Planujesz prace lakiernicze? Może zdecydowałeś się sam polakierować samochód? Wykonujesz takie zadania amatorsko i raz na jakiś czas lub regularnie w warsztacie lakierniczym? Nie możesz zapomnieć o maskach do malowania. To one gwarantują pełne bezpieczeństwo podczas nanoszenia farb i lakierów na powierzchnię. Jakie modele znajdziesz na rynku?
Dlaczego maska ochronna z filtrami jest tak ważna?
W produktach do lakierowania czy malowania znajduje się wiele związków lotnych, w dużej mierze to mocno stężone toksyny. Gdy je wdychasz, narażasz się na poważne uszkodzenia narządów wewnętrznych, głównie płuc, ale i wątroby. Co więcej, długotrwała ekspozycja na toksyny może doprowadzić nawet do uszkodzenia mózgu. Najczęściej jednak zatrucie objawia się nudnościami i wymiotami. Nie ma więc sensu narażać własnego zdrowia i życia, warto zastosować zasady BHP i zawsze nosić maskę do malowania podczas prac.
Maski lakiernicze zapewnią w pełni bezpieczną pracę z produktami do malowania i lakierowania. Pochłoną pyły, ale i związki lotne czy stałe. Korzystanie z masek podczas pracy wiążę się nie tylko z ochroną zdrowia, ale i większym komfortem. Często produkty, z którymi pracują lakiernicy, mają mocny, duszący zapach. Wysokiej jakości maseczki z filtrami skutecznie je eliminują, co ułatwia pracę, szczególnie osobom, dla których malowanie czy lakierowanie to jednorazowe zadanie do wykonania.
Jak najczęściej zbudowane są maski lakiernicze?
Pierwszym głównym elementem budowy maski jest pochłaniacz węglowy, który ma silnie porowatą strukturę. Jego zadaniem jest zatrzymywanie cząsteczek toksyn, dzięki czemu te nie przedostają się do dróg oddechowych. Niestety nie jest to element stały, trzeba go wymieniać, najlepiej wtedy, gdy mimo tego, że masz na nosie maskę, czujesz nieprzyjemne zapachy. Drugą najważniejszą częścią budowy maski jest filtr przeciwpyłowy, ten zatrzymuje cząstki większe i chroni pochłaniacz węglowy przed ewentualnym zapchaniem. Oczywiście pozostałe elementy masek to między innymi elastyczne paski, ale to już nie wpływa na bezpieczeństwo pracy tak jak poprzednie dwie części.
Półmaski i pełne maski lakiernicze – na co postawić?
Maska malarska występuje dokładnie w trzech rodzajach. Pierwszy to oczywiście jednorazowa maseczka, która stała się ostatnio bardzo popularna za sprawą pewnego wirusa. Jednak nie polecamy korzystania z niej podczas malowania, lepiej wybrać profesjonalną półmaskę lub maskę pełną, oto one:
- półmaska lakiernicza to bardzo charakterystyczny produkt, który wyróżnia się dwoma filtrami przeciwpyłowymi. Znajdują się one po bokach maski, natomiast na jej środku w okolicach nosa użytkownika znajduje się pochłaniacz węglowy. Konstrukcja przylega do twarzy z pomocą taśm nagłowia. Najważniejsza zaleta tego produktu? Możliwość swobodnej pracy w masce przy jednoczesnym noszeniu okularów korekcyjnych.
- pełna maska lakiernicza to również mocno wyróżniający się produkt. Swoją konstrukcją może przypominać przyłbicę. Przede wszystkim lepiej chroni oczy, bo szyba osłania całą twarz. Również w tym przypadku mamy do czynienia z dwoma elementami oczyszczającymi i pochłaniaczem węglowym. Noszenie okularów korekcyjnych podczas pracy jest w tym przypadku raczej niemożliwe.
Kiedyś taka maska wydawała mi się kompletnie zbędna, jednak wystarczyło raz popracować bez niej, żeby przekonać się, że brak stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Teraz wybieram najlepsze maski, żeby jak najdłużej cieszyć się wybornym zdrowiem.
Osobiście czyściłam drewniane belki w domu z farby rozpuszczalnikiem i bez takiej maski nie byłoby szans.