Pieniądze w portfelu

Jaki kredyt na jakie potrzeby? Jaki wybrać kredyt?

Wybór odpowiedniego kredytu może być trudny dla osób, które nigdy nie miały styczności z takimi produktami. Utrudnieniem może być również wiele rodzajów takich zobowiązań dla klientów indywidualnych i mnóstwo parametrów, które należy porównać, zanim podejmie się ostateczną decyzję. Jak więc dobrać kredyt do potrzeb? Kiedy zdecydować się na kredyt hipoteczny, a kiedy na gotówkowy?

Jaki wybrać rodzaj kredytu?

Klienci indywidualni mają do wyboru kilka produktów finansowych, niektóre z nich muszą być przeznaczone na konkretny cel, inne nie. Rodzaje kredytów charakteryzuje serwis ktory.pl, gdzie opisane są popularne wśród kredytobiorców zobowiązania. Wybierając kredyt bankowy, należy kierować się nie sympatią do danego banku, ale parametrami oferty. To szczególnie istotne w przypadku przeznaczenia kredytu. Jeśli chcesz kupić auto, wybierzesz najpewniej kredyt samochodowy, chociaż nie jest to jedyna opcja. Równie dobrze sprawdzi się kredyt gotówkowy, co do którego banki mają mniejsze wymagania. Przyjrzyjmy się bliżej popularnym kredytom dla klientów indywidualnych.

Kredyt gotówkowy – co trzeba o nim wiedzieć?

Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych, głównie ze względu na łatwą dostępność. Banki sprawdzają oczywiście zdolność kredytową klientów, ale wymagania co do dokumentów są dużo mniejsze. W przypadku niektórych tego typu zobowiązań nie trzeba nawet wychodzić z domu, wszystko można załatwić przez Internet. Kredyty gotówkowe nie są celowe, co oznacza, że można je wydać na cokolwiek, np. na remont, wakacje, samochód. Należy jednak uważać na RRSO, ponieważ w przypadku tego produktu wskaźnik ten może być nieco wyższy w porównaniu do kredytów samochodowych czy hipotecznych.

 

Kredyt hipoteczny – co banki biorą pod uwagę?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe, które należy przeznaczyć na zakup, remont lub modernizację nieruchomości. W jego przypadku wymagany jest wkład własny w wysokości 20% wartości mieszkania, domu czy działki. Niektóre banki udzielają kredytów hipotecznych bez wkładu własnego, jednak wtedy konieczne jest spełnienie dodatkowych wymagań, np. w postaci ubezpieczenia. Przy kredycie hipotecznym warto sprawdzić swoją zdolność kredytową. Banki skupiają się na ocenie sytuacji finansowej wnioskodawcy i na podstawie takich analiz sprawdzają, czy dana osoba będzie w stanie spłacać zobowiązanie. Warto więc skorzystać z kalkulatorów zdolności kredytowej, by sprawdzić, czy mamy szanse na taki kredyt.

Kredyt konsolidacyjny – na co go przeznaczyć?

Kredyt konsolidacyjny zaciągany jest na spłatę aktualnych zobowiązań. Skonsolidować można zarówno kredyty, pożyczki, jak i karty kredytowe. Najczęściej jest on zaciągany po to, by uniknąć zadłużenia. Środki pozyskane w ten sposób przeznaczane są na spłatę zobowiązań, dzięki czemu uzyskuje się jedną ratę możliwą do spłaty, tym samym wydłużeniu może ulec okres kredytowania, co wielu osobom odciąży nieco domowy budżet.

Kredyt samochodowy – jakie są jego rodzaje?

Kredyt samochodowy może być przeznaczony nie tylko na zakup auta, ale też przyczepy, skutera, quada, traktora, łodzi motorowej czy maszyny budowlanej. Dostępny jest w 3 rodzajach. Pierwszy to kredyt standardowy, spłacany w comiesięcznych ratach. Drugi to kredyt jednoratowy, polegający na wpłacie określonej kwoty od razu (np. 50% wartości pojazdu) i uregulowaniu raty odpowiadającej pozostałej wartości w określonym terminie, np. po roku. Trzeci rodzaj to kredyt balonowy, czyli taki, w którym klienci spłacają początkowo niskie raty. Ustala się, że kredytobiorca w ten sposób reguluje np. 70% wartości pojazdu przez czas ustalony w umowie, a ostatnia wpłata wynosząca w tym przypadku 30%, wpłacana jest jednorazowo.

zostaw komentarz