Płyty tarasowe to estetyczne rozwiązanie, które sprawdzi się przy projektowaniu przestrzeni wokół domu. Jest kilka sposobów ich układania, przynajmniej jeden z nich z pewnością będziesz mógł wykonać sam. Podpowiadamy jak się do tego przygotować, aby stworzyć piękny i profesjonalny taras.
- Gdzie kłaść płyty tarasowe?
- Płyty tarasowe – jak układać?
- Jak przygotować się do montażu płyt tarasowych?
Gdzie kłaść płyty tarasowe?
Płyta tarasowa sprawdza się nie tylko, jak wskazuje nazwa, na tarasie, ale także w innych przestrzeniach domowych, na przykład w ogrodzie. Można ją też zastosować w eleganckich podjazdach czy firmowych parkingach. W tym przypadku warto zainwestować w płytę tarasową z indywidualnym nadrukiem firmy, jaką wykonuje m.in. kostbet.pl/produkty/plyty-tarasowe/. Taki parking będzie dodatkową wizytówką twojego przedsiębiorstwa.
Płyty tarasowe sprawdzają się przede wszystkim w nowoczesnych przestrzeniach. Różnią się fakturą, formą i kolorami. Wybierając płytę tarasową, musisz także pamiętać, aby dobrać ją do koloru elewacji domu, a także stylu, w jakim będzie wykonany cały taras. Warto też pamiętać, że im większe płyty wybierzesz, tym łatwiej będzie ci utrzymać je w czystości.
Płyty tarasowe — jak układać?
Istnieją dwie podstawowe metody układania płyty tarasowej. Pierwsza z nich, to technika „na mokro”, która jest nieco bardziej specjalistyczna i często wymaga pomocy fachowca. Polega ona na wcześniejszym wykonaniu betonowej wylewki, przez co jest trwalsza, ale też czasochłonna i kosztowna. Dlatego najczęściej stosowany jest sposób układania płyty tarasowej „na sucho”, który w zasadzie nie różni się od standardowego sposobu układania kostki brukowej. Metoda „na sucho” jest znacznie szybsza i zazwyczaj dużo tańsza niż technika „na mokro”.
Jak przygotować się do montażu płyt tarasowych?
Zanim zaczniesz układać płyty tarasowe, powinieneś wykonać projekt tarasu, wyznaczyć powierzchnię, na jakiej będziesz układać płyty, a także odpowiednio przygotować podłoże. To właśnie od przygotowanego gruntu, w dużym stopniu zależy późniejsza stabilność nawierzchni, a także estetyka wykończenia.
Wykonując projekt tarasu, musisz uwzględnić przede wszystkim wymiary powierzchni, możliwe obciążenia, a także wzór płyt i sposób ich układania. Następnie możesz przejść do wyznaczenia powierzchni twojego tarasu, czyli jego usytuowania i wysokości. Najlepiej zrobić to, wbijając kołki w wyznaczone miejsca, a następnie, za pomocą poziomych kresek, zaznaczyć na nich poziom, na jakim ma znajdować się powierzchnia tarasu. Przez kreski na każdym z kołków można przeciągnąć cienką żyłkę, która będzie wyznaczała górną krawędź płyt.
Następnie powinieneś przejść do jednej z najważniejszych czynności przy montowaniu płyt tarasowych, czyli przygotowania podłoża. Z wyznaczonego terenu należy dokładnie usunąć grunt rodziny na głębokość około 25 cm, a pozostałą warstwę gruntu oczyścić z korzeni rosnących tam roślin. Płyty tarasowe układa się na podsypce, którą poprzedza warstwa zagęszczająca oraz nośna (najczęściej wykonana z naturalnego kruszywa).
Ułożenie płyt tarasowych metodą „na sucho” nie jest zbyt trudne. Jednak należy się wcześniej odpowiednio przygotować, aby uzyskać zadowalający efekt.