Ból głowy może mieć wiele przyczyn

Dlaczego boli głowa? Czy ból głowy może być groźny?

Ból głowy. Każdy z nas doświadczył go chociaż raz w życiu i nie jest to przyjemne uczucie. Skąd się bierze? Czy powinniśmy się go obawiać? Co jeśli stale boli nas głowa? Mimo że mózg nie może boleć, bo nie posiada odpowiednich receptorów, to jednak często mówimy, że boli nas głowa. Co w takim razie przysparza nam tych cierpień? To opony mózgowe. Ich naczynia krwionośne powiększają się i w ten sposób podrażniają okoliczne tkanki. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn tak naprawdę może być mnóstwo, ale możemy określić najczęstsze z nich.

1. Skąd biorą się napięciowe bóle głowy?

Napięciowe bóle głowy to najczęściej przytrafiające się człowiekowi dolegliwości tego typu. Zazwyczaj nie są one objawami żadnej choroby. Przyczynami powstawania bólu są przeważnie niewyspanie, brak świeżego powietrza, głód, stres, długie przebywanie w niewygodnej pozycji, a także brak odpowiedniego nawodnienia organizmu.

Bóle te charakteryzują się uczuciem zaciskanej obręczy na głowie. Jak je zwalczyć? Najszybciej poprzez zażycie tabletki z ibuprofenem lub paracetamolem. Uważajmy jednak by nie przesadzić z ilością i częstotliwością korzystania ze środków przeciwbólowych. Zamiast tego można spróbować rozluźnić się poprzez masaż, kąpiel, ćwiczenia relaksacyjne lub wypicie kawy.

2. Polekowe bóle głowy, czyli co jeśli przesadzimy ze środkami przeciwbólowymi?

Jeśli przeciwko częstym napięciowym bólom głowy zawsze będziemy zażywać tabletki, możemy nabawić się gorszej dolegliwości. Polekowe bóle głowy trwają więcej niż 15 dni w miesiącu i paradoksalnie narastają podczas stosowania środków przeciwbólowych. Mogą być też skutkiem przyjmowania środków antykoncepcyjnych lub leków podczas choroby wieńcowej.

Sposobem na pozbycie się przykrych boleści jest przede wszystkim odstawienie leków przeciwbólowych. Musimy spróbować przetrwać dolegliwość, pomagając sobie naparami z ziół np. melisy.

Ból głowy powoduje dyskomfort i uniemożliwia normalne funkcjonowanie

3. Częste napady bólu głowy ? migrena?

Przy migrenie, ból jaki odczuwamy, może być nie do zniesienia. Najczęściej pojawia się po jednej stronie głowy i towarzyszą mu światłowstręt, nudności, wymioty i zaburzenia widzenia. Napad takiego bólu może trwać nawet kilka dni i paraliżuje naszą zdolność do prawidłowego funkcjonowania. Przyczyny migreny nie są do końca zbadane.

Często stwierdza się, że błędy w diecie mogą być jej powodem. Gdy dopadnie nas migrena, musimy szybko zastosować środek przeciwbólowy, żeby nie trwała przez długi czas, gdyż później może rozwinąć się aż na kilka dni. Dodatkowo możemy spróbować skorzystać z chłodnego okładu na czoło i zanurzenia stóp w gorącej wodzie. Jeśli migrena pojawia się częściej niż raz na miesiąc, koniecznie skierujmy się do lekarza.

4. Co jest przyczyną zatokowego bólu głowy?

Kiedy odczuwamy tępy ból w okolicy czoła, nasilający się podczas pochylania, to prawdopodobnie cierpimy na zatokowy ból głowy. Najczęściej towarzyszy mu także gęsty katar i pojawia się gdy mamy zatkane zatoki. W tym przypadku musimy zadziałać na przyczynę i wyleczyć zatoki, poprzez zażycie odpowiednich leków przepisanych przez lekarza.

5. Czym jest klasterowy ból głowy?

Nagłe, bardzo silne uczucie świdrowania w obrębie oczodołu to klasterowy ból głowy. Często idzie w parze z zatkanym nosem, łzawieniem i opadaniem powiek. Trwa on zazwyczaj do dwóch godzin, ale może powracać kilkakrotnie w ciągu jednego dnia. Częściej przytrafia się mężczyznom i jest powiązany z gwałtownym uwalnianiem się histaminy.

Przy pojedynczym napadzie można zastosować wdychanie czystego tlenu przez około 15 minut lub specjalistyczne preparaty np. przeciwhistaminowe. Przede wszystkim jednak, trzeba udać się do neurologa.

czujesz ból głowy? Połóż się i zrób sobie zimny kompres na głowę

6. Ból głowy skutkiem innego schorzenia?

Jeśli na przykład cierpimy na nadciśnienie tętnicze, wady wzroku, mamy chore zęby lub problemy z kręgosłupem, możemy spodziewać się, że nasze bóle głowy są spowodowane właśnie tymi schorzeniami. Ból głowy sam w sobie nie powinien być traktowany jako zagrożenie, bo to sygnał ostrzegawczy, którego nie możemy lekceważyć.

Jeśli jest wyjątkowo silny lub pojawia się często, będzie to oznaczało, że z naszym organizmem coś jest nie tak. Musimy udać się wtedy do lekarza specjalisty, aby znaleźć jego przyczynę.

W skrajnych przypadkach ból głowy może być jednym z objawów groźnych chorób jak np. tętniaka mózgu czy zapalenia opon mózgowych. Może być także efektem wstrząśnienia mózgu. Musimy więc uważać jeśli ból głowy za bardzo daje się nam we znaki. Udajmy się do lekarza, a być może ten nieprzyjemny ból przyczyni się do uratowania naszego zdrowia, a nawet życia.

1 komentarz

  1. Hylio Odpowiedz

    Wizyta u neurologa to nieraz podstawa, ja doraźnie radze sobie okładami i piciem herbaty miętowej. Ale u mnie ból często jest wywołany przez stres.

zostaw komentarz