Szlifierki kątowe to niezbędne elektronarzędzia w skrzynce każdego majsterkowicza i budowlańca. Są pomocne w wielu pracach remontowych, zarówno tych wykonywanych przez profesjonalistów, jak i amatorów. Urządzenia te występują w różnych rodzajach, mają wiele funkcji i zastosowań. Co zatem trzeba wiedzieć o szlifierkach kątowych?
- Czym są szlifierki kątowe?
- Szlifierki kątowe – jak wygląda ich budowa?
- Jakie tarcze do szlifierek kątowych?
- Zastosowanie szlifierek kątowych
- Szlifierki kątowe – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?
- Jak bezpiecznie używać szlifierek kątowych?
Czym są szlifierki kątowe?
Szlifierki kątowe to narzędzia pneumatyczne lub elektryczne, w zależności od rodzaju zasilania. Gdzieniegdzie dostępne są także modele spalinowe, choć obecnie są już one rzadkością. Rodzaje szlifierek różnić się mogą jedynie ze względu na wielkość tarczy lub moc silnika. Niektórzy mogą także wyróżnić szlifierki jednoręczne i dwuręczne.
Szlifierki kątowe znane są pod wieloma nazwami. W niektórych regionach Polski można spotkać się z takimi określeniami jak boszówka, boszka, grajnerka, fleksa, gumówka czy diaks. Aż trudno uwierzyć, że jedno niepozorne urządzenie może występować pod tyloma nazwami.
Szlifierki kątowe nie są zbyt duże, co dla osób codziennie używających narzędzia jest niewątpliwą zaletą. Są one bardzo poręczne i, co można zauważyć na: www.koelnerpolska.pl/produkty/modeco-expert/narzedzia/elektronarzedzia/szlifierki-katowe-duze, wykonane z wytrzymałych i trwałych materiałów, które wpływają na bezpieczeństwo użytkowania szlifierek.
Ogólnie mówiąc, zadaniem szlifierek kątowych jest szlifowanie, cięcie, polerowanie i satynowanie. Najczęściej używa się ich do betonu, ceramiki, metalu, a nawet drewna. Dzięki użyciu szlifierki można szybko uzyskać idealnie gładką powierzchnię. Więcej możliwości zastosowania tych narzędzi zostanie przedstawionych poniżej.
Szlifierki kątowe – jak wygląda ich budowa?
Szlifierki kątowe, mimo iż nie są duże, mają złożoną budowę. Dla wielu użytkowników najważniejszy będzie uchwyt, który zapewni bezpieczeństwo korzystania z tego narzędzia, jednak nie tylko on jest istotny w szlifierce. Z czego zatem ona się składa?
Szlifierka to przede wszystkim korpus. To właśnie wewnątrz niego znajdują się najważniejsze do prawidłowego funkcjonowania narzędzia części. W korpusie bowiem zamontowany jest silnik, łożyska, włączniki i różnego rodzaju przewody. W przypadku obudowy bardzo ważna, o ile nie najważniejsza, jest jej jakość wykonania. Trzeba liczyć się z tym, że szlifierka może być przewożona w różnych warunkach, nie tylko chodzi tu o transport, ale także pogodę. Elektronarzędzia mogą także spaść, szczególnie na budowie. Narażone są także na oddziaływanie iskier, tworzących się podczas szlifowania. Dlatego też szczególną uwagę należy zwrócić na materiały, z których korpusy gumówek są wykonywane. Wiele modeli tych narzędzi łączy w korpusie bezpieczeństwo z wygodą,wiążąc elementy metalowe z wysokiej jakości tworzywami sztucznymi.
Równie istotna jest głowica szlifierki. Bardzo często jest ona wykonywana z aluminiowego odlewu. W głowicy mieści się przekładnia z łożyskiem, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie tych elementów. Jak się okazuje, odpowiednie rozmieszczenie głowicy w szlifierce ma ogromne znaczenie dla fachowców w niektórych branżach, na przykład w motoryzacji. Głowica zabezpieczająca ruchome elementy może mieć wpływ na jakość ciętych materiałów.
Kolejnym ważnym elementem szlifierki jest przekładnia. To właśnie ona warunkuje jakość pracy, niezawodność i trwałość całego urządzenia. W zależności od wybranego modelu, różne mogą być przekładnie. Wymienia się trzy najczęściej stosowane w tego typu urządzeniach. Pierwsza z nich to przekładnia łożyskowana ślizgowo. Jest ona montowana w elektronarzędziach, które są przeznaczone do profesjonalnego użytku. Takie elementy zapewniają przenoszenie bardzo dużych obciążeń. Drugi rodzaj to przekładnie łożyskowane tocznie. One również umożliwiają przenoszenie sporych obciążeń, ale nie aż takich jak przekładnie łożyskowane ślizgowo. Trzeci rodzaj to przekładnie frezowane o zębach prostych. Jest to właściwie najgorszy rodzaj tego elementu i zaleca się unikanie takich przekładni. Najczęściej są one montowane w tanich, gorszych jakościowo szlifierkach kątowych.
