Co to jest kredyt odnawialny i dla kogo się nadaje?

XXI wiek sprzyja zaciąganiu kredytów i posiłkowaniu się finansami banków w celu zaspokojenia własnych potrzeb. Nie jest to zresztą nic złego. W dobie niskich zarobków i wysokich cen jest to czasami jedyna możliwość zakupienia potrzebnych dóbr czy też własnego lokum. Wśród wielu opcji, jakie posiada aktualnie każdy klient banku, dość popularną możliwością zdaje się ostatnimi czasy kredyt odnawialny. Czym on jednak właściwie jest i na co dokładnie się decydujemy, biorąc go pod uwagę?

Kredyt odnawialny ? jak to się je?

Już na wstępie warto zaznaczyć, że kredyt odnawialny przyznawany przez bank nie jest tym samym produktem finansowym, co debet, choć rzeczywiście funkcjonuje on na podobnej zasadzie. Jest to kredyt powiązany z rachunkiem osobistym klienta i często stanowi nieodłączną część pakietu usług, jakie mu przysługują. Tego typu zapożyczenie jest stałym limitem kredytowym, jaki przyznawany jest posiadaczowi rachunku. Limit ten opiewa na konkretną kwotę i można, ale nie trzeba z niego korzystać. W praktyce powiększa on posiadanie na koncie środki o daną kwotę, sprawiając, że przy jakichkolwiek zakupach korzystać możemy z dodatkowych pieniędzy, jakie zaoferował nam bank.

Rysunek procent

Dlaczego jesteśmy na tak?

Jedną z największych zalet kredytu odnawialnego jest brak konieczności podpisywania dodatkowych umów i przedstawiania bankowi przeróżnych zaświadczeń. Jak sama nazwa wskazuje, z tego typu pożyczki korzystać możemy wielokrotnie, bank widzi z kolei dokładnie, jakie są nasze regularne przychody i właśnie według nich przyznaje nam odpowiednią kwotę kredytowania. Odnawialność polega w tym przypadku na tym, że gdy wykorzystamy część proponowanych nam środków, spłacamy je już w momencie zasilenia rachunku kolejnymi kwotami. Odsetki są wówczas naliczanie do momentu spłacenia wybranej kwoty, jedynie od tej części kredytu, jaką pobraliśmy, nie od całości proponowanych środków.

Dlaczego na nie?

Pomimo tego, że oferty na kredyty odnawialne są dość powszechne, nie każdy ma jednak możliwość skorzystania z takiej opcji zapożyczenia. Otrzymują je jedynie osoby o dobrej historii rachunku osobistego, czyli te, które mają regularne dochody. Klienci, którzy nie generują systematycznych wpływów na swoim koncie (np. freelancerzy) mogą mieć z tym znaczny problem.

Na limit, jaki przyznaje nam w takiej sytuacji bank wpływają dochody jego klienta. Niższe związane będą zatem z mniejszą ilością środków, wyższe zagwarantować mogą nam z kolei konkretniejsze kwoty. Nie jest to zatem dobra opcja zapożyczenia dla osób, planujących zakup kosztownych nieruchomości.

Poważnym problemem kredytów odnawialnych jest ponadto stały dostęp do proponowanej nam gotówki, który stwarza niebezpieczeństwo wpadnięcia w swoistą pętlę finansową. Kredyt ten nadaje się zatem przede wszystkim dla osób odpowiedzialnych, które będą wiedziały, kiedy powiedzieć ?dość? i potraktują tego typu pożyczkę jako pomoc na czarną godzinę, a nie dodatkowe środki, dzięki którym spełniać możemy własne zachcianki.

zostaw komentarz