różnokolorowa kostka brukowa

Kostki dekoracyjne, płyty tarasowe… co oferują producenci kostki brukowej?

Jak zadbać o swoje otoczenie? Co zrobić, by nasz dom i ogród prezentował się elegancko i gustownie. W osiągnięciu tego celu bardzo przydatna może się okazać dekoracyjna kostka brukowa. Można za jej pomocą dokonać prawdziwych cudów, nadając naszemu otoczeniu całkiem nowego wyglądu. Zresztą producenci kostki brukowej mają jeszcze więcej do zaoferowania.

1. Kostka brukowa

Dzięki kostce brukowej można stworzyć na swojej działce eleganckie ścieżki lub na przykład wybrukować podjazd czy parking. Jej największe zalety to łatwość układania, ale także i niższa cena niż w przypadku chociażby kamienia czy klinkieru. Trzeba też dodać, że czołowi producenci kostki brukowej, tacy jak kostbet.pl, mają swoje metody produkcji, pozwalające na duże zróżnicowanie oferowanej kostki.

Kostka tego rodzaju powstaje z betonu wibroprasowanego i różnych dodatków. Właśnie w zależności od metody, którą się ją uzyskuje, występuje ona w wielu odmianach. I tak na przykład kostki płukane powstają dzięki płukaniu wodą pod ciśnieniem ich zewnętrznej warstwy, co nadaje im wyjątkowy i jak gdyby uszlachetniony wygląd.

warto zerknąć:  Płyta tarasowa - jak układać? Gdzie kłaść, jak przygotować się do montażu płyt tarasowych?

Z kolei kostki obijane to takie, które specjalnie postarza się poprzez obijanie górnej warstwy, co pozwala uzyskać interesujący efekt wizualny. Warto wspomnieć jeszcze o kostkach śrutowanych ? tutaj bombarduje się kostkę pod wysokim ciśnieniem niewielkimi kuleczkami śrutu, dzięki czemu wygładza się jej powierzchnię.

ławka na brukowanym chodniku

2. Płyty tarasowe

Takie płyty, na przekór ich nazwie, można wykorzystać do różnych dużych, płaskich powierzchni, nie ulega jednak wątpliwości, że to na tarasach najczęściej znajdują swoje zastosowanie. Tego typu betonowe płyty wydają się najlepszą z dostępnych opcji, przede wszystkim ze względu na swoją solidność. Są odporne nie tylko na obciążenia, ale i na niszczycielskie działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych ? zwłaszcza wytrzymałość na mróz jest tu istotna. Do ich zalet należy też ta, że są z samej swej istoty antypoślizgowe, co ma duże znaczenie szczególnie po deszczu.

warto zerknąć:  Płyta tarasowa - jak układać? Gdzie kłaść, jak przygotować się do montażu płyt tarasowych?

Nie można też zapomnieć o zalecie ważnej dla wszystkich estetów, tej mianowicie, że płyty tarasowe można znaleźć w bardzo wielu zróżnicowanych kształtach i kolorach. Można wybierać spośród płyt płukanych, śrutowanych, kamieniopodobnych, curlingowanych (przywodzących swą fakturą na myśl granit lub marmur).

3. Palisady i obrzegowania

Oczywiście mowa tu o elementach, które służą wykończeniu nawierzchni brukowych. Przecież to, jaką formę przybierze obrzegowanie tego typu nawierzchni, również będzie miało niebagatelny wpływ na ogólny wizualny efekt. Takie rozwiązanie dobrze spisuje się w klarownym oddzieleniu terenów zieleni i bruku.

Jest oczywiście wiele rodzajów palisad i obramowań. Palisada może być kwadratowa, prostokątna czy nawet okrągła ? ta ostatnia daje szczególnie dużo swobody, pozwalając na zastosowanie łuków. Palisada łupkowa może mieć wysokość nawet jednego metra, co również może być niekiedy szczególnie polecane.

warto zerknąć:  Płyta tarasowa - jak układać? Gdzie kłaść, jak przygotować się do montażu płyt tarasowych?

Obrzeże dekoracyjne to właściwie coś pośredniego między obrzeżem a palisadą okrągłą. Rolę takiego obrzeża może też pełnić tak zwany opornik. Z kolei obrzeże palisadowe to jakby, na co wskazuje i nazwa, połączone ze sobą palisady ? takie rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdza się w wykańczaniu ścieżek i chodników. Warto też wspomnieć o krawężniku dekoracyjnym, wyjątkowo dobrze sprawdzającym się w przypadku schodów czy tarasów. Można za jego pomocą ułożyć rozmaite estetyczne wzory z zastosowaniem na przykład linii falistej.

1 komentarz

  1. cynthia_ross Odpowiedz

    Nie wiedziałam, że kostki brukowe są tak obrabiane, to dla mnie nowość, a i to chyba ta część naszego otoczenia, na którą mało co zwracamy uwagę.

zostaw komentarz