Wpływ sauny na odchudzanie

Czy sauna wpływa na odchudzanie

Podejmując kroki w kierunku odchudzania niejedna osoba bierze pod uwagę różne środki dostępne na rynku, od farmakologicznych po zupełnie, jakby się mogło wydawać neutralne takie jak sauna. Tymczasem wiele kobiet i mężczyzn wierzy że korzystanie z sauny powoduje trwałą redukcję wagi, ale czy faktycznie tak jest?, jak to właściwie i na co działa? Jak w rzeczywistości wpływa na proces odchudzania.

Istnieje kilka rodzajów saun, jednak sposób korzystania z nich ma niezwykle ważne znaczenie, ponieważ może wpłynąć pozytywnie, ale i również negatywnie na cały organizm.

Rodzaje saun

W klubach fitness, siłowniach, lub w innych obiektach odnowy biologicznej można spotkać sauny różnego rodzaju, ale czy faktycznie sauna wpływa na odchudzanie?

W Saunach fińskich, tak zwanych suchych, temperatura sięga 110°C, a wilgotność jest bardzo niska. W kabinie znajdują się co najmniej trzy stopnie. Zaleca się więc, aby osoby początkujące korzystały z najniższego stopnia, ponieważ temperatura w tym miejscu jest najniższa. Bardzo wysoka temperatura panująca wewnątrz przyczynia się do pobudzania krążenia, a wydzielany pod jej wpływem pot pomaga w wydalaniu toksyn z organizmu.

Sauna parowa jest wyposażona w generator pary, przez co wewnątrz istnieje duża wilgotność powietrza. Temperatura wewnętrzna oscyluje w granicach od 43 ? 50°C. Korzystanie z niej jest szczególnie wskazane u osób miewających problemy z drożnością dróg oddechowych, lub niegroźne dolegliwości reumatyczne. Podwyższona wilgotność działa również korzystnie u osób z problemami skórnymi.

Kobieta siedząca w saunie

Jak korzystać z sauny?

Sauna wbrew pozorom ingeruje w funkcjonowanie całego organizmu, dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie, nawet kilkanaście minut przed wejściem do sauny. Po pierwsze należy dokładnie osuszyć ciało w przypadku wcześniejszej kąpieli w basenie, i przygotować je na wejście do gorącego pomieszczenia. Po wejściu do sauny należy usiąść na najniższym szczeblu, i ugiąć nogi w kolanach.

Na początku należy ograniczyć czas do minimum, ponieważ zbyt długie przebywanie w saunie może powodować problemy z sercem lub omdlenia. Tuż po wyjściu z sauny należy ochłodzić organizm. Najlepiej robić to stopniowo, można najpierw udać się do chłodnego pomieszczenia, a następnie wziąć chłodny prysznic, kierując go od kończyn po serce. Po wykonanych czynnościach, można ponownie skorzystać z sauny, tym razem wybierając wyższy poziom.

Bezwzględnie nie można korzystać z sauny gdy istnieją zaawansowane infekcje, nowotwory, różne rodzaje astmy, zakrzepica lub ostre dolegliwości reumatyczne.

Sauna nie odchudza

Podczas przebywania w saunie organizm traci dużo wody. Wchodząc na wagę, tuż po seansie można zauważyć znaczny jej spadek. Prawda jest jednak taka że, korzystanie z sauny nie wpływa bezpośrednio na utratę tkanki tłuszczowej. Chwilowa utrata wagi jest raczej wynikiem utraty wody. Uzupełnienie jej powoduje powrót do pierwotnego stanu.

Faktem jest że sauna działa wspomagająco na proces odchudzania, jednak nie powoduje go. Pozytywne rezultaty uzyskuje się wraz z odpowiednio dobraną dietą, a korzystanie z sauny niesie za sobą szereg pozytywnych konsekwencji, takich jak dobroczynny wpływ na psychikę, i działa niezwykle odprężająco po wysiłku fizycznym lub umysłowym.

1 komentarz

  1. MelB Odpowiedz

    To raczej taka iluzja, że sauna odchudza. Wg mnie tylko dieta i ruch mogą odchudzić.

zostaw komentarz