Używany komputer - jak kupić?

Używane laptopy, notebooki – jak szukać, wybierać w ogłoszeniach?

Kiedy stoimy przed wyborem kupna laptopa, poza oczywistymi parametrami ważna jest również cena. Nowe komputery do najtańszych nie należą, ale na szczęście zawsze można zdecydować się na sprzęt używany, który wcale nie jest gorszy. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru używanego laptopa?

Gdzie kupić używanego laptopa?

Możliwości jest naprawdę wiele. Najbardziej pomocny będzie oczywiście Internet. Używane laptopy i notebooki znajdziesz m.in. w ogłoszeniach sprzedajemy.pl i innych tego typu serwisach. Tam można znaleźć komputery w dobrych cenach i to dobrej jakości, wystarczy cierpliwie szukać lub po prostu czekać na okazję. Na pewno lepiej nie korzystać z lombardów, gdzie ceny takich urządzeń mogą być znacznie wyższe.

Używany komputer - jak kupić?

Na co zwrócić uwagę kupując używanego laptopa?

Przeglądając ogłoszenia internetowe z komputerami, jako pierwsze rzucą nam się w oczy zdjęcia. Warto obejrzeć je w pełnej rozdzielczości, bo to pozwoli nam na zobaczenie czy sprzęt nie ma pęknięć, zarysowań, wyłamanych klawiszy, uszkodzonych wejść i innych uszkodzeń. Czym innym będą ślady, które wynikają z użytkowania komputera, nimi jednak nie należy się przejmować. Są ważniejsze sprawy, mianowicie parametry.

Jakie parametry laptopa wziąć pod uwagę?

Wybierając używany laptop musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jedną z nich jest pamięć RAM. Oczywiście im więcej, tym lepiej. RAM pozwala na płynną pracę systemu i korzystanie z kilku programów jednocześnie. Warto wybierać komputery od 2 GB. Kolejną sprawą jest pojemność dysku twardego. Musimy określić najpierw swoje potrzeby. Jeśli mamy na komputerze przechowywać sporo plików, filmów, piosenek, zdjęć itp. najlepiej, żeby ilość GB była wystarczająco duża. Jeżeli chodzi o procesor to minimum 1,3 Ghz.

Do pracy i codziennego korzystania z komputera taki procesor powinien wystarczyć. Równie ważna w dzisiejszych czasach jest też karta sieciowa WIFI. Jeśli jej nie ma lepiej nie kupuj takiego laptopa. No i oczywiście system operacyjny. Warto sprawdzić czy pod spodem widoczna jest naklejka licencyjna.

Jak odebrać używany laptop?

Jeśli kupujemy go z miasta na drugim końcu Polski, przeczytajmy dokładnie warunki zakupu. Warto mieć pewność, że możemy go zwrócić, jeśli nie będzie spełniał naszych oczekiwań. Pozostaje też kwestia samego zapakowania laptopa. Warto poprosić, żeby sprzedawca dobrze go zabezpieczył. Natomiast jeśli tylko mamy taką możliwość najlepiej będzie odebrać komputer osobiście i sprawdzić go na miejscu.

Jak sprawdzić używany laptop?

Poza wizualną oceną laptopa, zwróćmy uwagę na to, czy działają wszystkie wejścia, klawiatura, przyciski itp. Warto uruchomić komputer, żeby sprawdzić chociażby czy matryca jest w dobrym stanie i nie ma złych pikseli. Równie istotną kwestią jest bateria i zasilacz. Lepiej sprawdzić je przy sprzedawcy. Najważniejsze to nie bać się testować komputera. W końcu to ma być nasze urządzenie i musi być ono dla nas użyteczne i działać w 100%.

1 komentarz

  1. Anastazja Odpowiedz

    Zastanawiam się nad kupnem używanego laptopa, ale do tej pory zupełnie nie wiedziałam czym się kierować przy wyborze. Teraz wiem, by wziąć pod uwagę pojemność dysku twardego.

zostaw komentarz