Kiedy para stara się o dziecko, testy ciążowe kupowane w aptekach i wykonywane samodzielnie w zaciszu własnego domu są nieodzownym elementem oczekiwań na potwierdzenie tej wspaniałej nowiny. Również pary, które zaliczyły ?wpadkę?, zastanawiają się, kiedy mogą jak najwcześniej sprawdzić, czy doszło do zapłodnienia czy też nie. W jakim zatem najkrótszym czasie po stosunku warto przeprowadzić taki test, aby był on jak najbardziej miarodajny i przedstawiał wynik, którego możemy być pewni?
1. Jak działa test ciążowy?
Testy ciążowe dostępne w aptekach działają na zasadzie wykrywania w kobiecym organizmie pewnego hormonu, którym jest gonadotropina kosmówkowa, zwana skrótowo hCG. Stanowi ona jeden z najwcześniej wykrywanych hormonów ciążowych i umożliwia rozwój zarodka. Można wykryć ją zarówno w moczu, jak i we krwi, w badaniu robionym w profesjonalnym laboratorium.
2. Nie śpiesz się
Nie istnieje niestety metoda, stwierdzająca lub zaprzeczająca zapłodnienie już po kilku godzinach od stosunku, a zrobienie testu ma sens dopiero po około 8-10 dniach od zbliżenia. Dzieje się tak dlatego, że zapłodnione jajo wędruje do macicy około sześciu dni, po których dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka w endometrium. Dopiero wtedy zatem w krwi oraz moczu pojawia się hormon beta-hCG.
Wykonanie testu zaleca się zazwyczaj w okresie planowanej miesiączki. Wcześniej test może być słabo dodatni, co znaczy, że druga kreska jest wtedy ledwo widoczna, a można to czasami odczytywać, jako wynik negatywny.
Nie ma się zatem co śpieszyć z wykonaniem testu, nawet wtedy, kiedy bardzo zależy nam na poznaniu wyniku, bo znać chcemy przecież ten najbardziej wiarygodny i potwierdzony później przez lekarza. Jeżeli z kolei decydujemy się na wcześniejsze wykonanie testu, powinniśmy go raz jeszcze powtórzyć, gdy miesiączka nie pojawia się w przewidywanym terminie.
Hormon odpowiedzialny za wykrywanie ciąży – beta-hCG pojawia się w kobiecym organizmie około 8-10 dnia od zapłodnienia, jego stężenie jednak rośnie z czasem, podwajając się początkowo co kilka dni i zwiększając szanse na odkrycie go za pomocą domowego testu. Jego maksymalna wartość pojawia się około 8-12 tygodnia ciąży, następnie stężenie hormonu maleje. Dzięki ustaleniu stężenia beta-hCG określić można także wiek dziecka.
3. Jakie jeszcze badania warto zrobić?
Oprócz testu zakupionego w aptece i wykonanego we własnej domowej łazience, dla pewności powinniśmy się również udać do laboratorium w celu zbadania krwi. Wyniki dadzą nam wtedy w zasadzie stuprocentową pewność, a test można wykonać już po tygodniu od zapłodnienia.
Jeżeli wynik jest pozytywny, ewentualną ciążę należy również skonsultować z lekarzem, dodatni wynik może być bowiem również oznaką innych zmian zachodzących w kobiecym organizmie, takich jak: zmiany klimatyczne, silne emocje, stres, intensywne uprawianie sportu czy też ciąża pozamaciczna.
Pamiętajmy zatem, że żadne testy przeprowadzane w domu nie dadzą nam stuprocentowej pewności, a wykonywanie ich zbyt wcześnie mija się z celem. Poczekajmy kilka tygodni i jeżeli miesiączka się nie pojawi, dopiero wtedy decydujmy się na sprawdzenie, czy doszło do zapłodnienia.
Takie testy kupione w drogerii nie zawsze są wiarygodne. Warto zrobić takie w laboratorium lub pójść do lekarza.