Każdy z nas pragnie, aby pomieszczenia, które przyjdzie nam remontować, wykończone zostały w satysfakcjonujący dla nas sposób. Chcemy zazwyczaj, aby poszczególne elementy wyróżniały się wysoką jakością, użytecznością i trwałością, zwracając jednak tym samym uwagę także na aspekty finansowe.
To samo tyczy się podłóg, które stanowią w końcu podstawę naszych domów, biur, czy też innych powierzchni przemysłowych. To one powinny służyć nam na lata, być odporne na wszelkie uszkodzenia i stale prezentować się równie dobrze, jak na początku. Jedną z dosyć popularnych opcji wykańczania podłóg są dziś różnego rodzaju posadzki żywiczne. Na który jednak rodzaj się zdecydować, aby osiągnąć jak najlepsze efekty? Jakie pasują bardziej do mieszkań, a które sprawdzają się lepiej w pomieszczeniach gospodarczych?
1. Posadzki poliuretanowe
Żywica poliuretanowa to materiał dosyć elastyczny, dzielony na twardy, średnio twardy oraz miękki. Po rozlaniu tworzy ona gładką masę, charakteryzującą się jednorodnością oraz jednolitym kolorem. Wykończyć można ją zarówno w połysku, satynie jak i macie, zależnie od preferencji zamawiającej osoby oraz ogólnego charakteru wnętrza, z którym ma ona odpowiednio współgrać.
Ogromnym plusem tego rodzaju posadzki jest elastyczność, która umożliwia wykonanie jej bez jakichkolwiek nacięć dylatacyjnych. Nie musimy walczyć wówczas z brudem, zagnieżdżającym się pomiędzy szczelinami i w fugach. Podłoga w naszym pomieszczeniu stanowi jednolitą, pięknie prezentującą się taflę, z której czyszczeniem z pewnością nie będziemy mieli żadnych problemów.
Dodatkową zaletą żywicy poliuretanowej jest fakt, iż posadzki z niej wykonane świetnie wygłuszają wszelkie hałasy, takie jak tupot ciężkich butów, stukanie szpilek czy odgłos biegającego po domu psa.
Posadzki te sprawdzają się świetnie w różnego rodzaju pomieszczeniach, zarówno tych domowych, jak i przemysłowych, poleca się je zatem w zasadzie każdemu, kto stawia na nowoczesność, użyteczność oraz piękny wygląd podłóg.
2. Posadzki epoksydowe
Posadzki z żywicy epoksydowej wypadają niestety dosyć blado w porównaniu do swoich poliuretanowych koleżanek. Choć na początku wyglądem są do siebie bardzo podobne, a i cena zdaje się całkiem zachęcająca, po kilku miesiącach użytkowania widać jednak kilka wad, które dyskwalifikują je jako podłogi mieszkań czy domów.
Kiedy mija około pół roku, materiał epoksydowy zaczyna niszczeć ze względu na brak odporności na promienie UV, posadzki stają się wtedy nieestetycznie żółte. Uwagę zwrócić powinniśmy również na wszelkie zarysowania, na które poprzez swą twardość są one bardziej narażone.
Gdzie zatem warto wykorzystać tego typu posadzki? W miejscach, w których nie zależy nam aż tak bardzo na ich ładnym wyglądzie, wagę przywiązujemy z kolei do oszczędności. Może to być garaż, hala fabryczna, różnorakie zakłady produkcyjne, magazyny, zadaszone parkingi. Wiele zależy od tego, jaki efekt pragniemy w danym miejscu uzyskać.