Jeśli marzysz o otwarciu własnej restauracji, popularnej kawiarni lub chociażby niedużego bistro, musisz pamiętać o wielu istotnych kwestiach. Jednym z najtrudniejszych zadań jest znalezienie odpowiedniego miejsca na punkt gastronomiczny. Jak to zrobić? Czym się kierować przy jego wyborze?
- Lokalizacja lokalu gastronomicznego
- Wielkość restauracji/kawiarni
- Warunki techniczne lokalu przeznaczonego na gastronomię
Lokalizacja lokalu gastronomicznego
Niezależnie od tego, czy planujesz otwarcie dużej restauracji, czy niewielkiego, lokalnego bistro, musisz dokładnie zastanowić się nad lokalizacją. Klienci do Twojego lokalu powinni wchodzić ?z ulicy?, dlatego unikaj miejsc ?schowanych?, o których trzeba wiedzieć, żeby do nich dotrzeć.
Większość restauratorów marzy o otwarciu swojego punktu w centrum miast ? to generuje o wiele większe możliwości, a co za tym idzie ? zyski, niż knajpka oddalona od najpopularniejszych zabudowań miejskich. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że im bliżej centrum, tym koszty wynajmu są wyższe. Wtedy, aby zaoszczędzić, wybiera się nieduże lokale o niewystarczającej powierzchni, które są tańsze w utrzymaniu. Z tego względu najważniejszą kwestią jest realna ocena swoich możliwości finansowych.
Wielkość restauracji/kawiarni
Jeśli zbadasz rynek, szybko okaże się, że w Twoim mieście jest naprawdę niewiele dużych restauracji. W wielu z nich rozbudowuje się strefę dla klientów kosztem pomieszczeń dla pracowników, co wpływa na ich komfort pracy. Z czego to wynika? Tak jak już wspominaliśmy, im większy lokal, tym wyższy czynsz, szczególnie w centrach miast lub w innych atrakcyjnych lokalizacjach (np. w modnych dzielnicach). Czy da się temu zaradzić?
W ostatnich latach popularne stało się wynajmowanie magazynów ? firmy, które się w tym specjalizują, jak np. magazyny24.net, oferują obiekty spełniające standardy stosowane w gastronomii. Jakie są z tego korzyści? W magazynie oddalonym od najpopularniejszych zabudowań można przechowywać wszystkie dokumenty, niepotrzebne elementy wystroju (np. świąteczne lampki), meble (stoliki i krzesła z ogródka, których w sezonie zimowym są niewykorzystywane), a także zapasy alkoholu oraz zastawy obiadowej.
A jak to wygląda z perspektywy finansowej? Możesz pozwolić sobie na wynajęcie lokalu o mniejszej powierzchni, który automatycznie będzie tańszy w utrzymaniu, a za wynajęcie magazynu zapłacisz o wiele mniej niż za większy punkt gastronomiczny. To również dobre rozwiązanie dla restauracji już istniejących, które mają problem z właściwym zagospodarowaniem lokalu.
Warunki techniczne lokalu przeznaczonego na gastronomię
Mając na uwadze powyższe kwestie, musisz cały czas pamiętać o warunkach technicznych, jakie powinny spełniać lokale gastronomiczne. Wysokość sufitu w pomieszczeniach kuchennych musi wynosić 3,3 m lub 2,5 m w przypadku zastosowania wentylacji mechanicznej. Ponadto nie każdy początkujący restaurator zdaje sobie sprawę z tego, że w kuchni należy zapewnić naturalne światło. Jeśli nie jest to możliwe, trzeba najpierw uzyskać zgodę Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, który decyduje, czy praca w świetle sztucznym nie będzie szkodliwa.
Zgoda tej instytucji będzie wymagana również w przypadku, gdy planujesz zakup lokalu poniżej poziomu otaczającego budynku terenu. Wynika to z zapisów, które zabraniają organizacji restauracyjnej kuchni w piwnicy.
Nawiązując jeszcze do powierzchni punktu gastronomicznego, należy pamiętać, że trzeba zapewnić w nim szatnię i węzeł sanitarny dla pracowników, pomieszczenie socjalne, porządkowe, a także pomieszczenia magazynowe, w których przechowywana jest żywność. A im większa restauracja, tym więcej wymogów należy spełnić, co jest kolejnym argumentem będącym za wynajmem zewnętrznego magazynu.
To tylko kilka wskazówek, które przydadzą Ci się na początku Twojej działalności. Pamiętaj, aby przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, dokładnie zapoznać się z przepisami dotyczącymi lokali gastronomicznych.