Silnik to serce każdego urządzenia, także szlifierki. Im lepsze jego parametry, tym wydajniej i dłużej będzie nam służył. Najważniejsza jest oczywiście moc silnika. Według ekspertów, do domowego użytku wystarczające będzie elektronarzędzie o mocy 1000 W. Jednak osoby, które na co dzień pracują w branży budowlanej i korzystają często ze szlifierek, powinni szukać nieco lepszych modeli, na przykład o mocy ok. 2300 W.
W skład szlifierki wchodzą także specjalne tarcze, które spełniają główne zadanie tego urządzenia. Dostępne są one w różnych rodzajach i wielkościach. Im większa jest średnica tarczy, tym bardziej profesjonalne jest ich zastosowanie. Mniejsze są idealne do prac remontowych wykonywanych we własnym zakresie. Zmienna jest także grubość tarcz, a wybór odpowiednich uzależniony jest głównie od tego, jaki materiał ma być cięty lub polerowany.
Dla osób pracujących na co dzień ze szlifierką, nie bez znaczenia będzie także uchwyt. Musi on pewnie komponować się z ręką, dzięki czemu użytkowanie tego narzędzia będzie bezpieczne. Ważne są także materiały z których uchwyt jest wykonany. Nie mogą być one śliskie, ponieważ wtedy szlifierka może zwyczajnie wypaść z rąk, co może źle się skończyć.
Oprócz tych głównych elementów, istotne są również takie rzeczy jak włączniki czy przewody. Jeżeli chodzi o włączniki, powinny być one ?pod ręką?. Chodzi o to, by nie było potrzeby włączania narzędzia drugą ręką. Przycisk powinien być także odpowiednio zabezpieczony, by nie przenikały do niego żadne pyły i inne zanieczyszczenia, które mogłyby uniemożliwić ponowne skorzystanie z urządzenia. Jeżeli chodzi o przewód, powinien być on gruby i elastyczny zarazem. Dzięki temu, łatwiej będzie skorzystać ze szlifierki, a także zmniejszy się ryzyko uszkodzenia kabla zasilającego.
Jakie tarcze do szlifierek kątowych?
Tarcze to najważniejsze elementy szlifierek kątowych. To właśnie na nich opierają się te urządzenia. Dzięki tarczom można dany materiał przyciąć czy wypolerować. Różne są rodzaje tychże elementów. Można je podzielić ze względu na wielkość średnicy.
Tarcze o wielkości 115 mm pozwalają na szybką obróbkę delikatnych materiałów, jednak z twardszymi mogą zwyczajnie nie dać sobie rady. Są jednak zalety szlifierek z takimi tarczami. Z reguły są one lekkie, bardzo poręczne i z powodzeniem można je stosować w domowych pracach.
Tarcze mające średnicę o wielkości 125 mm mogą być używane do obróbki nieco twardszych materiałów. Jeżeli jednak chodzi o zastosowanie szlifierek z tym konkretnym rodzajem tarczy, również mogą być one wykorzystywane do niektórych prac remontowych w domu, podobnie jak te mające 115 mm.
Szlifierki z tarczami o średnicy 230 mm mogą natomiast być używane do bardziej zaawansowanych prac. Poradzą sobie one niemal z każdym materiałem, a to również dzięki szybkości. Ze względu na nią zalecane jest korzystanie z takich urządzeń głównie przez profesjonalistów, lub osoby, które naprawdę się na tym znają.
Oprócz podziału na wielkość omawianych elementów, można wyróżnić także inne rodzaje tarcz. Dostępne są tarcze ścierne (korundowe), do szlifowania, druciane szczotki, tarcze polerskie, diamentowe czy widiowe do cięcia metali i drewna.
Zastosowanie szlifierek kątowych
Zastosowanie szlifierek kątowych jest bardzo szerokie, w końcu można nimi szlifować i polerować różnego rodzaju powierzchnie, jak i przecinać je. Najczęściej wykorzystywane są do obróbki metalu, betonu, ceramiki i drewna. Urządzenia te z powodzeniem mogą być używane podczas wielu prac remontowych wykonywanych zarówno przez specjalistów, jak i amatorów. Wśród nich można wymienić na przykład przecinanie prętów zbrojeniowych, elementów betonowych, metalowych itp. Pomocne będą także w polerowaniu twardych materiałów, ale i podczas tak błahych czynności jak docinanie płytek w łazience, przecinanie blach i drutów, kładzenie kostki brukowej, zdzieranie rdzy czy szlifowanie starych farb na ogrodzeniach.
