ciaza

Czy można zajść w ciążę podczas okresu ? fakty i mity

Czy okres chroni przed zajściem w ciążę? Czy zapłodnienie podczas okresu jest możliwe? Z pewnością wiele pań nurtują takie pytania. Nadeszła więc najwyższa pora, żeby poznać rzeczowe odpowiedzi. Oto cała prawda o okresie i możliwościach ciąży.

1. Czy można traktować okres jako metodę antykoncepcji?

Słyszeliście może kiedyś o serii Wakacje na Okrągło TV? To program, którego odcinki możemy zobaczyć na You Tube, prowadzony przez młodą vlogerkę Olgę Konieczyńską z WobecObiektywu oraz Michała Pozdała, który jest edukatorem seksualnym. Wakacje na Okrągło obnażają i weryfikują wiedzę Polaków na temat seksu i antykoncepcji. Przyznam, że już dawno nie widziałam tak mądrze skonstruowanego cyklu filmików, odsłaniających tajemnice alkowy naszych rodaków. Przejdźmy jednak do meritum.

W epizodzie pt: ?Porozmawiajmy o seksie? Olga zadawała przeróżne pytania warszawskim przechodniom, a także studentom SWPS. Jedno z nich brzmiało następująco: ?Pierwsza rzecz jaka przychodzi ci do głowy, jeżeli myślisz o antykoncepcji?. Pewna dziewczyna ze śmiechem odpowiedziała na to ?Jeszcze jest okres. To też jest dobra metoda?. Przyznam szczerze, że zmroziło mi to krew w żyłach.

Nie zdziw się czasem jeżeli za dziewięć miesięcy zawitasz na porodówce. Tabletki, spirala, plastry ? tym między innymi możesz się zabezpieczać. Miesiączka to jednak żadna ochrona przed niechcianą wpadką.

Co prawda to prawda. Szanse na zajście w ciążę podczas miesiączki są bardzo małe. Nigdy jednak nic nie wiadomo. A nóż, widelec padnie na Ciebie?

2. Dlaczego istnieje ryzyko zapłodnienia?

Warto wspomnieć przede wszystkim o tym, że jeżeli cykle są nieregularne (co często ma miejsce u młodych kobiet), to nie można dokładnie przewidzieć momentu owulacji ? czyli uwalniania komórki jajowej zdolnej do zapłodnienia.

Oto inne fakty, o których warto pamiętać:

  • Zawsze istnieje możliwość przesunięcia cyklu. Domniemany okres może być tak naprawdę krwawieniem śródmiesiączkowym, występującym w ?połowie? cyklu
  • Długość pierwszej fazy cyklu miesiączkowego (przed uwolnieniem komórki jajowej) może być różna, a co za tym idzie długość całego cyklu może się zmieniać
  • Środowisko pochwy w czasie miesiączki nie jest zbyt ?przyjazne? dla plemników
  • Czas życia plemników to około 48 godzin w drogach rodnych kobiety, a czas życia komórki jajowej, to około 24 godzin

Jak łatwo więc wywnioskować z powyższych, ryzyko ciąży w czasie krwawienia miesiączkowego jest bardzo nikłe, lecz nie można go całkowicie wykluczyć.

3. O czym trzeba pamiętać?

Tabletka po stosunku = Tabletka 72 po = antykoncepcja awaryjna = antykoncepcja po stosunku? pod tymi nazwami kryją się środki, które możesz zażyć w przypadku zagrożenia ewentualną ciążą. Warto wspomnieć o tym, że nie dostaniesz ich w aptece od ręki. Najpierw musisz udać się po receptę do jakiegokolwiek lekarza, który nie musi być ginekologiem. Tutaj liczy się po prostu szybkość reakcji, gdyż czas zdecydowanie działa na Twoją niekorzyść.

Tabletki te opóźniają proces owulacji, jeżeli jeszcze do niego nie doszło, i zagęszczają śluz w szyjce macicy, co utrudnia dostęp plemnikom. Jeżeli doszło już do zapłodnienia, to zapobiegają one zagnieżdżeniu się zarodka w macicy kobiety.

zostaw komentarz