Opona samochodowa

Przechowywanie opon – jak właściwie przechowywać opony samochodowe?

Wymiana opon w samochodzie to nie tylko zamiana zimowych na letnie czy letnich na zimowe. To także konieczność przechowywania tych nieużywanych, które będą czekać kilka miesięcy na kolejną wizytę w serwisie samochodowym. Jak jednak powinno się zabezpieczać opony samochodowe? W jaki sposób prawidłowo je przechowywać?

Przechowywać opony samodzielnie czy w serwisie samochodowym?

Wielu kierowców nie do końca wie, jak powinno się przechowywać opony samochodowe w sposób prawidłowy, albo nie ma do tego odpowiednich warunków. W takim przypadku można pomyśleć o skorzystaniu z coraz częściej pojawiających się opcji, bo przechowywanie opon oferują serwisy samochodowe (www.top-autoserwis.pl). Zdecydowanie jest to zarówno wygodne, jak i bezpieczne. Dzięki temu nie musimy się martwić o to, czy po kilku miesiącach leżakowania, nasze opony nadal będą nadawać się do użytkowania.

Jeżeli jednak chcemy wymienione opony przechowywać osobiście, dobrze jest wiedzieć, jakich zasad powinno się przy tym przestrzegać. Dzięki temu unikniemy ewentualnych uszkodzeń, a same opony będą zdatne do użytku przez jeszcze długi czas.

Jak przygotować opony do przechowywania?

Zanim w ogóle schowamy nasze opony i zapomnimy o nich na kilka miesięcy, powinno się je odpowiednio przygotować na dłuższe leżakowanie. Przede wszystkim należy je wyczyścić przez umycie ogumienia i sprawdzenie jego stanu – jeżeli jest popękane, a bieżnik bardzo starty, opony trzeba będzie wymienić na nowe. Warto także opony zabezpieczyć, przez zastosowanie odpowiednich preparatów, dzięki którym stworzy się warstwę ochronną dla ogumienia przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Przed schowaniem, opony powinny być także odpowiednio wysuszone. Można też zastosować specjalne worki ochronne.

Opona samochodowa

Gdzie najlepiej przechowywać opony?

Każdy, kto chce przechowywać opony powinien wiedzieć, gdzie powinno się to robić i jakie warunki spełniać. Przede wszystkim musi to być pomieszczenie suche, zacienione i o odpowiedniej temperaturze, która nie powinna przekraczać okolic 10 – 25 stopni. Dodatkowo opony powinny być umieszczone z dala od innych źródeł ciepła, kaloryferów czy rur. Należy też unikać zawilgocenia czy kontaktu z chemikaliami. Dla ułatwienia dobrze jest oznaczyć każdą oponę (LP, PP, LT, PT) i pamiętać czy nie kłaść ich bezpośrednio na betonie – lepiej podłożyć jakiś karton lub deski.

Jak przechowywać same opony, a jak całe koła?

Sposób przechowywania opon i kół różni się między sobą. Zasada jest właściwie prosta – same opony powinny być przechowywane pionowo i raz na jakiś czas obracane o 90 stopni, najlepiej na odpowiednim stojaku. Takiego ogumienia nie powinno się wieszać na hakach czy kłaść poziomo, ponieważ doprowadzi to do deformacji.

W przypadku całych kół, czyli opon z felgami, doradza się przechowywanie ich w stosie jeden na drugim i oddzielone między sobą np. tekturą. Powinny też być oddzielone od podłoża, czyli umieszczone na tekturze lub na deskach. Całe koła można także powiesić na specjalnych hakach lub stojakach. Dlatego nie należy stawiać ich pionowo? Pod wpływem ciężaru obręczy, opona jak i całe koło może się odkształcić.

Jakie są przydatne akcesoria do przechowywania opon i kół?

Możliwości przechowywania opon i kół jest kilka i choć najczęściej ludzie korzystają z prostych rozwiązań jak worki foliowe czy tekturowe opakowania, na rynku można znaleźć całą gamę przydatnych akcesoriów. Wśród nich wymienia się przede wszystkim specjalne worki, do których chowa się opony czy koła, regały na opony czy haki na opony i koła. Rzecz jasna nie powinno się zapomnieć także o specjalnych preparatach i kosmetykach samochodowych, które zabezpieczą opony przed niesprzyjającymi warunkami.

zostaw komentarz