Kupno mieszkania to jedna z najważniejszych życiowych decyzji. W obecnych czasach prawie zawsze oznacza to konieczność zaciągnięcia wieloletniego kredytu. Jest to bardzo skomplikowany proces, przez który nie łatwo przejść. Jednak samo zobowiązanie finansowe wobec banku to nie wszystko. Sprawdź, co musisz zrobić, kupując mieszkanie na kredyt.
- Krok 1 – analiza zdolności kredytowej
- Krok 2 – wybór nieruchomości
- Krok 3 – zawarcie umowy przedwstępnej
- Krok 4 – złożenie wniosku o kredyt i analiza w banku
- Krok 5 – przeniesienie prawa własności i odebranie mieszkania
Krok 1 – analiza zdolności kredytowej
Zanim wybierzesz konkretne mieszkanie, sprawdź swoją zdolność kredytową i przekonaj się, z jakim wydatkiem poradzi sobie twój budżet. Możesz skontaktować się w tym celu z doradcą finansowym lub przejrzeć porady kredytowe na Pogotowie-Kredytowe.pl, co ułatwi ci wybór najkorzystniejszej oferty. Wcześniejsze zbadanie zdolności kredytowej pozwoli uniknąć rozczarowania podczas rozpatrywania wniosku przez analityka bankowego. Przy weryfikacji tego typu należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak wysokość osiąganych dochodów, jego źródło oraz formę zatrudnienia, liczbę osób na utrzymaniu, comiesięczne wydatki oraz historia kredytowa. Możesz samodzielnie dokonać takiej analizy, korzystając z dostępnych w internecie kalkulatorów zdolności kredytowej określonego banku.
Krok 2 – wybór nieruchomości
Po zbadaniu zdolności kredytowej pozwalającej na zaciągnięcie kredytu możesz przystąpić do szukania wymarzonego mieszkania. Na tym etapie powinieneś mieć już określone priorytety tzn. czy będzie to rynek wtórny, czy pierwotny, jaka lokalizacja oraz infrastruktura (dojazd transportem publicznym, sklepy, szkoła itp.). Adekwatnie do swoich oczekiwań, przejrzyj ogłoszenia internetowe osób prywatnych lub deweloperów. Możesz zwrócić się do biura nieruchomości, które pomoże ci w wyborze oferty najbardziej zbliżonej do twoich kryteriów. To bardzo pomocna opcja, ponieważ doświadczony pośrednik będzie umiał wytargować korzystne warunki i pomoże w załatwieniu wszystkich żmudnych formalności. Trzeba się jednak liczyć z koniecznością zapłacenia prowizji od zakupu.
Krok 3 – zawarcie umowy przedwstępnej
Po wybraniu określonej oferty nadszedł czas na podpisanie umowy przedwstępnej, która będzie potrzebna do rozpoczęcia całej procedury kredytowej. W przypadku mieszkania z rynku pierwotnego dodatkowo należy do niej dołączyć prospekt informacyjny, dokumentujący wszystkie etapy budowy. Jeśli od momentu zbadania zdolności kredytowej minęło więcej czasu, warto powtórzyć całą weryfikację, gdyż może się zdarzyć taka ewentualność, że bank, w którym pierwotnie planowałeś wziąć kredyt, zmienił ofertę oraz wymagania i trzeba będzie szukać innej alternatywy. Wzór umowy przedwstępnej dobrze przedłożyć do oceny doradcy finansowego, który może zaproponować do niej zapisy korzystne pod kątem kredytu, o który będziesz się starać. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnych aneksów do umowy, co dodatkowo wydłuża proces kredytowy. Poza tym, w ten sposób zabezpieczysz również swoje interesy i uchronisz się przed niekorzystnymi warunkami.
Krok 4 – złożenie wniosku o kredyt i analiza w banku
Po podpisaniu umowy przedwstępnej musisz złożyć ją wraz z koniecznymi dokumentami do wybranego banku. Jeśli korzystasz z usług doradcy finansowego lub biura nieruchomości, zrobią to oni za ciebie. Będą cię na bieżąco informować o postępach całego procesu i o konieczności dostarczenia określonych dokumentów. Na pewno musisz dostarczyć zaświadczenie o osiąganych dochodach wypełnione przez pracodawcę na druku bankowym, wyciągi z konta oraz inne potrzebne załączniki do umowy kredytowej.
Dysponując kompletną dokumentacją, bank rozpoczyna proces analizy, która może potrwać nawet kilka tygodni. Wniosek rozpatrywany jest w trzech kategoriach, tj. pod kątem ekonomicznym (zdolność kredytowa, historia w BIK itp.), prawnym oraz technicznym (wycena nieruchomości oraz ocena zabezpieczenia dla banku). Jeśli we wszystkich trzech kategoriach zostanie wydana pozytywna opinia, wówczas kredyt zostanie przyznany. W przypadku kiedy wniosek złożony został w kilku bankach i ze wszystkich wydano pozytywną decyzję, wtedy można wybrać bank, który proponuje najkorzystniejsze warunki.
Krok 5 – przeniesienie prawa własności i odebranie mieszkania
Po podpisaniu umowy kredytowej zostają uruchamiane środki z tytułu zakupu nieruchomości. Jeśli przedmiotem kredytu jest mieszkanie z rynku pierwotnego, które jest nadal w budowie, wówczas środki przekazywane są w transzach, po zakończeniu określonego etapu budowy. Przekazanie kluczy do mieszkania odbywa się o wypłaceniu całej kwoty i przed podpisaniem aktu notarialnego. Podczas zawierania tego aktu dołączany jest do niego protokół odbioru, w którym udokumentowany jest stan odbieranego mieszkania. Notariusz będący obecny przy sporządzaniu aktu wysyła do Sądu wniosek o ustanowienie hipoteki na rzecz banku oraz o wpis do Księgi Wieczystej.