Laptop do gier

MSI GE62 Apache czy MSI GE62 Apache Pro?

Stojąc przed wyborem laptopa do gier mamy do wyboru setki modeli różniących się od siebie podzespołami, jakością wykonania oraz wyglądem. Firma MSI jest jednym z topowych producentów urządzeń przenośnych dedykowanych graczom. W ofercie znajdziemy tańsze laptopy, drogie kombajny oraz urządzenia znajdujące się w połowie stawki. Do tej kategorii zaliczyć można dwa modele: GE62 Apache oraz GE62 Apache Pro. W artykule przyjrzymy się bliżej tym urządzeniom, zwrócimy szczególną uwagę na podzespoły i omówimy wady i zalety obu modeli.

Podzespoły GE62?

Oba modele laptopów pod względem wyglądu nie różnią się wcale. W obu urządzeniach zastosowano tę samą obudowę. Zmianie uległy tylko podzespoły. Co siedzi w środku GE62?

Laptop do gier

Procesor

W urządzeniu MSI GE62 Apache (https://www.morele.net/wiadomosc/laptop-msi-ge62-apache-specyfikacja-techniczna-opis-serii-recenzja/4621/) zastosowano czterordzeniowy procesor Intel Core i7-5700HQ o taktowaniu 2,7 GHz. Jednostka obliczeniowa należy do piątej generacji procesorów ? Broadwell. Charakteryzuje się on parametrem TDP stojącym na poziomie 47 W.

W wersji Pro pojawił się czterordzeniowy procesor Intel Core i7-6700HQ o taktowaniu 2,6 GHz. Należy on do szóstej generacji procesorów ? Skylake. TDP wynosi 45 W.

Karta graficzna

W urządzeniach MSI zastosowano wydajne układy graficzne. W wersji Apache znalazła się karta dedykowana GeForce GTX 960M, która bazuje na układzie graficznym GM107. Taktowanie rdzenia w tym przypadku wynosi 1 GHz, a w trybie Boost 1176 MHz.

W wersji Apache Pro znalazła się karta graficzna GeForce GTX1060 oparta o GP106. Taktowanie rdzenia stoi na poziomie 1405 MHz, a dzięki trybowi Boost może być zwiększone do 1671 MHz.

Pamięć RAM

W GE62 Apache spotkamy się z dwoma modułami pamięci RAM DDR3 o pojemności 8 GB każda. Wersja Pro wyposażona została w pamięć RAM DDR4 o pojemności 8 GB.

Matryca

W urządzeniach z segmentu gamingowego rodzaj zastosowanej matrycy ma ogromne znaczenie. Na nic zdadzą się mocne podzespoły, gdy prezentowany obraz będzie marnej jakości. Standardem w tej klasie są matowe matryce. W obu modelach GE62 spotkamy się z matową matrycą o przekątnej 15,6 cali. W wersji Apache jest to matryca typu TN, natomiast w wersji Pro znajdziemy już matrycę PLS. Pod względem parametrów, na prowadzenie wysuwa się matryca z GE62 Apache. Charakteryzuje się wyższą średnią luminancją oraz większą głębią czerni, która niestety w obu przypadkach wypada dość słabo. Na polu pokrycia palety barw sRGB wygrywa natomiast matryca z wersji Pro.

Inne parametry MSI GE62

Wysoka kultura pracy w pełnym obciążeniu, to ważny aspekt w segmencie gamingowym. Nikt nie przepada za gorącą klawiaturą i hałasem, jaki generuje układ chłodzenia podczas rozgrywki. Jak sprawa wygląda w ?Apaczach?? Cóż, układ chłodzenia nie powala kulturą pracy. Oba modele laptopów odznaczają się wysoką temperaturą powierzchni roboczej laptopa w stanie maksymalnego obciążenia. Również, jeśli chodzi o poziom hałasu, nie jest kolorowo.

Podsumowanie

Segment laptopów gamingowych średniej klasy nie powala na kolana podzespołami. Piętą achillesową opisywanych modeli laptopów od MSI jest dość słaba matryca. Prezentowane urządzenia zaliczają się do grona laptopów gamingowych niewzbudzających zachwytu. Zaletami GE62 są: Agresywny design charakterystyczny dla segmentu gamingowego, wysoka jakość wykonania i stosunkowo dobra wydajność w grach. Dotyczy to większości nowych gier odpalanych w wysokiej ilości detali (Niestety można tu zapomnieć o trybie Ultra). Do wad należy wspomnieć niską kulturę pracy. Wysoka temperatura urządzenia pod dużym obciążeniem oraz hałas generowany przez układ chłodzenia skutecznie zmniejszają komfort pracy. Można tu również wspomnieć o małej pojemności akumulatora.

zostaw komentarz