Fajne piosenki, które są coverami

Jakie znacie fajne piosenki, a nie wiecie, że są coverami?

Whitney Houston, Sinead O?Connor, Cher, The Beatles? Znają ich miliony. Ich piosenki, głosy, koncerty na niejednej osobie pozostawiły niezapomniane wrażenie. Mało kto jednak wie, że największą popularność zdobyli śpiewając? cudze piosenki. Królowie coverów, bo tak o niektórych z nich się mówi, rozsławili obce piosenki bardziej niż osoby, które śpiewały je jako pierwsze. Jakie są najbardziej znane covery wszech czasów?

1. Whitney Houston – I will always love you

To niekwestionowany numer jeden. Na początku była to piosenka country śpiewana przez Dolly Parton we wczesnych latach 70. XX wieku. Prawdziwą popularność zyskała 20 lat później, kiedy na warsztat wzięła ją popularna już wtedy, niespełna 30-letnia Whitney Houston. Nagrała ją tylko na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu Bodyguard. Nikt nie przypuszczał, że ta piosenka stanie się jej sztandarowym hitem, z którym będzie kojarzona już na zawsze.

2. Sinead O’Connor – Nothing compares to you

Piosenka ta została napisana w latach 80. przez Prince?a. Zresztą do tej pory artysta wykonuje ją na swoich koncertach. Nieco inną wersję Nothing compares to you nagrała w 1990 roku Sinead O?Connor. Co więcej, artystka jest kojarzona głównie z tą piosenką, pomijając oczywiście skandale z darciem zdjęcia papieża czy opowiadaniem o swojej chorobie psychicznej i miłosnych uniesieniach.

3. Roberta Flack – Killing me softly

Kto nie zna tego pięknego wyciskacza łez w wykonaniu właśnie Roberty Flack? Niewiele osób jednak wie, że to nie ona zaśpiewała ten hit. Pierwsza była Lori Lieberman w 1971 roku. Roberta zaśpiewała ją 2 lata później i to ona rozsławiła Killing me softly na całym świecie. Piosenka była później coverowana przez licznych artystów, ale nikt nie zaśpiewał tego tak jak Roberta Flack.

4. Johnny Cash – Hurt

Przez wielu krytyków Hurt uważany jest za najlepszy cover. Początkowo śpiewany przez zespół Nine Inch Nails w latach 90. XX wieku. Wersja Casha nadała tej balladzie zupełnie innego charakteru. Została ona nagrana na rok przed jego śmiercią i została nieoficjalnie najlepszym podsumowaniem życia artysty. Nikt inny nie zaśpiewa tej piosenki tak dojrzałym i pełnym emocji, cierpienia i bólu głosem, jak właśnie Johnny Cash.

5. Cher – The Shoop Shoop Song

Pierwszy raz ta piosenka była śpiewana przez Betty Everett równo 50 lat temu. Już wtedy stała się ona prawdziwym hitem. Po przeszło 25 latach nowe życie tchnęła w nią Cher, a to za sprawą filmu, w którym zagrała, czyli Syreny. Nie można powiedzieć, że Cher się na niej wylansowała, bo była wtedy już bardzo znaną artystką, ale The Shoop Shoop Song poznały nowe pokolenia, które z pewnością by o tej piosence nie usłyszały, gdyby nie ta wersja.

6. The Beatles – Twist and shout

Nawet tak znany na całym świecie zespół jak The Beatles ma na koncie cover. Twist and shout pierwotnie było śpiewane przez The Top Notes w 1961 roku. Niecałe 2 lata później nastolatki szalały już na punkcie tej piosenki śpiewanej przez Johna Lennona. Warto wspomnieć, że utwór ten był jeszcze wielokrotnie coverowany przez różnych artystów.

7. Joe Cocker – With a little help from my friends

Piosenkę The Beatles z kolei zaśpiewał Joe Cocker, a pierwotnie wykonywał ją Ringo Starr. Ciężko mówić o tym, w której wersji piosenka odniosła większy sukces, bo wszystkie numery The Beatles stawały się automatycznie hitami, ale wykonanie Cockera nadało temu utworowi inny charakter. I otworzyło mu drogę do sukcesu, bo był to jego pierwszy wielki przebój.

komentarze 2

  1. Zuza Odpowiedz

    No proszę, jakich ciekawych rzecz się dowiaduję! Nie maiłam pojęcia, że te piosenki są coverami A już w wielkie osłupienie wprawiła mnie informacja o piosence Whitney. No chyba zaraz spadnę z krzesła!!

  2. Mocium Pan Odpowiedz

    Dwie pierwsze zbiły mnie z nóg 😉
    Rzeczywiście nie miałem pojęcia, że to covery.

zostaw komentarz