czujemy potrzeby kierowania się ceną, warto rozważyć po prostu dwa powyższe punkty. W innym wypadku pamiętajmy o tym, że altanka murowana kosztować będzie znacznie więcej niż ta drewniana. Większe będą także koszty jej utrzymania, co należałoby wziąć pod uwagę jeszcze przed jej zakupem, by się na takie dodatkowe wydatki przygotować.

To jaką altankę wybierzemy zależy zatem głównie od naszych upodobań, dobrze jednak, abyśmy zastanowili się nad tym, jaka opcja będzie dla nas najbardziej odpowiednia. W końcu to miejsce, które będzie miało sprzyjać naszemu wypoczynkowi.

zostaw komentarz