Długotrwała praca przed komputerem to duże obciążenie dla narządu wzroku, także dla użytkowników soczewek kontaktowych. Najczęstszym problemem wynikającym z wielogodzinnego wpatrywania się w ekran jest zmęczenie i przesuszenie oczu. Pracując przy komputerze, warto wyrobić sobie zdrowe nawyki, takie jak przerwy czy zachowanie odpowiedniej odległości oczu od monitora.
- Jak dobrać soczewki kontaktowe?
- Co może powodować długotrwała praca przy komputerze?
- Praca przed komputerem a wzrok ? zdrowe nawyki
Jak dobrać soczewki kontaktowe?
Dobrze dobrane soczewki kontaktowe poprawią komfort oczu, zarówno przy pracy przed komputerem, jak i na innych urządzeniach elektronicznych, np. tabletach czy telefonach komórkowych. Na stronie internetowej mojepierwszesoczewki.pl można odnaleźć informacje o rodzajach szkieł, a także o tym, jak dobrać je do poszczególnych wad wzroku. Należy jednak pamiętać, że pierwsze soczewki kontaktowe powinien wybrać okulista, na podstawie dokładnych badań okulistycznych. W trakcie wizyty trzeba także poinformować specjalistę o tym, jak dużo czasu spędza się przed komputerem.
Co może powodować długotrwała praca przy komputerze?
Ludzkie oko mruga około 11 tysięcy razy dziennie. Praca przy komputerze powoduje, że wzrok jest bardziej skupiony w jednym punkcie, przez co częstotliwość mrugania znacznie spada. Prowadzi to do zaburzeń wydzielania filmu łzowego, czego konsekwencją jest nieodpowiedni stopień nawilżenia gałki ocznej. W efekcie dochodzi do takich problemów, jak przesuszenie oczu, zaczerwienienia, zmęczenie wzroku a nawet zaburzenia widzenia. Aby temu zapobiec, warto w czasie pracy przed ekranem monitora zadbać o odpowiednie nawyki, które złagodzą nieprzyjemne objawy.
Praca przed komputerem a wzrok ? zdrowe nawyki
- Przerwy w pracy
- Odległość oczu od ekranu monitora
- Oświetlenie pokoju
Pracując przed komputerem, należy robić przerwy, by pozwolić oczom odpocząć. Co jakiś czas wystarczy skierować wzrok w inną stronę, a co 2 godziny, na przynajmniej 5-10 minut, całkowicie odejść od ekranu. Można wtedy przejść się po pokoju czy wykonać kilka prostych ćwiczeń rozciągających.
Osoba pracująca przed komputerem powinna być oddalona od ekranu na 60-80 centymetrów. Warto także zwrócić uwagę na kąt nachylenia urządzenia. Naturalną pozycję dla głowy i szyi zapewnia nachylenie ekranu pod kątem 15-20 stopni poniżej wzroku.
Korzystając na co dzień z komputera, należy ustawić go w pomieszczeniu w taki sposób, aby w ekranie nie odbijało się żadne światło. Zbyt duża jasność monitora może powodować zmęczenie wzroku, dlatego istotne jest także ustawienie odpowiedniego kontrastu w komputerze.