Para młoda wychodząca z kościoła po ślubie

Jakie dokumenty potrzebne są do ślubu kościelnego? Lista formalności przedślubnych

Ślub to wspaniała uroczystość, której wyczekuje się z niecierpliwością. Jednak sama ceremonia, jak i związane z nim wesele to nie wszystko. Ślub to nie tylko odpowiednia suknia, oprawa wizualna oraz muzyczna ? należy również zdawać sobie sprawę z drugiej strony medalu, jakim jest załatwianie formalności, czyli wszelkiego rodzaju dokumenty, jakie trzeba wcześniej wypełnić, żeby do ceremonii w ogóle mogło dojść. Co jest potrzebne do ślubu kościelnego?

Jakie dokumenty są potrzebne do ślubu?

Ślub to nie tylko ceremonia, a potem także zabawa na weselu, ale i całe mnóstwo papierkowej roboty do wykonania. Aby para mogła zawrzeć związek małżeński konieczne jest dostarczenie całej masy dokumentów do parafii, w której chce się wziąć ślub. Konieczne są przy tym: dowody osobiste, metryki chrztu (nie starsze niż trzy miesiące), zaświadczenie o bierzmowaniu, świadectwo nauki religii (niekonieczne), potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich i spotkań w poradni rodzinnej, zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi, zaświadczenie o spowiedzi oraz zaświadczenie z Urzędu stanu Cywilnego.

Pierwszy etap formalności ? kancelaria parafialna

W pierwszej kolejności należy przede wszystkim zgłosić się do parafii, w której planujemy wziąć ślub i powinno się tam udać w okresie od około 6 do 3 miesięcy przed planowaną ceremonią. Tam też trzeba złożyć świadectwa bierzmowania i chrztu oraz zaświadczenia z kursu przedmałżeńskiego i poradni rodzinnej, jak również dowody osobiste. Wtedy też pracownik kancelarii sporządza protokół przedślubny i rozpisywane są zapowiedzi ? o zapowiedzi trzeba prosić, parafia tego za nas nie zrobi.

Obrączki ślubne

Drugi etap formalności ? Urząd Stanu Cywilnego

Do urzędu należy udać się najpóźniej na trzy miesiące przed ślubem. W urzędzie trzeba przedstawić dowody osobiste i akty urodzenia. Tam też należy ustalić jakie nazwisko przyjmie się po ślubie i trzeba je podać urzędnikowi. Jest tam ustalane zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających wzięcia ślubu i wówczas wydawane jest zaświadczenie, które ważne jest właśnie przez okres trzech miesięcy. Z tym dokumentem trzeba ponownie wrócić do kancelarii parafialnej.

Trzeci etap formalności ? powrót do kancelarii

Mając już zaświadczenie z urzędu trzeba wrócić znów do parafii i przedstawić je tamtejszemu pracownikowi. Jest to o tyle ważne, że potwierdza ono możliwość zawarcia związku małżeńskiego, a więc zezwala ono na przeprowadzenie ceremonii. Należy to zaświadczenie zanieść najpóźniej do paru dni przed samym ślubem (każda kancelaria może mieć inne wytyczne). Trzeba mieć ze sobą zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcia ślubu oraz potwierdzenie o odczytaniu zapowiedzi w parafiach narzeczonych.

Formalności tuż przed ślubem i tuż po ślubie

Dodatkowo trzeba donieść zaświadczenie o odbytych spowiedziach przedślubnych oraz należy podpisać specjalny dokument, w którym wyraża się zgodę na skutki cywilno-prawne małżeństwa. Dokumenty mogą być podpisywane także przez świadków i duchownych. Po odbyciu się ślubu kościół ma obowiązek przesłania dokumentów do Urzędu Stanu Cywilnego w ciągu pięciu dni, a po okresie dwóch tygodni sami możemy się udać do urzędu po odbiór aktu małżeństwa. Należy również zdawać sobie sprawę z opłat, jakie trzeba wnieść, czyli opłaty skarbowej, odpisu skróconego, odpisu zupełnego i rzecz jasna opłaty kościelnej (zazwyczaj co łaska).

komentarze 2

  1. Brigitte Odpowiedz

    Bardzo tego dużo, ale jak się chce mieć piękną uroczystość w kościele, to trzeba przez to przejść. Takie formalności mogą być irytujące, ale i tak nic na to się nie poradzi, a potem jest fajnie 🙂

  2. Single Odpowiedz

    To zbyt skomplikowane jak dla mnie 😉 Wolę związki partnerskie lub jak niektórzy to mówią, konkubinaty 😀 bardzo nie lubię tego określenia.

zostaw komentarz