Terminem ?dieta śródziemnomorska? określona została dieta, której zasady odzwierciedlają zwyczaje żywieniowe niektórych populacji w regionie basenu Morza Śródziemnego. Dieta śródziemnomorska mimo, iż jest dziś uznawana za najzdrowszy model żywienia, jak każda inna dieta ma swoje wady i zalety.
1. Jakie zalety ma dieta śródziemnomorska?
O zaletach diety śródziemnomorskiej można usłyszeć wiele (http://www.akademiadietetyki.pl/kurs-dietetyki-podstawowy/), szczególnie z mediów. Przede wszystkim jest to zdrowa dieta. O jej dobroczynnym wpływie na zdrowie świadczy wiele statystyk i badań. Na ten przykład badania przeprowadzone w Grecji wykazały dobitnie, że wśród osób ściśle przestrzegających zaleceń diety śródziemnomorskiej występuje mniejszy wskaźnik śmiertelności.
Wynika to z rzadszego występowania w tym społeczeństwie chorób cywilizacyjnych m.in. chorób serca i nowotworów. Wśród badanych trzymających się zaleceń diety śródziemnomorskiej umieralność spadła o 25% w porównaniu z grupą badanych nie stosujących się tych zaleceń. Sugeruje to, że przestrzeganie diety śródziemnomorskiej wydłuża życie.
Uważa się, że dieta śródziemnomorska ma właściwości antykancerogenne, co w przełożeniu na nasze oznacza, iż może uchronić nas przed rakiem. Ponieważ ten styl żywienia dostarcza naszemu organizmowi duże ilości błonnika, hamowane są procesy rakotwórcze, wywoływane przez krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe.
Dzięki dużym dawkom produktów pochodzenia roślinnego, zmniejsza się ryzyko zapadnięcia na choroby naczyniowo-sercowe. Zmniejsza się stężenie cholesterolu we krwi, a to może nas uchronić przed miażdżycą.
2. A co z wadami?
Wad tej diety w porównaniu z zaletami jest zdecydowanie mniej. Założenia diety śródziemnomorskiej nie określają dokładnie ilości dziennego przyjmowania różnych grup produktów spożywczych. Czytając zasady diety można natomiast spotkać się ze zwrotami ?niskie do umiarkowanego spożycia”, „obfity”, „często spożywany”, które nie informują nas o dokładnej ilości.
Dla niektórych zainteresowanych może być to mylące. Ponadto dieta śródziemnomorska jest uznawana za dietę drogą, gdyż jej zalecenia dotyczą spożycia produktów z ?górnej półki? np. ryb, owoców morza i oliwy z oliwek. Codzienne zaopatrywanie się w świeże owoce i warzywa wymaga czasu. Także zakup różnego rodzaju gatunków ryb i owoców morza nie jest wszędzie dostępny.
O pewnych wadach możemy też mówić, jeżeli traktujemy dietę śródziemnomorską jako sposób na odchudzanie. Jeśli zależy nam na szybkim zrzuceniu tych paru nadprogramowych kilogramów, dieta śródziemnomorska może nie być najlepszym z możliwych rozwiązań. Utrata wagi nie jest szybka – to zaledwie około trzech lub czterech kilogramów w przeciągu dwóch miesięcy, zatem nie jest to z pewnością dieta dla niecierpliwych.