Ktoś mógłby powiedzieć, że ryż to ryż i nie ma tu w czym wybierać, ale nic bardziej mylnego! Rodzajów ryżu jest naprawdę wiele, każdy z nich może mieć inne przeznaczenie, inne właściwości. Ryż jest zdrowy i pożywny, ale jednocześnie jedna odmiana nie jest równa drugiej. Który z rodzajów ryżu jest najzdrowszy? Jaki wybrać?
• Jakie są wartości odżywcze ryżu?
• Jakie odmiany ryżu wyróżniamy?
• Jakie rodzaje ryżu wyróżniamy?
• Który ryż wybrać do dania?
Jakie są wartości odżywcze ryżu?
Ryż jest produktem spożywczym widniejącym w naszej diecie już od wieków. Jego popularność jest tak wielka, bo ludzie doceniają nie tylko jego smak i możliwości kulinarne, ale także jego walory odżywcze. Przede wszystkim jest on bogatym źródłem węglowodanów, a także błonnika, białka oraz tłuszczy wielonienasyconych. Każda z odmian ryżu posiada takie cenne składniki jak potas, żelazo, mangan, fosfor, magnez, selen czy też witaminy z grupy B i E. Dodatkowo ryż jest potrawą lekkostrawną, reguluje poziom cukru we krwi i obniża poziom cholesterolu. Co istotne, ryż nie posiada glutenu, dlatego mogą je jeść osoby z nietolerancją pokarmową.
Jakie odmiany ryżu wyróżniamy?
Odmian ryżu jest wiele i oprócz standardowego i najbardziej znanego, dostępnych jest wiele innych rodzajów ryżu, które coraz częściej i liczniej widoczne są na sklepowych półkach. Warto przyjrzeć się kilku z nich:
- Ryż biały ? najbardziej standardowy i jednocześnie najmniej wartościowy pod względem odżywczym. Produkcja tego ryżu wiąże się z usuwaniem jego wierzchniej warstwy, gdzie niestety znajdują się najcenniejsze składniki mineralne i witaminy. Jest on delikatny i szybko się gotuje.
- Ryż arborio ? ten rodzaj ryżu wywodzi się w Włoch i wyróżnia się krótkimi oraz grubymi ziarnami, które po ugotowaniu są sprężyste i się kleją. Najczęściej wykorzystywany jest kuchni włoskiej i przy risotto, dobrze sprawdza się też przy sushi oraz deserów. Ziarna tego ryżu są ciemniejsze.
- Ryż Basmati ? jest to ryż długoziarnisty i aromatyczny. Pochodzi z terenów Himalajów, a po ugotowaniu jest niezwykle sypki i sprawia wrażenie bardzo puszystego. Bardzo dobrze sprawdza się z rybami oraz owocami morza, można do też łączyć z mięsem drobiowym.
- Ryż brązowy ? posiada on naturalną brązową barwę i ponieważ nie posiada on łuski, jest przez to o wiele bardziej odżywczy od ryżu białego, ma więcej witamin i minerałów oraz zdecydowanie niższy indeks glikemiczny. Jest w nieco mocniejszym smaku i najczęściej dodawany jest w kuchni orientalnej, a także dań obiadowych oraz sałatek i farszów.
- Ryż jaśminowy ? kraj pochodzenia: Tajlandia, jest to ryż długoziarnisty, bardzo delikatny i o kwiatowym aromacie i orzechowym smaku. Po ugotowaniu lekko się klei. Najlepiej sprawdza się w przypadku dań deserowych, a także w połączeniu z owocami egzotycznymi.
- Ryż parboiled ? jest to ryż długoziarnisty i powstaje pod wpływem wysokiego ciśnienia pary wodnej, dzięki czemu składniki odżywcze z łuski przesiąkają w ziarno, jest więc o wiele bogatszy w składniki mineralne. Po ugotowaniu nie klei się i jest sypki, dobrze sprawdza się przy sałatkach i daniach mięsnych.
- Ryż dziki ? ten rodzaj ryżu wywodzi się z Ameryki Północnej i dzikich plemion Indian. Jest bardzo bogaty w składniki mineralne i witaminy i posiada wysoką ilość przeciwutleniaczy. Posiada długie ziarna oraz ciemną, prawie czarną barwę oraz charakteryzuje się bardzo intensywnym smakiem i aromatem. Najczęściej jest to składnik dań orientalnych oraz sałatek.
- Ryż czarny ? bardzo zdrowy ryż wywodzący się z Chin, posiadający wysoką ilość przeciwutleniaczy oraz witaminy E. Ma zdrowy wypływ na włosy, spowalnia starzenie się oraz działa przeciwnowotworowo. Po ugotowaniu staje się fioletowy i zyskuje delikatny orzechowy aromat. Dobrze się sprawdza przy daniach z dziczyzny.
- Ryż japoński do sushi ? jest to ryż najlepszy w przypadku przygotowywania sushi, jest on bardzo aromatyczny, a po ugotowania ziarna ryżu się kleją, zachowując przy tym swój kształt. Najwyższej jakości ryż japoński powinien być niemal przezroczysty, a ziarna równej jakości niepołamane.
Jakie rodzaje ryżu wyróżniamy?
Ryż oprócz odmian można także podzielić na rodzaje ze względu na długość ziaren i tu możemy wyróżnik ich trzy:
- Długoziarnisty ? po ugotowaniu jest sypki i puszysty i bardzo delikatnym smaku
- Średnioziarnisty ? po ugotowaniu jest bardziej kleisty i wilgotny oraz delikatnym smaku
- Krótkoziarnisty ? po ugotowaniu są bardzo kleiste i niezwykle aromatyczne
Który ryż wybrać do dania?
Przede wszystkim należy wiedzieć, jakie danie chce się przygotować. Z powodu różnej specyfikacji odmian ryżu, nie zawsze będą się one dobrze sprawdzać w każdej potrawie. Przepisów na dania z ryżu jest jednak naprawdę wiele i mogą one dotyczyć każdej z odmian. Z pewnością warto sięgać po zdrowsze odmiany tego zboża, z tego też powodu nie poleca się białego ryżu, który choć jest najbardziej popularny, to jednocześnie jest również najmniej odżywczy.
Miłośniczką ryżu nie jestem, ale mój brat tak, szaleje za nim i próbuje różne rodzaje, najczęściej u mnie w domu gości ryż parboiled i basmati