Od tego, w jaki sposób przyrządzimy daną potrawę, będzie zależeć jej smak i to, jak bogata w składniki odżywcze będzie. Potrawa poddana nieprawidłowej obróbce termicznej może stracić smak, a zamiast być lekkostrawną może tuczyć i przysporzyć nam rewolucji żołądkowych. Oprócz duszenia można smażyć, gotować na parze, w wodzie, pod ciśnieniem, blanszować itp. Jednak to właśnie duszenie wydaje się być jednym ze zdecydowanie najlepszych i bez wątpienia najzdrowszych sposobów przyrządzania jedzenia, a zwłaszcza mięsa.
1. Czym jest duszenie?
Duszenie jest jedną z technik kulinarnych, która polega na połączeniu smażenia z gotowaniem. Praktycznie każde mięso, ryba i warzywo może być poddane procesowi duszenia. Przebiega on dwufazowo – w pierwszej fazie poddajemy mięso procesowi podsmażania, a dopiero w drugiej zaczynamy je dusić.
2. Jak dusić mięso?
Mięso, które mamy zamiar dusić, powinno być do tego procesu odpowiednio przygotowywane. Jeśli chcemy zrobić ragout, gulasz albo paprykarz, mięso powinniśmy pokroić na małe kawałeczki, natomiast to, które przeznaczone będzie na bitki, pokrójmy w długie plastry wzdłuż jego włókien.
Mięso przeznaczone do duszenia przyprawmy za pomocą soli, pieprzu, liścia laurowego lub specjalnej przyprawy do duszonego mięsa. W pierwszej fazie duszenia mięso musi zostać lekko obsmażone w nienakrytym rondelku, a smażyć je powinniśmy na mocno rozgrzanym oleju. Tłuszcz, który wytworzy się w tym procesie, należy odlać, a pozostawione w garnku wyraźnie zarumienione mięso zalać wodą, bulionem, winem lub mlekiem do jednej trzeciej wysokości rondla.
Następnie rondel powinien zostać przykryty i pozostawiony na odpowiednio długi dla wielkości i gatunku mięsa czas. W miarę upływu czasu woda i tak będzie odparowywać, dlatego ważne jest, aby na bieżąco uzupełniać poziom wody w garnku i polewać nią powierzchnię mięsa, aby to lepiej się udusiło i nie zrobiło się suche. Mięso, które jest już gotowe, powinno być bardzo miękkie ale nie może się bardzo rozpadać. Najlepiej sprawdzić czy da się je przekroić bokiem widelca ? jeśli tak – oznacza to, że mięso zostało uduszone prawidłowo.
3. Jak urozmaicić duszenie mięsa?
Aby urozmaicić potrawę i dodać walorów smakowych takiemu mięsu, warto pomyśleć o duszeniu go z warzywami. Do duszącego się już mięsa warto wrzucić więc warzywa i do wywaru spod niego dodać odrobinę soli i cukru, co pozwoli warzywom zachować cenne składniki odżywcze. Sos, który utworzy się z mięsa, w połączeniu z wodą z warzyw skomponuje wspaniałe połączenie smakowe.
Do tak przyrządzonego mięsa i warzyw warto zaserwować kaszę gryczaną, a efekt końcowy powinien zadowolić nawet najbardziej wymagające podniebienia.