Szlifierki kątowe – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?
Wybór szlifierki kątowej po lekturze artykułu nie powinien być większym problemem. Oprócz jakości wykonania, mocy silnika i tarcz, warto zwrócić uwagę także na dodatkowe funkcje i udogodnienia w różnych modelach tych narzędzi.
Istotna dla efektu pracy szlifierki będzie płynna regulacja obrotów. Dzięki niej można dopasować urządzenie do materiału i nie martwić się o jakość wykonywanej pracy. Modele szlifierek z taką płynną regulacją są oczywiście droższe, jednak warto w nie zainwestować, szczególnie jeśli narzędzia mają być wykorzystywane w profesjonalnych pracach. Ponadto, ten rodzaj szlifierki jest dużo bardziej uniwersalny niż elektronarzędzia ze skokową regulacją obrotów.
Bardzo ważne są także udogodnienia wpływające na użytkowanie i bezpieczeństwo. Wśród nich wymienić można blokadę wrzeciona, która obecnie jest już standardem w nowych urządzeniach, system antywibracyjny, który ogranicza drgania szlifierek kątowych podczas pracy, ogranicznik prądu podczas rozruchu narzędzia, który zapobiegnie przeciążeniom linii zasilającej, blokada przeciążenia, która automatycznie wyłączy szlifierkę, kiedy wzrośnie jej temperatura, szybki hamulec ścierniczy umożliwiający niemal natychmiastowe odłożenie narzędzia po wykonywanej pracy.
Jak bezpiecznie używać szlifierek kątowych?
Szlifierek kątowych, podobnie zresztą jak innych urządzeń, należy używać z rozwagą. Osoby, które nigdy nie miały w ręku takiego urządzenia, lepiej by sięgnęły po pomoc specjalistów. Nieumiejętne korzystanie ze szlifierki może zaszkodzić nie tylko naszemu zdrowiu, ale może także zniszczyć bezpowrotnie poddawane obróbce materiały.
Używanie szlifierki nigdy nie może odbywać się metodą ?na prosto?. Zawsze trzeba trzymać urządzenie pod kątem, nawet niewielkim. Istotne jest również odpowiednie dobranie elementów składowych, chodzi na przykład o mocowanie tarcz, które są przystosowane do danej mocy narzędzia i trzeba zwrócić uwagę na parametry podczas ich kupowania.
Podczas używania szlifierki, należy wziąć pod uwagę, że wydzielane będą iskry, które mogą doprowadzić do zapalenia się materiałów łatwopalnych. Niektóre z nich mogą także wtopić się na przykład w elementy szklane, szkliwione czy lakierowane i niemożliwe będzie ich usunięcie. Korzystając zatem ze szlifierki kątowej należy odpowiednio zabezpieczyć teren, ale i siebie. Niektórzy korzystają ze specjalnych gogli ochronnych, mowa tu szczególnie o używaniu profesjonalnych szlifierek o zwiększonej mocy.
Dla własnego bezpieczeństwa należy wiedzieć, jak ustawiać osłonę tarczy. Jest ona ruchoma i można nią tak sterować, by użytkowanie obyło się bez szkód dla operatora. Osłona musi znajdować się od strony osoby, która korzysta z urządzenia. Dzięki temu, w sytuacji gdy dojdzie do pęknięcia tarczy itp., ciało użytkownika zostanie osłonięte przed niebezpiecznymi odłamkami.
Podsumowując, szlifierki kątowe to elektronarzędzia, które przydatne są podczas wielu prac remontowych wykonywanych przez majsterkowiczów, jak i przez profesjonalnych budowlańców. Służą do cięcia, polerowania, szlifowania i satynowania powierzchni metalu, betonu, ceramiki, a nawet drewna. Wybierając szlifierkę kątową należy zwrócić uwagę na jej moc, jakość wykonania, tarcze i funkcje dodatkowe, wzmacniające bezpieczeństwo użytkowania. Korzystanie z tego typu elektronarzędzi powinno być poprzedzone wiedzą i doświadczeniem, dzięki czemu szybko uzyskamy pożądany efekt. Podczas użytkowania szlifierek kątowych warto także zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych, stosując odpowiednią ochronę, np. w postaci okularów.