Montaż bezpośredni to inaczej specjalna technika mocowania. Odbywa się ona za pomocą szczególnych łączników stalowych. Są nimi gwoździe wtłaczane bezpośrednio w podłoże betonowe lub stalowe. Specjalne urządzenia służące do wtłaczania gwoździ lub kołków gwintowanych to tak zwane osadzaki. Te dzielimy na gazowe oraz prochowe.
• Jakie są zalety i zastosowanie osadzaków gazowych?
• Do czego używa się osadzaków prochowych i jakie są tego zalety?
Na czym polega montaż bezpośredni?
Osadzaki wykorzystują energię wybuchającego ładunku prochowego lub gazowego. Następnie jest ona przenoszona na tłok, który pod wpływem tej siły, wtłacza element mocujący w podłoże. Techniką montażu bezpośredniego zajmują się takie firmy jak Koelner Polska (doczytaj na: https://www.koelnerpolska.pl/produkty/narzedzia/techniki-montazu-bezposredniego). Wszystkie osadzaki oraz elementy złączne powinny zostać wyprodukowane z zachowaniem ścisłej kontroli jakości.
Jakie są zalety i zastosowanie osadzaków gazowych?
Osadzaki gazowe używane są przede wszystkim do montowania zamocowań w stali, betonie, cegle pełnej ceramicznej i silikatowej, przy użyciu gwoździ o długości do 90 milimetrów. Osadzaki tego typu bardzo dobrze sprawdzają się podczas seryjnych mocowań profili ścianek działowych i sufitów podwieszanych do betonu, instalacji elektrycznych i grzewczych, a także siatek, membran. W tym ostatnim przypadku wykorzystuje się podkładki stalowe.
Zalet osadzaków gazowych jest wiele. Przede wszystkim jest to szybkość montażu. Dzięki technologii osadzania bezpośredniego w podłożu, nie ma konieczności wiercenia. Klasyczny model takiego osadzaka posiada funkcję automatycznego ładowania gwoździ z magazynka oraz automatyczne pobieranie gazu z pojemnika. Średnio wystarcza on na około 1000 osadzeń. Jeżeli osadzak jest zasilany akumulatorowo będzie on mógł wykonać około 3000 osadzeń. W zależności od oporu podłoża, osadzak sam dostosuje siłę osadzenia. Aby zapewnić bezpieczeństwo, sprzęt posiada mechanizm zapobiegający niepożądanym odpaleniom ładunku gazowego.
Do czego używa się osadzaków prochowych i jakie są tego zalety?
Osadzaki prochowe stosowane są głównie do uniwersalnych seryjnych mocowań w betonie i stali przy użyciu gwoździ magazynkowych do długości 62 milimetrów oraz pojedynczych gwoździ o długości do 72 milimetrów. Ta druga opcja jest możliwa po przezbrojeniu osadzaka na wersję pojedynczą. Osadzaki prochowe również używane są podczas mocowania zabezpieczeń szybów windowych i instalacyjnych, blach profilowanych na dachach oraz ścianach do konstrukcji stalowych i betonowych, a także zamocowań w branży instalacji elektrycznych i sanitarnych.
Podstawową zaletą osadzaków prochowych jest, tak jak w przypadku osadzaków gazowych, szybkość i precyzja wykonanej pracy. Są one proste w obsłudze, a także w konserwacji. Ich konstrukcja jest wytrzymała i odporna na uszkodzenia. Blokada chroniąca przed niepożądanym odpaleniem ładunku prochowego, zapewnia bezpieczeństwo osoby korzystającej ze sprzętu.
W osadzakach prochowych posiadających magazynek, ładunek oraz gwóźdź są automatycznie przeładowywane. Te dwa elementy zazwyczaj znajdują się w taśmach po 10 sztuk, co wystarcza na 10 seryjnych zamocowań, bez załadowywania. W razie potrzeby, osadzak można zmienić na wersję pojedynczą dzięki odpowiedniemu wyposażeniu.