Wiele osób po zawarciu związku małżeńskiego rozważa otwarcie wspólnego konta bankowego. Czy założenie jednego konta jest dobrym rozwiązaniem? Przedstawiamy wam poniżej wady i zalety prowadzenia rodzinnego rachunku bankowego.
1. Jak założyć konto?
Założenie wspólnego konta nie wymaga od nas podjęcia ponadstandardowych procedur. Wystarczy tylko wejść na stronę internetową wybranego banku, zadzwonić do odpowiedniego działu bądź udać się do placówki. Warto jednak wiedzieć, że założenie takiego konta może być nieporównanie prostsze, jeżeli jeden z małżonków jest właścicielem rachunku indywidualnego. Wtedy to najlepiej razem udać się do banku i poinformować o swoim zamiarze. Dzięki temu otwarcie konta nastąpi natychmiastowo.
2. Wady i zalety wspólnego konta
- Wspólne konto daje możliwość swobodnej kontroli stanu pieniędzy, planowania wydatków, a co za tym idzie – przejrzystości finansowej. Wiąże się z tym również nałożona z góry odpowiedzialność, ponieważ małżonkowie będą przecież obopólnie obciążeni zobowiązaniami finansowymi. Dlatego też należałoby szczegółowo omawiać bieżące wydatki, by uniknąć kłopotliwej sytuacji, w której nagle zabraknie nam pieniędzy, przykładowo podczas wykonywania potencjalnej płatności kartą. Jeżeli zatem do tej pory jedno z was zajmowało się opłacaniem rachunków, będzie to teraz okazja do podziału obowiązków, co oczywiście nie musi mieć miejsca, jeżeli druga osoba nie radzi sobie z domową księgowością.
- Jedno konto ? jeden wydatek. Jest to dużo tańsza opcja aniżeli prowadzenie kilku rachunków bankowych ? nie trzeba bowiem uiszczać comiesięcznej opłaty za prowadzenie konta, przelewy i ubezpieczenia. W skali roku można dzięki temu naprawdę wiele zaoszczędzić.
- Jeśli na konto wpływają dwa wynagrodzenia, automatycznie też wzrasta szansa na otrzymanie kredytu hipotecznego, a zatem spełnienie marzenia niejednej rodziny na kupno mieszkania czy budowę domu.
- Niewątpliwie do zalet takiego rozwiązania należy również wliczyć możliwość podłączenia do rodzinnego rachunku subkonta dla dziecka.
3. Czy warto zdecydować się na 2+1
Czyli dwa konta osobiste i jedno wspólne, na które małżonkowie wpłacają określoną kwotę pieniędzy w celu opłacenia comiesięcznych rachunków. Takie rozwiązanie wybierają najczęściej pary, które w pewien sposób chcą być niezależne finansowo bądź nie godzą się na swobodny wgląd w swoje oszczędności. Wybranie tej opcji nie musi jednak oznaczać brak zaufania, najczęściej decydują o tym stare przyzwyczajenia.
Wiedzieć należy, że do otwarcia wspólnego konta, potrzeba zgody dwóch osób. Czynność ta wiąże ze sobą pewną rewolucję w życiu człowieka, dlatego nim podejmiecie na pozór tę błahą decyzję, omówcie kwestie dotyczące tego, kto zajmuje się rachunkami i opłatami a także jakie macie oczekiwania co do ilości wydawania pieniędzy na konkretne cele.