Aparat fotograficzny leży na stole

Jak zrobić dobre zdjęcie cyfrówką?

Dobre zdjęcie to nie profesjonalny, drogi sprzęt, a umysł i talent fotografa, który tworzy w swojej głowie ciekawą koncepcję i stara się przełożyć ją na rzeczywiste prace. Dziś wspaniałą fotografię zrobić można nawet telefonem, posiadanie zwykłej cyfrówki, to zatem żadna ujma.

Zalety aparatów kompaktowych

Jeżeli zdjęcia sprawiają nam przyjemność, nie wiążą się z naszą pracą zawodową i robimy je głównie po to, aby upamiętnić ważne chwile z życia naszej rodziny i przyjaciół, tego typu aparat w zupełności nam wystarczy. Jak jednak wykorzystać w pełni jego możliwości? Jak tworzyć zdjęcia, które oglądać będzie się z zainteresowaniem?

Aparaty kompaktowe są dosyć łatwe w obsłudze, nie musimy więc godzinami studiować instrukcji, żeby wiedzieć, jak rozpocząć zabawę nowo zakupionym sprzętem. O ile fotografia analogowa sprzyjała dokładniejszemu wybieraniu kadrów i ujęć, bo każdy fotograf ograniczony był ściśle rolką filmu, fotografia cyfrowa daje nam w tym względzie o wiele więcej możliwości.

Aparat fotograficzny leży na stole

Kolekcjonuj dobrej jakości zdjęcia

Niektórzy twierdzą, że to jej duża zaleta, inni są jednak zdania, iż robiąc bezmyślnie setki, a nawet tysiące zdjęć, nie zwracamy aż tak dużej uwagi na ich jakość, a także trudno wybrać nam potem te najbardziej wartościowe. Zwróćmy zatem uwagę na to, czy dana fotografia rzeczywiście coś sobą reprezentuje, nie gromadząc zdjęć kiepsko naświetlonych, źle wykadrowanych, nieciekawych. Bądźmy obiektywni, oceniając własne prace, a nauczymy się więcej na własnych błędach.

Zwracajmy uwagę na to, kiedy i gdzie robimy zdjęcia, korzystając z automatycznego trybu aparatu, lub tych konkretnych tematycznych. Nie zapominajmy o ich istnieniu, bo mogą one znacznie podnieść jakość zdjęć krajobrazowych, portretowych, czy tych wykonywanych nocą lub w zacienionym miejscu.

Aparat cyfrowy

Dostosuj opcje aparatu do swoich potrzeb

Jeżeli dopiero zastanawiamy się nad kupnem aparatu, sprawdźmy wcześniej, jakie posiada opcje i dostosujmy je do własnych potrzeb. Dobrym udogodnieniem jest np. stabilizacja obrazu, która przydaje się często przy zdjęciach robionych z ręki w miejscach, gdzie nie ma wystarczającej ilości światła.

Unikajmy ostrych cieni, zarówno fotografując budynki, jak i ludzi. Przy pierwszych część zdjęcia może być po prostu prześwietlona, przy drugich na twarzy fotografowanej osoby podkreślona jest każda zmarszczka i niedoskonałość, co zazwyczaj nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie. Najlepiej sprawdza się z reguły popołudniowe słońce, świecące wprost na fotografowany obiekt. Można też jednak eksperymentować z ciepłym światem świtu lub zmierzchu.

Nie ustawiaj osób do zdjęć

Robiąc zdjęcia osobom, nie ustawiajmy ich w sztywnej pozie. Najciekawiej prezentują się prace, na których ludzie zachowują się naturalnie. Wakacyjne fotografie, na których stoimy przed różnorakimi atrakcjami turystycznymi są po prostu nudne.

Lepiej sfotografować członków naszej rodziny czy też przyjaciół przy tym, jak oglądają dany budynek, czytają opis zabytku, pałaszują lokalne potrawy, robią zakupy ? możliwości jest mnóstwo. Wystarczy tylko wykazać się inwencją.

komentarze 2

  1. Fotografka Odpowiedz

    Ja zdjęcia robię na wyczucie i zawsze super mi wychodzą. Publikuję je w Internecie i mają dobre komentarze 😉

  2. Komasa Odpowiedz

    To coś dla mnie! Bardzo lubię robić zdjęcia i czasem naprawdę dobrze mi wychodzą, ale nie mam jakieś szczegółowej wiedzy na ten temat, porady więc się przydadzą.

zostaw komentarz