Domowe porady na ból głowy

Domowe sposoby na ból głowy, czyli co pomaga na migrenę?

Stres, niewyspanie, odwodnienie, zła dieta, wysiłek fizyczny? To wszystko prowadzi do jednego. Do migreny. Ta lekceważona przez wielu ludzi przypadłość dezorganizuje życie znacznej grupie osób, zwłaszcza kobietom. Czy istnieją jakieś sprawdzone sposoby, żeby się z nią uporać? Jak rozróżnić zwykły ból głowy od migreny?

1. Czy to już migrena?

Istnieją różne typy migreny. Oczna, z aurą, bez aury itp. Po czym rozpoznać, że mamy do czynienia z migreną, a nie zwykłym bólem głowy? Ta przypadłość charakteryzuje się silnym bólem. Naprawdę silnym. Takim, który pulsuje i rozsadza głowę. Pojawia się nadwrażliwość na dźwięki, zapachy, światło. Przed oczami latają charakterystyczne mroczki, zdarza się, że w niektórych przypadkach występuje też krótkotrwały paraliż i mdłości. Jak sobie z tym poradzić?

2. Sen dobry na wszystko?

Większość osób twierdzi, że migrenę najlepiej przespać. W ciemnym, cichym, dobrze wywietrzonym pomieszczeniu. Dobrze jest stosować też ciepłe lub zimne okłady. To, co najlepiej pomaga, warto zauważyć samemu. Po kilku atakach migreny można już wyczuć zarówno, kiedy ona nadejdzie, jak i to, co nam ulży w bólu.

3. Co powoduje migrenę?

Przede wszystkim stres. W obecnych czasach ciężko jest go uniknąć, ale jeśli nie chcemy mieć migreny, lepiej pomyśleć o jodze, medytacji, masażach, aromaterapii, relaksujących kąpielach, przyjmowaniu magnezu.

migrena

4. Nieodpowiedni tryb życia

To w znacznym stopniu łączy się ze stresem. Oprócz tego, przyczyny migren łączone są z brakiem snu lub snem nieregularnym. Często zdarza się tak, że podczas weekendu lub na urlopie, kiedy chcemy się wyspać, dopada nas silny ból głowy. Został zaburzony codzienny tryb życia i organizm przestał sobie z tym radzić.

5. Zła dieta

Jedzenie również może mieć wpływ na pojawienie się migreny. Nie chodzi tutaj tylko o produkty, które uznawane są powszechnie za szkodliwe, typu fast-foody, ale też żółty ser, czekoladę, czerwone wino, banany, orzechy, jogurty, awokado.

6. Inne przyczyny

Na organizm człowieka mają wpływ też takie bodźce jak zbyt głośne dźwięki (nie ma więc mowy o pójściu na koncert), silne słońce (plażowanie i egzotyczne kraje odpadają), intensywne zapachy (kobiety często rezygnują z wejścia do perfumerii, nawet na chwilę).

7. Co pomaga na ból głowy?

Oczywiście leki. Ale jeśli nie chcemy ich od razu brać, jest kilka sposobów, żeby osłabić ból głowy. Jednym z nich są okłady z cytryny lub ziemniaków. Wystarczy pokroić je w plastry i położyć na skronie.

Wiele osób sięga też po zioła, głównie chodzi tu o rumianek i kozłek lekarski. Niektórym pomagają olejki aromatyczne. Bazyliowy należy wdychać, olejek mięty pieprzowej rozprowadzić na skronie i kark. Także kora wierzby białej ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Wystarczy półtorej łyżeczki proszku z kory (dostępny w każdej aptece) zalać wrzątkiem do 1/3 wysokości szklanki i pić nawet 3x dziennie. Kiedy już jednak nic nie pomaga, nawet leki, warto skonsultować się z neurologiem i podjąć leczenie.

zostaw komentarz