Zarówno teatr, jak i opera to miejsca, które kojarzą się nam z kulturą wyższą i pewną klasą. Oznacza to, ze idąc na spektakl, odpowiednio się do tego przygotowujemy, ponieważ zgodnie z obowiązującymi zasadami, należy właściwie się ubrać. Jaki strój będzie najlepszy na wizytę w teatrze lub operze?
- Zasady ubioru na różne okazje?
- Jaki dress code obowiązuje w teatrze i operze?
- Jak ubrać się do teatru?
- Jak ubrać się do opery?
Zasady ubioru na różne okazje?
Niezależnie od tego, gdzie się udajemy, czy jest to teatr, opera, wesela, przyjęcie czy jakakolwiek inne zdarzenie, zawsze powinno zwracać się uwagę na to, jak się prezentuje nasz wizerunek. Chodzi tu przede wszystkim o dress code, czyli przyjęte odgórnie normy dotyczące dopasowywania ubioru względem okazji. To dość szerokie pojęcie, które odnosi się do najróżniejszych sytuacji, a z ustalone normy będę w znacznej mierze zależeć od państwa, religii czy danej kultury. W Polsce zasady te także obowiązują, jak ubrać się na różne okazje podpowie ci serwis ABCstylu.pl. Nie inaczej jest w przypadku wypadu do teatru i opery.
Jaki dress code obowiązuje w teatrze i operze?
Teatr i opera to miejsca silnie powiązane z kulturą i w społecznym przekonaniu funkcjonuje, że należy prezentować się w nich elegancko. W dawnych czasach kobiety obowiązywały długie do ziemi suknie, białe rękawiczki za łokieć, szal lub futro, a także buty na obcasie. Mężczyźni ubierali fraki z białą muchą i kamizelką. Obecnie dress code nie jest już tak ścisły jak kiedyś, nadal jednak zarówno w teatrze, jak i operze obowiązuje strój formalny. Co więcej, teatr i opera rządzą się przy tym nieco odmiennymi zasadami – o ile w tym pierwszym, można jeszcze postawić na większą swobodę (w granicach rozsądku), o tyle opera wymaga jednak ściślejszego podejścia do dress codu.
Jak ubrać się do teatru?
Współcześnie w teatrze nie ma już tak silnie obowiązującego dress codu i nikt nie wymaga od widowni strojów wieczorowych, choć oczywiście wszystko będzie zależało od konkretnego teatru oraz przedstawienia. Mimo wszystko warto jednak zachować umiar i postawić na prostą elegancję, która sprawdzi się praktycznie zawsze i wszędzie.
Kobiety mogą wybrać klasyczne długie suknie, choć nie jest to wymogiem, sprawdzą się też sukienki rozkloszowane i ołówkowe, także te bez ramiączek, pod warunkiem stosownego dekoltu (nie może być za duży). Jeżeli nie przepada się za tego typu strojem, z powodzeniem można ubrać spodnie, np. cygaretki. Czasem zwykłe dżinsy też nie są złym wyborem, choć sprawdzą się tu raczej klasyczne modele, bez poszarpań i innych ozdób. Do tego wystarczy dobrać koszulę lub koszulki wizytowe. Zdecydowanie nie zaleca się T-shirtów i bluzek na ramiączkach. Kolorystyka – stonowana, bez krzykliwych kolorów i ekstrawaganckich wzorów. Jeżeli chodzi o buty, należy wybierać pełne – sandały czy klapki, całkowicie odpadają.
Jak ubrać się do opery?
Opera pod wieloma względami uważana jest za bardziej eleganckie wydarzenie niż teatr, a to oznacza, że obowiązuje tam nieco ściślejszy dress code. W przypadku kobiet najlepiej sprawdzają się sukienki w wersji koktajlowej, czasem proponuje się też długie suknie wieczorowe, choć raczej na premierę. Z innych typów strojów, można zdecydować się na prostą spódnicę ołówkową lub trapezową, a także na spodnie cygaretki. Górna część garderoby to przede wszystkim koszule – materiałowe, a także bluzki z szyfonu, jedwabiu lub wiskozy. W przypadku butów najlepiej wybierać modele pełne, z zakrytymi palcami, w przypadku kobiet mogą być to szpilki, czółenka lub nawet baleriny.