płyty-tarasowe

Płyta tarasowa – jak układać? Gdzie kłaść, jak przygotować się do montażu płyt tarasowych?

Płyty tarasowe to estetyczne rozwiązanie, które sprawdzi się przy projektowaniu przestrzeni wokół domu. Jest kilka sposobów ich układania, przynajmniej jeden z nich z pewnością będziesz mógł wykonać sam. Podpowiadamy jak się do tego przygotować, aby stworzyć piękny i profesjonalny taras.

Gdzie kłaść płyty tarasowe?

Płyta tarasowa sprawdza się nie tylko, jak wskazuje nazwa, na tarasie, ale także w innych przestrzeniach domowych, na przykład w ogrodzie. Można ją też zastosować w eleganckich podjazdach czy firmowych parkingach. W tym przypadku warto zainwestować w płytę tarasową z indywidualnym nadrukiem firmy, jaką wykonuje m.in. kostbet.pl/produkty/plyty-tarasowe/. Taki parking będzie dodatkową wizytówką twojego przedsiębiorstwa.

warto zerknąć:  Kostki dekoracyjne, płyty tarasowe... co oferują producenci kostki brukowej?

Płyty tarasowe sprawdzają się przede wszystkim w nowoczesnych przestrzeniach. Różnią się fakturą, formą i kolorami. Wybierając płytę tarasową, musisz także pamiętać, aby dobrać ją do koloru elewacji domu, a także stylu, w jakim będzie wykonany cały taras. Warto też pamiętać, że im większe płyty wybierzesz, tym łatwiej będzie ci utrzymać je w czystości.

płyta-tarasowa

Płyty tarasowe — jak układać?

Istnieją dwie podstawowe metody układania płyty tarasowej. Pierwsza z nich, to technika „na mokro”, która jest nieco bardziej specjalistyczna i często wymaga pomocy fachowca. Polega ona na wcześniejszym wykonaniu betonowej wylewki, przez co jest trwalsza, ale też czasochłonna i kosztowna. Dlatego najczęściej stosowany jest sposób układania płyty tarasowej „na sucho”, który w zasadzie nie różni się od standardowego sposobu układania kostki brukowej. Metoda „na sucho” jest znacznie szybsza i zazwyczaj dużo tańsza niż technika „na mokro”.

warto zerknąć:  Kostki dekoracyjne, płyty tarasowe... co oferują producenci kostki brukowej?

Jak przygotować się do montażu płyt tarasowych?

Zanim zaczniesz układać płyty tarasowe, powinieneś wykonać projekt tarasu, wyznaczyć powierzchnię, na jakiej będziesz układać płyty, a także odpowiednio przygotować podłoże. To właśnie od przygotowanego gruntu, w dużym stopniu zależy późniejsza stabilność nawierzchni, a także estetyka wykończenia.

Wykonując projekt tarasu, musisz uwzględnić przede wszystkim wymiary powierzchni, możliwe obciążenia, a także wzór płyt i sposób ich układania. Następnie możesz przejść do wyznaczenia powierzchni twojego tarasu, czyli jego usytuowania i wysokości. Najlepiej zrobić to, wbijając kołki w wyznaczone miejsca, a następnie, za pomocą poziomych kresek, zaznaczyć na nich poziom, na jakim ma znajdować się powierzchnia tarasu. Przez kreski na każdym z kołków można przeciągnąć cienką żyłkę, która będzie wyznaczała górną krawędź płyt.

warto zerknąć:  Kostki dekoracyjne, płyty tarasowe... co oferują producenci kostki brukowej?

Następnie powinieneś przejść do jednej z najważniejszych czynności przy montowaniu płyt tarasowych, czyli przygotowania podłoża. Z wyznaczonego terenu należy dokładnie usunąć grunt rodziny na głębokość około 25 cm, a pozostałą warstwę gruntu oczyścić z korzeni rosnących tam roślin. Płyty tarasowe układa się na podsypce, którą poprzedza warstwa zagęszczająca oraz nośna (najczęściej wykonana z naturalnego kruszywa).

Ułożenie płyt tarasowych metodą „na sucho” nie jest zbyt trudne. Jednak należy się wcześniej odpowiednio przygotować, aby uzyskać zadowalający efekt.

zostaw komentarz