Nie masz pomysłu na jutrzejszy obiad? A może masz ochotę na zupę, tylko nie wiesz jak się do tego zabrać? Sprawdź u nas najprostsze przepisy na pyszne zupy. Bo zupa to podstawa. A dlaczego? Postarajmy się odpowiedzieć na to pytanie.
1. Dlaczego warto jeść zupy
Coraz więcej osób rezygnuje z dwudaniowego obiadu i poprzestaje na kotlecie schabowym. Tymczasem okazuje się, że nie gotując zup, popełniamy duży błąd. Po pierwsze zupa daje uczucie sytości i jednocześnie nie tuczy. Do najmniej kalorycznych należy jarzynowa ? jeden talerz to tylko 100 kcal!
Zimą zupy powinny wręcz królować na naszych stołach, gdyż świetnie rozgrzewają. Są niesamowicie odżywcze, posiadają witaminę E, beta-karoten a także wiele cennych dla organizmu minerałów w tym: potas, fosfor, wapń, żelazo, magnez, fluor. W wywarze mięsnym znajdują się witaminy A, D, E i K. Jeśli dodasz do niego czosnek bądź cebulę, skutecznie wzmocnisz swój układ odpornościowy.
Warto wiedzieć, że najwięcej składników odżywczych zachowuje się wtedy, kiedy czas gotowania nie przekracza 15 minut. Dlatego zupy, które możemy szybko przygotować, polecane są szczególnie dla dzieci, które, jak wiadomo, nie przepadają za surówkami i warzywami. Jak sama widzisz, nie warto rezygnować z zupy dla własnej wygody, zwłaszcza jeśli masz dzieci. Postaw na zdrowie! Poniżej podajemy przepisy na najpopularniejsze polskie zupy.
2. Rosół
Klasyczna zupa, bez której nie obejdzie się żaden polski dom. By zrobić dobry rosół będą nam potrzebne:
- Duży garnek.
- Mięso: 300 gram mięsa wołowego, pół kilograma drobiowej porcji rosołowej i szyja indyka.
- Włoszczyzna: marchew, korzeń pietruszki, seler, por, cebula.
- Przyprawy: 4 ziarna pieprzu, ziela angielskiego, 2 liście laurowe, i oczywiście sól.
Mięso gotujemy w wodzie (4-5 litrów) przez co najmniej godzinę i wybieramy szumowinę. Następnie wrzucamy warzywa (cebula nie powinna być całkiem obrana, zdejmujemy tylko zabrudzone łupki) i gotujemy przez kolejną godzinę.
Dodajemy przyprawy i gotujemy przez 30 ? 60 minut. Kiedy zupa nabierze smaku, odcedzamy ją i możemy podawać z makaronem lub lanymi kluskami. Do wywaru wypada wrzucić ugotowaną, drobno pokrojoną marchewkę.
3. Pomidorowa
Zupę gotujemy na bazie rosołu bądź bulionu. Jeśli jesteś zwolenniczką zdrowej kuchni, polecamy wybrać w pełni naturalne produkty. By zrobić z rosołu pomidorową, wystarczy dodać słoik przecieru. Zupę jadamy z ryżem bądź makaronem. Niektórzy nie obejdą się bez śmietany (12% lub 18%).
4. Kalafiorowa
Latem korzystajmy ze świeżych warzyw, zupa kalafiorowa z koperkiem, to pyszna, kusząca, letnia propozycja. Podstawą potrawy może, ale nie musi być prawdziwy rosół. Do wywaru potrzebujemy 4 skrzydełka kurczaka, marchew, pietruszkę, seler i cebulę. Po 30 minutach możemy już dodać pokrojonego w kawałki kalafiora, posiekaną natkę pietruszki i połowę pęczku koperku. Na koniec wlewamy śmietanę. Należy pamiętać, by nie doprowadzać zupy ze śmietaną do wrzenia!